Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościWiadomości

Jak Porsche dołącza do największych IPO wszechczasów

 

Może to być największa oferta publiczna w Niemczech od ponad 25 lat: w najbliższy czwartek 29 września producent samochodów sportowych Porsche po raz pierwszy pojawi się na giełdzie. Nawiązując do klasycznego Porsche 911, kapitał zakładowy Porsche AG został podzielony na 911 mln akcji. Łącznie 12,5 procent tych papierów wartościowych jest obecnie oferowanych na otwartym rynku jako akcje uprzywilejowane bez prawa głosu w przedziale cenowym od 76,50 do 82,50 euro. Daje to oczekiwaną wycenę rynkową do 75 miliardów euro.

Producent samochodów sportowych byłby w ten sposób wart znacznie więcej niż jego dwaj niemieccy konkurenci: stuttgarcki producent samochodów Mercedes-Benz ma obecnie kapitalizację rynkową wynoszącą 58 miliardów euro. rywal BMW jest wyceniany na około 47 miliardów euro, chociaż obie oferują znacznie więcej pod względem obrotów i sprzedaży. Na przykład Mercedes osiągnął sprzedaż w wysokości 71,3 miliarda euro w pierwszej połowie roku, podczas gdy Porsche zarządzało tylko 17,9 miliarda euro. Jednak Porsche jest znacznie bardziej zyskowne: podczas gdy BMW i Mercedes-Benz osiągnęły w zeszłym roku marżę EBIT na poziomie 12 procent, Porsche osiągnęło 16 procent; w pierwszych sześciu miesiącach tego roku Porsche osiągnęło nawet 19,4 proc. marży. Ten stosunkowo wysoki poziom rentowności powinien również uzasadniać wyższą wartość giełdową.

Największa oferta publiczna od debiutu Telekomu

Szef Porsche, Oliver Blume (54 l.), spodziewa się, że oferta publiczna wyniesie od 8,7 do 9,4 mld euro. W najlepszym przypadku byłoby to tylko o 600 mln euro mniej niż w przypadku największej obecnie oferty publicznej IPO (pierwszej oferty publicznej) w Niemczech, kiedy Deutsche Telekom wszedł na rynek kapitałowy w 1996 roku.

Telekom, w połączeniu z gigantyczną kampanią reklamową, dotarł wtedy do większej liczby prywatnych inwestorów niż jakakolwiek firma wcześniej. W tym czasie grupa z Bonn wygenerowała prawie dziesięć miliardów euro. Jednak w 2000 roku pękła bańka internetowa, a akcje T-Share również spadły i przysporzyły wielu małym inwestorom kłopotów finansowych. Dziś znów jest popyt na Telekom, papier  zanotował w tym roku 8-procentowy wzrost cen. Dyrektor generalny Tim Höttges (60 lat) po raz drugi w ciągu roku podwyższył prognozę dzięki dobrym wynikom swojej amerykańskiej spółki zależnej T-Mobile.
Telekom zajmuje jedenaste miejsce wśród największych IPO na świecie

W rankingu największych IPO na świecie Telekom z poprzednim mega IPO znalazł się na jedenastym miejscu. Saudyjska firma naftowa Saudi Aramco jest tu niepokonana od 2019 roku, zarobiwszy na swoim debiucie na giełdzie około 25,6 mld dolarów. W tym czasie firma państwowa była wyceniana na 1,7 biliona dolarów.

Saudi Aramco korzysta obecnie z wysokich cen ropy na tle wojny na Ukrainie. W pierwszym kwartale 2022 roku firma zarobiła prawie 40 miliardów dolarów, o 82 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W międzyczasie grupa, której wartość rynkowa wynosi obecnie około 2,1 biliona dolarów, zastąpiła nawet producenta iPhone’ów Apple jako najcenniejszą firmę na świecie.

Dzięki wpływom z ukierunkowanych emisji Porsche znalazłoby się na 19. miejscu w światowych rankingach – i tym samym wśród 20 największych IPO wszechczasów. W Niemczech IPO już cieszy się dużym zainteresowaniem: krótko po rozpoczęciu subskrypcji w ubiegły wtorek, akcja była kilkakrotnie nadsubskrybowana, jak poinformowały zaangażowane banki . W większości IPO często mija kilka dni, zanim zamówienia na subskrypcję przekroczą podaż. Porsche AG mogłoby zatem być może dołączyć do swoich głównych udziałowców Volkswagena i Porsche SE w Dax już w grudniu .

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Amerykańskie organy antymonopolowe pozywają miliardową transakcję Microsoftu

AktualnościWiadomościZarządzanie

Maria Valdes zostaje dyrektorem produktu w firmie Puma

AktualnościWiadomości

Powrót świątecznych spotkań

AktualnościWiadomości

Czy Polacy potrzebują adrenaliny?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: