Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościITTechnologieWiadomości

Infineon otwiera nową fabrykę chipów w Austrii

 

Czas dla Infineon nie mógł być lepszy. Cały świat poszukuje półprzewodników. Nowa fabryka chipów Infineon zostanie otwarta w piątek w Villach w Austrii. Firma produkuje tam półprzewodniki mocy od trzech miesięcy. Na początku roku Infineon ogłosił, że z powodu globalnego niedoboru chipówi i utrzymujący się wysoki popyt na chipy na wcześniejsze zakończenie prac budowlanych. Budowa zakładu kosztowała 1,6 mld euro. To przebłysk nadziei dla europejskiej gospodarki – choć słaby. Prawie wszystkie ważne branże borykają się z wąskimi gardłami  w zakresie dostaw półprzewodników. Branża motoryzacyjna produkuje mniej pojazdów, gospodarstwa domowe czekają na nowe pralki, a najnowsze konsole do gier nie są dostępne od miesięcy. Nowa fabryka w Austrii nie rozwiąże kryzysu, ale będzie w stanie jak najbardziej go złagodzić.

Unia Europejska chce sprostać temu wyzwaniu. Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, wezwał wiosną do przywrócenia produkcji chipów w Europie. Do 2030 r. UE musi wyprodukować jedną piątą półprzewodników. Obecnie jest to mniej niż połowa tego celu. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen ogłosiła w środę europejską ustawę o półprzewodnikach. Celem jest, aby UE i państwa członkowskie inwestowały w nowe zakłady produkcyjne w sposób skoordynowany, zamiast przebijać się nawzajem o dotacje. Breton opublikował również w środę wpis na blogu na rzecz wspólnego europejskiego funduszu półprzewodników.

Niemcy rywalizują o fabrykę Intela

Inne firmy chipowe również chcą osiedlić się w Europie. Na przykład dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, ogłosił, że chce zbudować „mega fabrykę”. Przemysłowy gigant chce w to zainwestować 80 mld euro. Załóżmy, że fabryka ma 500 hektarów. W tym roku chcą zdecydować się na lokalizację. Niemcy też chciałby przyciągnąć atrakcyjny projekt. Firma Intel ma obecnie dziesięciu kandydatów na krótkiej liście. Mimo planowanego projektu Gelsinger wątpi, aby kryzys szybko się skończył. Mówiąc o bilansie kwartalnym, powiedział: „Chociaż spodziewam się, że dno wąskiego gardła pojawi się w drugiej połowie roku, minie rok lub dwa, zanim branża będzie w stanie w pełni zaspokoić popyt”. Ponieważ planowanie i budowa nowych fabryk wykracza poza ten horyzont czasowy.

Niemiecka grupa technologiczna Bosch otworzyła niedawno nową fabrykę chipów w Dreźnie co przynajmniej częściowo łagodzi niedobór. Trzy lata po rozpoczęciu budowy produkcja ruszyła latem. Początkowo firma produkowała dla siebie, chipy były wbudowane w elektronarzędzia Bosch. Produkcja półprzewodników dla przemysłu motoryzacyjnego rusza we wrześniu. Bosch zainwestował około miliarda euro w nową fabrykę na powierzchni około 100 000 metrów kwadratowych w pobliżu lotniska w Dreźnie – największa pojedyncza inwestycja w historii firmy.

Lokalizacje w Europie? Za drogie dla McKinsey

Eksperci z firmy konsultingowej McKinsey krytycznie oceniają inwestycje w fabryki półprzewodników w Europie. Produkcja nowoczesnych półprzewodników na dużą skalę w UE to strata pieniędzy. To zgłosiło „Handelsblatt”. W związku z tym najnowocześniejsza generacja chipów nie spełnia potrzeb lokalnego przemysłu. Według ekspertów, w 2024 roku cały europejski przemysł motoryzacyjny będzie wymagał jedynie 2 procent najnowszych chipów na świecie. Dlatego inwestycje w zakłady, które kosztują ponad dziesięć miliardów dolarów, są nieopłacalne. Pieniądze publiczne powinny raczej płynąć do fabryk produkujących nowoczesne, ale nie najbardziej zaawansowane technologie.  Przemysł chipowy próbuje nie tylko rozwijać się w Europie. Stany Zjednoczone również promują nowe fabryki. Oznaczałoby to, że rynek europejski nie byłby już tak bardzo zależny od dostawców azjatyckich.

AM

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

KLM oferuje nowe narzędzie do planowania podróży w czasach pandemii – interaktywną mapę Covid-19

AktualnościWiadomości

Facebook chce stworzyć 10 000 miejsc pracy w Europie

AktualnościEnergiaWiadomości

Czy energia jądrowa to zielona inwestycja?

AktualnościTechnologieWiadomości

Technologia przyszłości tworzy innowacyjne fabryki piwa

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: