
Dzięki wzrostowi sprzedaży urządzeń elektronicznych i systemów wspomagania kierowcy, Huawei zwiększyło swoje kwartalne przychody o ponad jedną piątą. Jednak stale wysokie inwestycje w badania i rozwój znacząco zmniejszyły zyski, jak ogłosiła w poniedziałek chińska grupa technologiczna. Dodatkowo, wyniki z poprzedniego roku zostały zafałszowane ze względu na sprzedaż smartfonów marki Honor.
Według tych informacji przychody grupy wzrosły o 22,4 proc. do kwoty 105,2 mld euro. Prawie połowa tej kwoty przypadła na dział sprzętu telekomunikacyjnego i informatycznego, który wzrósł o prawie 5 procent. Sprzedaż smartfonów i innych produktów elektronicznych wzrosła natomiast o 38 procent, osiągając kwotę 43,16 miliardów euro. Przychody z systemów wspomagania kierowcy wyniosły 3,36 mld euro, czyli cztery i pół raza więcej niż rok wcześniej. Zysk netto zmniejszył się jednak o 28 procent do 7,97 miliarda euro.
Huawei odgrywa kluczową rolę w rywalizacji technologicznej między USA i Chinami. Mimo coraz większych ograniczeń dotyczących eksportu sprzętu high-tech do Chińskiej Republiki Ludowej, firma nadal wzbudza sensację za sprawą wydajnych smartfonów i specjalnych procesorów do sztucznej inteligencji (AI).
Oskarżenia o przekupstwo wobec Huawei
Ostatnio na pierwszych stronach gazet pojawiły się oskarżenia o korupcję wobec firmy . Policja we Włoszech aresztowała pracownika Parlamentu Europejskiego. Lucia Simeone, asystentka włoskiego posła do Parlamentu Europejskiego Fulvia Martusciello, została aresztowana w środę wieczorem w pobliżu Neapolu, poinformowały w piątek źródła włoskiej policji w agencji AFP. Od tego czasu Simeone przebywa w areszcie w Neapolu.
Podstawą aresztowania był nakaz aresztowania wydany przez belgijskie organy śledcze za korupcję, pranie pieniędzy i przestępczość zorganizowaną. Policja stwierdziła, że „prawdopodobnie” ma to związek z niedawnymi oskarżeniami o korupcję wobec koncernu Huawei w Brukseli. Data ekstradycji do Belgii nie została jeszcze ustalona.