Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościFinanseWiadomości

Faktoring odwrotny dla firmy zamiast kredytu

Mniej znaną formą finansowania podmiotów gospodarczych jest faktoring odwrotny. Jego odmienność, w stosunku do bardziej popularnego klasycznego faktoringu, polega na tym, że jest usługą przeznaczoną dla przedsiębiorstw na realizację zakupów, a nie dla sprzedawców. Zobacz kiedy warto rozpatrzeć zastosowanie faktoringu odwrotnego w firmie i  kto może z niego skorzystać.

Finansowania działalności gospodarczej poprzez faktoring odwrotny świetnie sprawdzi się w wypadku przedsiębiorstw kooperujących z dostawcami, którzy wymagają zapłaty gotówką za dostarczane towary czy usługi, ewentualnie oferują bardzo krótkie terminy zapłaty.

Nieoczywiste rozwiązanie dla firm

Faktoring odwrotny pełni podobną funkcję jak kredyt obrotowy zaciąganą na spłatę zobowiązań, chociaż faktoring obrotowy jest trochę bardziej złożony, ponieważ uczestniczą w nim nie dwa, ale trzy podmioty. Jeden z podmiotów – faktor finansuje produkty bądź usługi dostawcom przedsiębiorcy. Z kolei przedsiębiorca w uzgodnionym w umowie czasie spłaca instytucji finansowej wartość zakupu powiększoną o ustaloną opłatę.

W faktoringu odwrotnym to instytucja finansowa (którą, nie koniecznie jest bank), dopełnia zapłaty na rachunek dostawcy, na podstawie faktury przekazanej przez odbiorcę. W pierwszym kroku kontrahent wystawia fakturę i dostarcza towar firmie zlecającej. W kolejnym kroku odbiorca, przedstawia fakturę do opłacenia firmie faktoringowej, która od razu płaci sprzedawcy. Następnie sumę wykupu powiększoną o prowizję faktor, przedsiębiorstwa spłaca firmie faktoringowej w ustalonym przedtem okresie. Takie rozwiązanie zapewnia firmie finansowanie na zapłatę zobowiązań i zakupy produktów ewentualnie usług w wydłużonym okresie.

Pożytki z faktoringu odwrotnego

Usługa przynosi wyjątkowe korzyści firmom kooperującym z dostawcami, którzy oferują skonto, czyli rabat za wcześniejsze płatności. Najczęstszym argumentem, który skłania przedsiębiorców do zastosowanie faktoringu odwrotnego jest wspieranie płynności finansowej. Używając tego rozwiązania skorzystać mogą na tym obie strony – nabywca poprzez dogodniejsze warunki zakupu, a sprzedający przez ograniczenie ryzyka handlowego.

Faktoring odwrotny daje szanse finansowania działalności firmy i dokonywania newralgicznych dostaw, i to w sytuacji tymczasowego braku gotówki. Dzięki dłuższemu czasowi na płatność przedsiębiorca nie tylko otrzymuje od firmy faktoringowej pomocny, dodatkowy okres na zapłatę zobowiązania, lecz też ma możliwość zaangażowania niniejszych środków na realizację innych zamówień, przez co zyskuje też lewar nad konkurentami. Poza tym uzyskuje opinię solidnej firmy, która nie spóźnia się z płatnościami względem własnych partnerów, co jest ważne w świetle zachowania dobrej kooperacji.

Faktoring odwrotny to alternatywny pomysł na finansowanie bieżących zobowiązań firmy.  Oferowany jest również przez pozabankowe instytucje finansowe, co oznacza dla firm jego większą dostępność w porównaniu do bankowych kredytów czy pożyczek. Pozwala na wzmocnienie płynności finansowej firmy i wsparcie jej wizerunku. Więcej informacji na temat wszystkich rodzajów faktoringu w serwisie: FAKTORINGoferty.pl

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Chiny popsuły bilans Apple

AktualnościWiadomości

Rekordowy zysk Ferrari

AktualnościWiadomości

Wyniki kwartalne Amazona rozczarowały udziałowców

AktualnościWiadomości

Inflacja nie powstrzymuje Polaków przed podróżowaniem

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: