Artykuł miesiąca: Psychologia strategicznego przywództwa

AktualnościWiadomości

Czy Polacy uczą się na swoich finansowych błędach?

Aż 72% Polaków zmagających się ze spłatą zadłużenia chciałoby zmienić swoje nawyki finansowe. Potrzebę tę wskazują najczęściej osoby między 35. a 44. rokiem życia. Tak wynika z badania Grupy KRUK zrealizowanego na przełomie lipca i sierpnia br. w panelu Ariadna na osobach zadłużonych*.

Badanie pokazało również, że ponad połowa ankietowanych nie zarządza systematycznie swoim domowym budżetem i zwleka z rozwiązaniem niektórych spraw. Niemal co piąta osoba przyznała, że nie pamięta o datach płatności swoich rachunków, faktur i innych zobowiązań.

– Zmiana nawyków nie jest łatwa, ale warto nad nią popracować. Aby zapanować nad swoimi finansami, trzeba przede wszystkim regularnie kontrolować swoje wydatki i porównywać je z naszymi przychodami. Najlepiej po każdym wydatku sprawdzać, jaka kwota została nam do dyspozycji. Jest to pomocne zwłaszcza, kiedy już zalegamy z zapłatą rachunków lub innych płatności –  mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK. – Realna ocena możliwości finansowych pomaga uniknąć jeszcze większego zadłużenia. Dlatego lepiej jest trzymać rękę na pulsie i zrezygnować z niezaplanowanych wydatków.

Silna potrzeba zakupu jakiejś rzeczy może zakończyć się zaciągnięciem kredytu lub pożyczki. Jak pokazało badanie Grupy KRUK, zrobiłoby tak tylko 6% zadłużonych Polaków. Przy czym bardziej skłonne do takiego działania byłyby kobiety niż mężczyźni. Jednak zdecydowana większość, bo aż 40% ankietowanych odpowiedziało, że zrezygnowałaby z zakupu w przypadku braku pieniędzy. Częściej to panie odmówiłyby sobie kupna pożądanej rzeczy (41% kobiet vs. 38% mężczyzn). Niemal co piąta zadłużona osoba oszczędza pieniądze na nieplanowany zakup. Są też osoby, które szukają dodatkowej pracy, aby zarobić na nieplanowany wydatek (14%).

– Jak pokazują wyniki naszej ankiety, są osoby, które mimo kłopotów finansowych są skłonne skorzystać z zakupów na raty. Są też tacy, którzy mimo zadłużenia, decydują się na zakupy i potem „zaciskają pasa”. Takie działania są bardzo ryzykowne i mogą prowadzić do większych problemów. Przy okazji pokazują, że nie zawsze uczymy się na własnych błędach. A warto wiedzieć, że prawie dla 71% Polaków zadłużenie jest dużym obciążeniem psychicznym – komentuje Agnieszka Salach.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Coraz więcej pracowników tymczasowych przechodzi na etaty

AktualnościWiadomości

Na drodze do dobrego CV. Raport Pracuj.pl

AktualnościWiadomości

CVI umacnia zespół i pozycję w Europie Środkowowschodniej

AktualnościWiadomości

Zapowiada się rekordowy rok dla LOT-u

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: