Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Jak Covid i kwarantanna zmieniły organizację pracy?

 

Rosnąca popularność pracy zdalnej to trend, który rozpoczął się w Europie wiele lat przed początkiem pandemii. Pomiędzy rokiem 2008 a 2018 według danych Eurostatu odsetek pracowników korzystających z home office wzrósł z 5,8 proc. do 8,3 proc. Pracownicy Poly już od dawna mają taką możliwość, a nasze zespoły są tworzone z myślą o mobilności. Jednak w niektórych organizacjach pracujący z domu byli często (niesłusznie) postrzegani jako mniej produktywni od kolegów i koleżanek będących fizycznie w biurze. Przełożeni niechętnie zgadzali się na home office w obawie o wydajność pracowników, jednak ostatnie miesiące przyniosły w wielu firmach odkrycie nowego, nieznanego do tej pory świata pracy.

Wzrost znaczenia pracy zdalnej był spodziewany w perspektywie najbliższych 5-10 lat, jednak zmiany, zamiast stopniowo, nastąpiły nagle. Kiedy wybuchła pandemia i pracownicy zostali zmuszeni do pracy z domu, wiele przedsiębiorstw musiało szybko przestawić się na “tryb przetrwania” i wymyślić, jak w krótkim czasie zmienić procesy, wyposażyć ludzi w odpowiednie systemy oraz urządzenia, aby mogli wydajnie wykonywać swoją pracę i utrzymać kontakt pomiędzy pracownikami, klientami czy partnerami, nawet jeśli nie mogli przebywać w biurze. Praca zdalna to również duże wyzwaniem pod kątem zmniejszenia hałasu miejsca, w którym obecnie pracujemy, niezastąpione są wtedy słuchawki z technologią ANC, jak Voyager Focus, dzięki którym pracownik będzie mógł w pełni skupić się na wykonywanej czynności i nie będą rozpraszały go dźwięki otoczenia. Należy przyznać, że Covid-19 przyspieszył transformację cyfrową, o której dyskutuje się i planuje od lat. Według ostatnich badań firmy Nemertes Digital Transformation, wśród wszystkich firm, w których pracownicy pracują obecnie w domu, 70,6 proc. twierdzi, że prawdopodobnie ten model zostanie z nimi na stałe.

Pracownicy potrzebują elastyczności

Home Office nigdy nie będzie ulubionym rozwiązaniem dla każdego, jednak jeśli dostarczymy pracownikom odpowiednią technologię w tym np. słuchawki bezprzewodowe, które podniosą komfort pracy np. Voyager 6200 UC, wielu z nich chętnie skorzysta z tej opcji. Pracujący z domu mogą być równie produktywni i w wielu przypadkach pracować dłużej niż w biurze, a przy zaoszczędzony czas na dojazdy do siedziby firmy przeznaczyć na sprawy osobiste. Możliwość wyboru pracy z domu lub z biura to nie tylko kwestia odpowiednich warunków, ale także kultury pracy. Według przeprowadzonego przez firmę Frost & Sullivan badania na zlecenie Poly, aż 89 proc. millenialsów preferuje pracę z dowolnego miejsca, a 88 proc. młodszej od nich generacji Z chce w niej korzystać z najnowszych technologii. Dla nich jest to naturalna forma komunikacji, wolą FaceTime zamiast rozmów telefonicznych oraz korzystają z aplikacji wideo jak Tik Tok czy Snapchat w swoim codziennym życiu. Jeszcze przed Covid-19, 70 proc. pracowników organizowało spotkania zdalne za pomocą platform z obsługą wideo, jednak znaczna część uczestniczących wyłączała lub zasłaniała kamerki. Pobyt w domu przyspieszył zapoznanie się pracowników z wideo, ponieważ potrzeba pozostania w kontakcie zmusiła ich do włączenia kamer.

Aby skutecznie zarządzać zespołem w tym nowym krajobrazie, warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • Stała komunikacja z członkami zespołu za pośrednictwem wideo jest niezbędna. Dlaczego wideo? Ludzie są na ogół wizualnymi stworzeniami. Nasza komunikacja to nie tylko słowa, ale również mimika, gesty czy ruchy rękoma. Specjaliści od neurobiologii dowodzą, że kontakt wzrokowy pozwala na bardziej produktywne dyskusje.
  • Biuro to nie tylko obowiązki zawodowe, ale także interakcje społeczne. Warto „zasymulować” tradycyjne pogawędki przy ekspresie, na przykład poprzez zaplanowanie wirtualnej przerwy na kawę.
  • Wykorzystanie komunikatorów to dobra metoda zastąpienia rozmów, które występują naturalnie przy jednym stole. Proste, krótkie pytania i odpowiedzi pozwalają na płynniejszą pracę i możliwość poznania nowej perspektywy, która może ułatwić rozwiązanie problemu, nad którym pracujecie.

Jaki będzie dominujący model biura jutra?

Trend wzrostu liczby pracujących z domu prawdopodobnie nadal się utrzyma. Przedsiębiorstwa zmieniają zdanie na temat pracy zdalnej, teraz kiedy widzą, że wydajność i praca w biurze nie wykluczają się wzajemnie. Organizacje mogą zostać poproszone o przejście na rotacyjny czas pracy biurowej, w którym tylko część pracowników jest obecna na miejscu. Być może trzeba będzie zmienić układ biura, aby było ono bardziej rozproszone, tak aby mniej osób siedziało razem, na małych przestrzeniach. Pomieszczenia do pracy grupowej zostaną najprawdopodobniej zamienione na poszczególne ciche pomieszczenia, ponieważ w tej chwili nikt nie chce się w nich krępować. Ponieważ praca nie będzie odbywała się tylko w biurze, zmieni się również forma spotkań. Zamiast gromadzenia uczestników w Sali konferencyjnej jedynie kilku z nich będzie tam fizycznie, a zdecydowanie więcej osób będzie uczestniczyć zdalnie, za pośrednictwem wideo.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Powstaje Koalicja na rzecz telemedycyny

AktualnościWiadomości

Nowe, korzystne zasady biletów KLM

AktualnościWiadomości

Pandemia powoduje gwałtowny wzrost sprzedaży gier

AktualnościWiadomości

Szef Rezerwy Federalnej USA ostrzega przed krachem na rynku nieruchomości

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: