Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościPodatkiWiadomości

G20 chce tego lata wprowadzić globalny podatek minimalny

 

20 wiodących gospodarek jest na dobrej drodze do globalnej reformy podatkowej już tego lata. „Jestem bardziej pewny siebie niż od dawna” – powiedział w środę minister finansów Olaf Scholz (62 l., SPD) po konsultacjach z ministrami finansów z grupy G20 wiodących krajów uprzemysłowionych i wschodzących. Przełom powinien nastąpić latem. Minister finansów Włoch Daniele Franco (67 l.) również potwierdził, że celem jest osiągnięcie porozumienia do lipca. „Widzimy przyspieszenie procesów” – powiedział w Rzymie. Ministrowie finansów G20 zgodzili się także na dalsze wsparcie dla szczególnie ubogich krajów w  pandemii koronawirusa .

Szef Amazona Jeff Bezos  również opowiedział się za wyższymi podatkami . „Popieramy podwyżkę stawki podatku od osób prawnych” – powiedział na blogu swojej firmy . Największy na świecie sprzedawca internetowy od dawna jest krytykowany za unikanie opodatkowania i może wykorzystać pozytywne wiadomości dla zmiany.

Prezydent USA Biden chce przeznaczyć wyższe podatki od przedsiębiorstw do finansowania części programu inwestycyjnego o wartości miliarda dolarów. W tym kontekście sekretarz skarbu USA Janet Yellen  wezwała do wprowadzenia globalnej minimalnej stawki podatkowej dla przedsiębiorstw, które otrzymały wiele międzynarodowych aprobat.

Przedłużenie moratorium na zadłużenie krajów biednych

Ministrowie finansów krajów G-20 zapowiedzieli także, że będą nadal dawać najbiedniejszym krajom świata prolongatę w spłacie odsetek i kapitału w związku z trwającą pandemią. Moratorium na zadłużenie zostanie przedłużone do końca roku – zapowiedział Scholz. Powinno to dać tym krajom większe pole manewru dla inwestycji mających na celu walkę z kryzysem koronowym. Rektor podkreślił, że samo odroczenie nie wystarczy. Konieczne jest również umorzenie długów niektórych krajów. Wierzyciele prywatni powinni być uwzględnieni przynajmniej w takim samym stopniu, jak kraje wierzycieli.

Szefowa MFW Kristalina Georgieva powiedziała, że ​​istnieje niebezpieczny podział między krajami bogatymi i biednymi. Stany Zjednoczone i Chiny wyjdą z kryzysu pełną parą, podczas gdy wiele krajów rozwijających się pozostanie w tyle. Należy skupić się na sprawiedliwej dystrybucji szczepionek – im szybciej szczepionki są szczepione, tym mniej ran ekonomicznych.

Ponadto Międzynarodowy Fundusz Walutowy ( MFW ) powinien „wkrótce” otrzymać zastrzyk finansowy. Chodzi o około 650 miliardów dolarów (obecnie około 552,7 miliardów euro) – powiedział Scholz. Pieniądze te mają również dać krajom wschodzącym i rozwijającym się większą swobodę, między innymi w ożywieniu gospodarczym i walce z pandemią korony.

Organizacja rozwoju One z zadowoleniem przyjęła obie rezolucje. Zamrożenie długu daje biednym krajom większą swobodę w perspektywie krótkoterminowej, powiedziała tymczasowa dyrektor One Germany, Karoline Lerche . „Nie musisz wybierać, czy spłacić długi, czy ratować życie”. Ostatecznie jednak porozumienie to tylko kropla w morzu potrzeb. Mówi się, że z moratorium na zadłużenie korzysta 45 krajów. Środki w wysokości 9,9 miliarda dolarów można przeznaczyć na systemy opieki zdrowotnej i na wsparcie krajowej gospodarki.

Oprac. Andrzej Mroziński

 

Polecane artykuły
AktualnościITWiadomości

KE w niektórych obszarach chce zakazać sztucznej inteligencji

AktualnościFinanseITWiadomości

SAP prognozuje wyższe przychody niż się spodziewano

AktualnościFinanseWiadomości

Spada liczba kart kredytowych

AktualnościWiadomościZdrowie

Wyższe stanowisko oznacza więcej stresu

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: