Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomościZdrowie

Debiut spółki AME i Diabetomatu na New Connect

Już kilka dni dzieli firmę Advanced Medical Equipment (AME), która może zrewolucjonizować rynek leczenia cukrzycy, od debiutu na rynku New Connect. Opracowane przez firmę urządzenie — Diabetomat, pozwoli bezinwazyjnie zmierzyć poziom cukru na podstawie wydychanego powietrza i przynieść ulgę milionom pacjentów.
10 września 2024 r. Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. podjął decyzję o wprowadzeniu akcji serii A, B, C i D Advanced Medical Equipment S.A. do Alternatywnego Systemu Obrotu na rynku NewConnect. Spółka wystąpi teraz z wnioskiem o wyznaczenie pierwszego dnia notowań akcji – poinformowały władze spółki.
Powstanie AME to przykład skutecznego transferu wiedzy z nauki do biznesu. Po latach badań firma została całkowicie wydzielona z uczelni jako niezależny podmiot, a w jej rozwój zainwestował giełdowy New Tech Capital. Obecnie AME jest na progu debiutu na rynku NewConnect, co ma zwiększyć wiarygodność spółki i ułatwić rozmowy z dużymi graczami branży medycznej.
AME ma za sobą już kilka rund finansowania prywatnego, w których udało się pozyskać 3,4 mln zł. Debiut na NewConnect ma nie tylko podnieść prestiż spółki, ale również ułatwić pozyskiwanie nowych inwestorów w przyszłości. Na ten moment
firma dysponuje 2 mln zł, co powinno wystarczyć na przeprowadzenie badań klinicznych oraz rozpoczęcie produkcji urządzeń.
Zespół AME, składający się z dwóch profesorów i inwestorów z New Tech Capital, posiada obecnie 45 proc. udziałów spółki. Pozostała część znajduje się w rękach prywatnych inwestorów, co stanowi stabilną bazę kapitałową na dalszy rozwój.
Cukrzyca – wyzwanie dla nauki i AME
Cukrzyca, choroba dotykająca ok. 3 mln Polaków i pół miliarda osób na świecie, wciąż pozostaje jednym z największych wyzwań medycyny. Kluczowym problemem jest konieczność regularnego monitorowania poziomu cukru we krwi, co wiąże się z inwazyjnymi badaniami, jak choćby codzienne nakłuwanie palców.
Diabetomat jako urządzenie bezinwazyjnego pomiaru cukru, ma być dostępny nie tylko w placówkach medycznych, ale także służyć do codziennego użytku w domach pacjentów. Pomysł na nowatorski sposób monitorowania cukrzycy opiera się na
analizie związków chemicznych zawartych w wydychanym powietrzu. Choć brzmi to jak nowość, metoda ta ma głębokie korzenie w historii medycyny.
– Stan organizmu można ocenić na podstawie wielu parametrów oddechowych. Pracujemy nad urządzeniem, które pozwoli chorym na cukrzycę monitorować poziom cukru bez potrzeby nakłuwania – wyjaśnia prof. Artur Rydosz, współtwórca i
prezes AME.
Perspektywy i wyzwania
Diabetomat, który przeszedł już kluczowe etapy badań rozwojowych, teraz czeka na testy kliniczne i certyfikację. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, urządzenie trafi na rynek w 2026 roku. AME nie zamierza jednak sprzedawać praw do swojego wynalazku po uzyskaniu certyfikacji, jak to miało miejsce w przypadku innych polskich firm technologicznych.
Choć firma stawia na samodzielny rozwój, nie wyklucza współpracy z międzynarodowymi partnerami, zwłaszcza po uzyskaniu certyfikacji na rynkach europejskich i amerykańskich. Wprowadzenie Diabetomatu może stanowić przełom dla pacjentów chorych na cukrzycę, oferując nowy, nieinwazyjny sposób monitorowania poziomu cukru we krwi. Sukces tego rozwiązania zależy jednak od wielu czynników – od skuteczności badań klinicznych, przez uzyskanie certyfikacji, aż po reakcję rynku na nowatorski produkt.
Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Grupa PGE wciąż zwiększa wydatki na inwestycje

AktualnościWiadomości

Konsumenci coraz częściej sięgają po ryby ze zrównoważonych połowów

AktualnościWiadomości

Temat: Semantyczne wyszukiwanie (Retrieval Augmented Generation)

AktualnościWiadomości

Duoport Lotniczy w Białymstoku ma być szansą na rozwój ściany wschodniej

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły