Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Dostawca usług IT odmawia zapłaty okupu, hakerzy publikują skradzione dane w internecie

 

Niemiecki dostawca usług multi-vendor, CityComp, doznał naruszenia swojego systemu IT, które doprowadziło do wycieku danych klientów. Niektórzy z nich to wielkie marki, takie jak Oracle, Volkswagen i Airbus.

Na swojej oficjalnej stronie internetowej, w umieszczonym na eksponowanym miejscu oświadczeniu, CityComp przyznaje, że w ubiegłym miesiącu padł ofiarą ataku ukierunkowanego. Wprawdzie po tym zdarzeniu firmie udało się zneutralizować działania hakerów, to – niestety – dane klientów wyciekły. „Ciągle nieznany sprawca wykradł z firmy CityComp dane klientów i zagroził ich publikacją, jeśli nie spełnione zostaną żądania dotyczące okupu” – twierdzi firma.

Firma odmówiła zapłacenia haraczu i z pomocą władz lokalnych oraz ekspertów bezpieczeństwa IT zdołała odeprzeć atak i wprowadzić mocniejsze zabezpieczenia – wyjaśnia Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe. „Ponieważ CityComp nie uległ szantażyście, nie można było zapobiec publikacji danych klientów” – czytamy dalej w oświadczeniu. „Skradzione dane zostały właśnie opublikowane przez sprawców, o czym poinformowaliśmy klientów firmy”.

CityComp twierdzi, że powiadomił właściwe organy nadzorujące ochronę danych, gdy tylko dowiedział się o naruszeniu, oferując przy tym pełną przejrzystość zgodnie z wymogami prawa.

„Jako wiarygodny i profesjonalny dostawca usług, CityComp nie ulega próbom szantażu i, w przypadku ujawnienia przestępstwa, podejmuje współpracę z organami ścigania. W następstwie tego cyberataku firma wdrożyła kolejne, poprawiające bezpieczeństwo, środki techniczne i organizacyjne, by podobny atak nie powtórzył się w przyszłości” – kończy oświadczenie. Wielu z klientów CityComp to firmy z Unii Europejskiej. Zatem ofiara ataku powinna przygotować się na konsekwencje wynikające z RODO.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Oszustwa, kradzież danych i wyłudzanie pieniędzy to najczęstsze incydenty w sieci

AktualnościWiadomości

Rusza UX Upgrade – nowa odsłona platformy ze szkoleniami UX od Symetrii

AktualnościWiadomości

15 miliardów haseł w Darknecie

AktualnościWiadomości

Jarosław Pleskot w Zarządzie HAMA Polska

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: