Były szef MJN JanŚpiewak ignoruje wynik sądu

AktualnościWiadomości

Jedna czwarta Polaków nie płaci w terminie za internet, TV i telefon

Nieopłacone multimedia to najczęstszy tytuł zadłużenia wśród Polaków, dotyczy 26 proc. wszystkich dłużników – wynika z danych ERIF BIG. Polacy mają problem z terminowym opłacaniem usług telekomunikacyjnych i multimedialnych, zakupu sprzętów multimedialnych na raty, abonamentu i telewizji cyfrowej. Po III kwartałach 2024 r. liczba niespłaconych zobowiązań tego typu wyniosła aż 758 tys. Ich wartość sięgnęła 2,033 mld złto niemal 7 proc. wszystkich należności krajowych konsumentów. Najwięcej zadłużonych osób mieszka w woj. śląskim, mazowieckim i dolnośląskim.

– W tym roku po raz kolejny wzrósł odsetek dłużników, którzy nie płacą za multimedia na czas. To już ponad jedna czwarta wszystkich zadłużonych osób. Jeszcze 4 lata temu, w III kw. 2020 r., było ich 20 proc. Okres pandemii związany ze spowolnieniem gospodarczym i większą ilością czasu spędzanego w domach zmotywował część konsumentów do regularnych opłat za usługi multimedialne. Jednak od 2023 r. znowu więcej osób opóźnia się ze spłatą długów z tego tytułu. Z naszych danych wynika, że obecna liczba niespłaconych zobowiązań wróciła, a nawet przekroczyła poziom sprzed pandemii – mówi Katarzyna Skrzypczyńska, ekspertka ERIF BIG SA.

Czy Polacy będą mieć telewizję w święta?

Brak płatności za usługi skutkuje ich „odcięciem”. Wiele zadłużonych osób chce tego uniknąć, zwłaszcza w czasie dni wolnych od pracy. To może ich skłaniać do spłaty zadłużeń multimedialnych tuż przed okresem świątecznym.

Telewizja i internet to źródła rozrywki, z których w czasie okołoświątecznym wiele osób korzysta częściej niż zwykle. To okresowa motywacja do spłaty zadłużenia, a każdy krok ku spłacie długów jest dobry i należy go docenić. Nie ulega jednak wątpliwości, że polskim konsumentom brakuje świadomości zagrożeń, które wynikają z niespłacanych należności. Odłączenie sygnału TV to najmniejszy problem. Bardziej kłopotliwe może okazać się wpisanie dłużnika do bazy biura informacji gospodarczej (BIG) – przestrzega Katarzyna Skrzypczyńska.

Co grozi dłużnikom?

Wpis do BIG-u komplikuje finansowe funkcjonowanie, bo zamyka drogę do szeregu usług, takich jak zakupy na raty czy bardzo popularne usługi Buy Now Pay Later, które w zeszłym roku stanowiły aż 73 proc. wszystkich zobowiązań Polaków (dane: CRIF). Operator sieci komórkowej, dostawca internetu czy telewizji może wpisać dłużnika do BIG-u, jeżeli ten spóźnia się minimum 30 dni z zapłatą co najmniej 200 zł. Jeżeli do tego dojdzie, najlepszym wyjściem jest jak najszybsze uregulowanie należności.

– Warto regularnie sprawdzać w BIG-u informacje o sobie, zwłaszcza jeżeli planujemy wzięcie pożyczki czy zakupy ratalne. Wiele osób trafia na listę dłużników przez nieuwagę – na co dzień regulują terminowo płatności, ale w zabieganiu zapomnieli o opłaceniu np. telefonów czy internetu. Raz na pół roku każdy Polak może bezpłatnie pobrać raport na swój temat. To również świetne źródło informacji, jeśli mamy wiele długów, ponagleń do zapłaty i kontaktów z wierzycielami. W takiej sytuacji klarowna informacja pozwala uporządkować wiedzę o własnym zadłużeniu, co jest pierwszym krokiem do opracowania planu spłaty i wyjścia z problemów finansowych, czy wręcz wykluczenia z rynku usług finansowych – wyjaśnia Katarzyna Skrzypczyńska.

Wpis w biurze informacji gospodarczej powinien zostać usunięty przez wierzyciela w ciągu 14 dni od otrzymania spłaty zadłużenia. Warto to wiedzieć planując kolejne finansowe kroki, nawet te niewielkie, jak umowa na abonament telewizyjny.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Akcjonariusze Warner Bros. Discovery zatwierdzają przejęcie Paramount

AIAktualnościITWiadomości

Intel przekracza oczekiwania i notuje wzrost zysków

AktualnościWiadomości

Pracownicy Porsche nie otrzymają premii za rok 2025

AktualnościWiadomości

Superbogaci inwestują więcej w nieruchomości komercyjne

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *