Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościFinanseWiadomości

Czy inflacja w USA wymyka się spod kontroli?

 

Zaskakująco duży wzrost cen w USA budzi obawy, że inflacja wymyka się spod kontroli. Ceny konsumenckie wzrosły w kwietniu o 4,2 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, poinformował w środę Departament Pracy w Waszyngtonie.  Strach przed wyższą inflacją ciążył na giełdach od kilku dni. Indeksy Dax i Dow Jones na krótko były na minusie w odpowiedzi na te dane.

W porównaniu do ubiegłego  roku ceny energii wzrosły szczególnie gwałtownie. Ale nawet w poprzednim miesiącu wzrost o 0,8 proc. był znacznie wyższy niż oczekiwano. Ekonomiści spodziewali się tylko 0,2 proc.

„Te liczby potwierdzają obawy rynku, że inflacja wymyka się spod kontroli” – powiedział Naeem Aslam, główny analityk rynkowy firmy maklerskiej Avatrade. „Inwestorzy chcą, aby Fed to potwierdził”. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych wspiera gospodarkę dotkniętą kryzysem koronowym, dostarczając miesięczne zastrzyki gotówki w wysokości 120 miliardów dolarów. Zamierza to utrzymać do czasu osiągnięcia znacznych postępów w zakresie stabilności cen i bezrobocia. Uważa, że ​​rosnąca inflacja jest zjawiskiem przejściowym, które obecnie nie wymaga zmiany kursu polityki pieniężnej, która prawdopodobnie w najbliższych latach pozostanie nastawiona na niskie stopy procentowe.

Ale teraz gospodarka znów się poprawiła. Oczekuje się, że pakiet bodźców gospodarczych w wysokości 1,9 biliona dolarów od rządu prezydenta USA Joe Bidena (78) również przyczyni się do silnego wzrostu. Miliony Amerykanów otrzymały od państwa czeki gotówkowe za pośrednictwem programu, co powinno zwiększyć konsumpcję. Według kwietniowych danych szczególnie wzrosły ceny samochodów używanych i artykułów spożywczych. Na tle odradzającej się gospodarki i rosnącego popytu konsumenckiego nastąpił wzrost m.in.pobytów hotelowych, biletów lotniczych i rekreacji.

Wiceprezes Fed zaskoczony podwyżkami cen

Wiceprezes Fed Richard Clarida (63) był początkowo zaskoczony siłą wzrostu cen w kwietniu. Jednak nie nadszedł jeszcze czas, aby Fed wycofał swoje wsparcie z gospodarki. Obecnie konieczne jest zebranie dalszych danych „ostrożnie i odpowiednio” przed podjęciem decyzji w tym kierunku.

Wpływowy dyrektor Fed Lael Brainard powiedział niedawno, że tymczasowe podwyżki cen wywołane pandemią nie zmieniły trwale dynamiki inflacji. Jeśli jednak trend inflacyjny nie okaże się przejściowy, Fed dysponuje niezbędnymi instrumentami. Nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości.

Eksperci uważają, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie nadal rosła. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest efekt statystyczny: rok temu ceny były niskie z powodu spowolnienia gospodarczego związanego z koroną. Ekspert z Helaby, Ralf Umlauf, powiedział, że w średnim i długim okresie pojawia się pytanie, czy połączony impuls polityki pieniężnej i fiskalnej w USA nie będzie miał trwałego wpływu na zmiany cen.

Spekulacje wokół podwyżek stóp

Na rynku obligacji skarbowych USA początkowo ceny znacznie spadły, a rentowności wzrosły. Kontrakt terminowy na dziesięcioletnie obligacje skarbowe (T-Note-Future) spadł o 0,19 proc. Do 132,20 pkt. Rentowność dziesięcioletnich obligacji wzrosła o 0,03 punktu procentowego do 1,65 procent. Inwestorzy rozstali się również z niemieckimi papierami co spowodowało  wzrost rentowności dziesięcioletnich federalnych papierów wartościowych do 14-miesięcznego maksimum, wynoszącego minus 0,142 procent.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen stwierdziła niedawno, że niskie stopy procentowe w USA nie są przesądzone . „Możliwe, że stopy procentowe będą musiały nieco wzrosnąć, aby nasza gospodarka się nie przegrzała” – powiedział niedawno były szef Fed. Jeśli chodzi o gwałtowną reakcję rynków, tego samego ceny wróciły na poprzedni poziom: „Nie sądzę, że będzie problem z inflacją, ale jeśli tak, możecie liczyć na to, że Fed zajmie się tym problemem” – powiedziała Yellen jednocześnie. Czas podkreślić, że sama polityka pieniężna determinuje Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych.

Michael Heise, główny ekonomista w HQ Trust, spodziewa się „przejściowych niepowodzeń” na rynkach finansowych, jeśli dyskusja na temat ograniczenia programów skupu obligacji przez banki centralne nabierze tempa. „Powinno to znaleźć się w porządku obrad amerykańskiego Fed i EBC już w czerwcu”. Banki centralne zapewne potwierdziłyby swoje poprzednie stanowisko, że wysokie podwyżki cen są przejściowe i nie wymagają fundamentalnej zmiany kursu. „Jednak oznaki niewielkich korekt mogą również zaniepokoić uczestników rynku” – dodał Heise.

Oprac. Andrzej Mroziński

Polecane artykuły
AktualnościITWiadomości

Hakerzy wykradli cenne informacje od producenta gier FIFA

AktualnościTechnologieWiadomości

Profesjonalne wideokonferencje – wybierz najlepsze miejsce

AktualnościITWiadomości

Teamviewer - nowy partner SAP

AktualnościWiadomości

Ile kosztuje wycofanie produktu z rynku?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: