Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Friede Springer uczyniła Mathiasa Döpfnera miliarderem

 

Manager mediów Mathias Döpfner (57) w końcu zostanie mega mocnym człowiekiem w Axel Springer Group i de facto zostanie następcą Friede Springera (78), głównego akcjonariusza, który przekazuje swojemu wieloletniemu dyrektorowi generalnemu znaczną część swoich udziałów w grupie medialnej („Bild”, „Welt”), a także przekazuje mu prawo głosu z pozostałego pakietu akcji. „Bardzo się cieszę, że znalazłam swojego następcę w osobie Mathiasa” – powiedziała w wywiadzie dla agencji prasowej dpa.

Döpfner stoi na czele grupy od 2002 roku. W międzyczasie był uważany za jednego z najlepiej opłacanych niemieckich managerów. Jak dotąd posiada dobre 3 procent udziałów. Teraz Döpfner kupuje dodatkowe 4,1 proc. Akcji z posiadania Springera. Przy cenie 62,42 euro za akcję (dywidenda za 2019 rok została już wyceniona na korzyść managera) będzie musiał zapłacić około 276 mln euro. W kręgach biznesowych mówi się, że Döpfner finansuje transakcję nowym kredytem bankowym. „Axel Springer to moje życie. Zawsze chciałem niespokojnego snu przedsiębiorcy, a nie tylko bycia managerem” – powiedział. „Z tego powodu kupiłem pakiet akcji w 2006 roku i mocno się zadłużyłem. Teraz chciałbym zainwestować jeszcze więcej”.

Döpfner otrzyma również około 15 procent udziałów w prezencie od Friede Springer. Prognozowany pakiet odpowiada wartości około miliarda euro. Dar tej wielkości dla beneficjenta spoza rodziny jest  niezwykły, zwłaszcza w dużej korporacji. Tym samym Döpfner awansuje do grona niemieckich miliarderów.

Po transakcji Springer posiada 23,52 proc. Akcji Grupy; Döpfner 21,92 proc. „Pozostanę w Radzie Nadzorczej i Komitecie Akcjonariuszy. Chcę tylko mieć pewność, że jeśli coś mi się stanie, to wiem, że nasze wydawnictwo jest w dobrych rękach z Matiasem” – wyjaśnił Springer. Za te pieniądze finansuje również fundację Friede Springera non-profit, dalsze istotne aktywa. Według firmy Springer chce przeznaczyć dodatkowy kapitał, aby w przyszłości bardziej skupić się na zdrowiu i nauce.

Springer, jedna z największych grup medialnych w Europie, w przeszłości dokonała znacznych inwestycji w oferty cyfrowe. W ubiegłym roku grupa nawiązała strategiczne partnerstwo z amerykańskim inwestorem finansowym Kohlberg Kravis Roberts (KKR). KKR jest głównym akcjonariuszem, ale nie posiada większości z 47,6 procent udziałów. Pozostałe udziały należą do wnuków fundatora. Friede Springer ma również oddzielne prawa weta.

Grupa zamierza zostać światowym liderem na rynku dziennikarstwa cyfrowego i ogłoszeń cyfrowych, takich jak portale pracy i nieruchomości. Springer również wycofał się z giełdy w tym roku po 35 latach. Obroty Grupy w 2019 roku wyniosły 3,11 mld euro, a skorygowany dochód netto 263,7 mln euro.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Hakerzy przekazali pieniądze na cele charytatywne

AktualnościWiadomości

Ujawniono interesy biznesowe Donalda Trumpa w Chinach

AktualnościWiadomości

W związku z pandemią koronawirusa pogarsza się rynek pracy

AktualnościWiadomości

Innowacje w obszarze IT zaczynają się od konsumentów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: