Luksus w Polsce?

AktualnościITWiadomości

Google skazany za oszustwa konsumenckie w Australii

Amerykańska korporacja Google została skazana w Australii za oszustwo konsumenckie. Sąd federalny orzekł dzisiaj, że  Google zbierał dane o lokalizacji od użytkowników urządzeń z Androidem wbrew ich deklarowanej woli. Rod Sims, szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (ACCC), powiedział, że Google zostanie ukarany grzywną w wysokości „wielu milionów” dolarów australijskich. ACCC pozwał Google.

Sąd orzekł, że Google oszukał użytkowników smartfonów i tabletów z Androidem, ponieważ grupa zapisała ich dane o lokalizacji w 2017 i 2018 roku, mimo że użytkownicy nie kliknęli na zgodę na udostępnienie tych danych. Firma Google nie wyjaśniła, że ​​mimo to użytkownicy wyrazili zgodę, zezwalając na śledzenie ich działań w sieci i aplikacji w innym ustawieniu.

Dane lokalizacyjne użytkowników są cenne dla firm i mogą je wykorzystać np. w celu lepszego dopasowania reklamy produktów i usług do adresata. Australijska Agencja Ochrony Konsumentów stwierdziła w piątek, że orzeczenie to jest „pierwszym tego rodzaju na świecie pod względem danych lokalizacyjnych”. To ważne zwycięstwo konsumentów i „mocny sygnał” dla Google i innych dużych korporacji, aby nie oszukiwać swoich użytkowników. Platformy cyfrowe muszą z własnej woli informować swoich użytkowników o tym, co się dzieje z danymi i jak użytkownicy mogą je chronić, wyjaśnił ACCC.

Google ogłosił, że grupa rozważa odwołanie. Wyrok dotyczy tylko niewielkiej, „wąsko zdefiniowanej” grupy użytkowników. Google zapewnia swoim użytkownikom „skuteczną” kontrolę nad ich danymi o lokalizacji, „a my zawsze dążymy do ulepszeń”. Na przykład Google niedawno wprowadził automatyczne usuwanie historii danych o lokalizacji.

Oprac. Andrzej Mroziński

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Czy luksus traci blask? Zniknięcie Gucci i konflikt na Bliskim Wschodzie mogą postawić znak zapytania nad ekspansją luksusu w Polsce

Aktualności

Palantir zwiększa sprzedaż o 85 procent

AIAktualnościWiadomości

SAP przejmuje firmy Dremio i Prior Labs specjalizujące się w AI

AktualnościWiadomości

Handlowcy ostrzegają przed spadkiem zamówień i problemami z dostawami

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *