Po tym, jak we wrześniu br. spółka Advanced Medical Equipment S.A. (AME) zadebiutowała na rynku New Connect, prezentując urządzenie do badania poziomu cukru we krwi na podstawie wydychanego powietrza (Diabetomat), teraz ujawniła plany rozszerzenia zastosowania opracowanej technologii i rozpoczęcia prac nad badaniem niewydolności serca (NS) Polaków.
Identyfikacja biomarkerów w wydychanym powietrzu może stanowić znaczący postęp w diagnostyce i monitorowaniu pacjentów z NS. Pozwoli to na ocenę efektywności terapii oraz wykrycie pogorszenia NS zanim dojdzie do wystąpienia objawów wymagających hospitalizacji. Korzyści wynikające z tej metody obejmują brak inwazyjności, prostotę badania oraz szybki czas uzyskiwania wyników, co mogłoby pozwolić na codzienne monitorowanie pacjentów, a w połączeniu ze sztuczną inteligencją na wdrożenie interwencji zapobiegających kosztownym finansowo i społecznie hospitalizacjom – informuje Dr. Paweł Kacprzak, kierownik R&D w spółce AME.
AME sięgnie po dotacje UE
W realizację prac badawczych i nadzór zaangażuje się instytucja medyczna. Projekt badań został zgłoszony do rządowego programu dotacji UE i wsparcia innowacji SMART.
Badanie otrzymuje nazwę CardioBreath aby podkreślić związek między analizą powietrza wydychanego i oceną nasilenia niewydolności serca. Badanie ma na celu ocenę korelacji między biomarkerami w powietrzu wydychanym a poziomem NT-proBNP (wysokość stężenia peptydu we krwi) oraz nasileniem objawów niewydolności serca w grupie pacjentów.
Spółka jednocześnie rozpoczęła prace koncepcyjne nad przygotowaniem i produkcją urządzenia, które pozwoli na ambulatoryjne i zdalne monitorowanie przebiegu choroby u pacjentów ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Docelowo, chcielibyśmy, aby urządzenie było poręczne i łatwe w obsłudze dla pacjenta, tak jak Diabetomat – podkreśla Artur Rydosz, prezes AME S.A.
Niewydolność serca – problem milionów Polaków
Niewydolność serca jest poważnym problemem zdrowotnym na całym świecie, prowadzącym do znacznej chorobowości i śmiertelności, jak również rosnącego obciążenia systemów opieki zdrowotnej przez zwiększającą się liczbę hospitalizacji. W krajach rozwiniętych niewydolność serca dotyka około 1-2 proc. populacji dorosłej, a odsetek ten wzrasta do ponad 10% u osób powyżej 70. roku życia (ESC, 2021).
Polska jest liderem wśród krajów OECD pod względem wskaźnika hospitalizacji z powodu niewydolności serca, co wskazuje na potrzebę poprawy jakości opieki nad pacjentami, w tym monitorowania przebiegu choroby. (Raport „Niewydolność serca w Polsce”, powstały z inicjatywy Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego). W Polsce szacuje się liczbę chorych ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego na 1,2 miliona, czyli 3 proc. populacji, a liczba zgonów z powodu niewydolności serca sięga niemal 150 tysięcy rocznie. Pacjenci w wieku powyżej 75 lat mają bardzo niekorzystne rokowania, z przeżywalnością około 4 lat po rozpoznaniu choroby. Choroba jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji wśród osób po 65. roku życia w Polsce, co stanowi ogromne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej. Koszty leczenia niewydolności serca w Polsce w 2019 roku wyniosły ponad 1,6 miliarda złotych, z czego 94% kosztów generowanych było przez hospitalizacje.
…i rzeszy osób starszych w UE i na całym świecie
W USA szacuje się, że około 6,2 miliona dorosłych cierpi na niewydolność serca (AHA, 2022). Choroba ta stanowi jedną z głównych przyczyn hospitalizacji, szczególnie wśród osób starszych. W Europie odpowiada za 1-2% wszystkich hospitalizacji, generując istotne koszty dla systemów opieki zdrowotnej (ESC, 2021), natomiast w USA prowadzi do ponad 12-15 milionów wizyt ambulatoryjnych oraz przeszło 1 miliona hospitalizacji rocznie (AHA, 2022). Co więcej, pięcioletnia przeżywalność po rozpoznaniu wynosi około 50 proc., co sprawia, że NS jest jedną z wiodących przyczyn zgonów wśród chorób przewlekłych (ESC, 2021).
Koszty opieki nad pacjentami z niewydolnością serca są ogromne. Szacuje się, że w Europie całkowity koszt opieki związanej z niewydolnością serca wynosi około 30-40 miliardów euro rocznie, z czego większość to koszty hospitalizacji (ESC, 2021). W Stanach Zjednoczonych roczne koszty opieki nad pacjentami z tą chorobą wynoszą około 30,7 miliarda dolarów, z czego 68 proc. to koszty bezpośredniej opieki zdrowotnej, takie jak hospitalizacje, opieka ambulatoryjna oraz leki (AHA, 2022).
Świat bada problem niewydolności serca
W ostatnich latach pojawiły się badania, które wskazują na związek między obecnością niewydolności serca i stopniem jej nasilenia a poziomem biomarkerów w powietrzu wydychanym. Dotyczy to przede wszystkim acetonu, izoprenu, pentanu, tlenku azotu, alkoholu etylowego, kwasu octowego i ksylolu. Stwarza to potencjał do opracowania nieinwazyjnej metody oceny stanu pacjentów z tą choroba i AME chce aktywnie uczestniczyć w opracowaniu łatwego do użycia urządzenia pomiarowego dla pacjentów – podkreślają przedstawiciele spółki.