Co chiński raport na temat handlu zagranicznego oznacza dla świata?

AktualnościWiadomości

Eksperci spodziewają się znacznie wyższych wymagań wobec wodoru

Wodór powinien odgrywać kluczową rolę w przyszłym systemie gospodarczym. Ale ile potrzeba? Panel ekspertów znacznie zwiększa swoje szacunki na rok 2030. Krajowa Rada ds. Wodoru znacząco podniosła swoją prognozę przyszłego zapotrzebowania na wodór w Niemczech. Komisja ekspertów doradzająca rządowi federalnemu w kwestiach związanych z wodorem zakłada obecnie, że całkowite zapotrzebowanie na energię w 2030 r. wyniesie od 94 do 124 terawatogodzin (TWh). Dla porównania: w Niemczech zużywa się obecnie około 55 TWh wodoru rocznie. Wstępna prognoza NWR przedstawiona w lutym 2023 r. zakładała maksymalne zapotrzebowanie na 93 terawatogodziny.

Nowe szacunki NWR dotyczą tego samego rzędu wielkości, co aktualizacja Narodowej Strategii Wodorowej Rządu Federalnego na rok 2030 przedstawiona w lipcu 2023 r., a mianowicie 95–130 terawatogodzin. Wodór powinien pochodzić przede wszystkim z zagranicy, ale także z kraju.

Wysokie zapotrzebowanie na wodór w przemyśle stalowym

Nowa prognoza NWR zakłada zapotrzebowanie na co najmniej 28 terawatogodzin dla samego przemysłu stalowego w 2030 roku. Wodór wytwarzany w sposób w dużej mierze neutralny dla klimatu ma zastąpić węgiel kamienny w produkcji stali, a tym samym przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. NWR zakłada obecnie zapotrzebowanie na 22 TWh dla ruchu ciężarowego i co najmniej 21 TWh dla przemysłu chemicznego.

„Jeśli nie chcemy pozostać na dole listy pod względem wzrostu gospodarczego w krajach uprzemysłowionych, musimy w końcu poczynić postępy w zwiększaniu gospodarki wodorowej” – wyjaśnił członek NWR Uwe Lauber. „Jeśli poniesiemy porażkę tutaj, w Niemczech , poniesiemy również porażkę w realizacji naszych celów w zakresie ochrony klimatu” – powiedział Lauber, który jest także dyrektorem generalnym producenta silników i turbin MAN Energy Solutions.

Rada ds. Wodoru składa się z 26 ekspertów ze świata biznesu, nauki i społeczeństwa obywatelskiego. Przewodniczącą jest szefowa dostawcy usług energetycznych Westenergie, będącego częścią grupy energetycznej Eon, Katherina Reiche.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointWiadomości

Pożary w LA oraz kody QR. Wyłudzono dane 80 osób!

AktualnościWiadomości

Richemont błyszczy rekordową sprzedażą w kwartale świątecznym

AktualnościWiadomości

Niemcy gromadzą na swoich kontach biliony euro

Aktualnoście-commerceWiadomości

Akcje Zalando rosną po dobrych danych biznesowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *