Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Czy czeka nas bankructwo wielu sieciowych sklepów modowych?

 

Pandemia koronowa uderzyła w branżę odzieżową i modową, która została już mocno dotknięta triumfem sprzedaży detalicznej online, jak tsunami. I nie ma szans na szybka poprawę.  Ubezpieczyciel kredytu Euler Hermes spodziewa się kolejnych upadłości w najbliższych miesiącach. Przede wszystkim w okresie tzw. „ ogórka kiszonego” , kiedy to ta branża odczuwa stagnację od stycznia do marca będzie sprawdzianem dla niektórych firm, powiedział niemiecki szef ubezpieczyciela kredytów Ron van het Hof z niemieckiej agencji prasowej. „Tylko ci, którzy potrafią przynajmniej założyć małą poduszeczkę ochronną  w biznesie bożonarodzeniowym, będą mogli utrzymać się na powierzchni do wiosennego biznesu”.

Handel detaliczny: teraz to kwestia życia i śmierci

Ale właśnie to będzie w tym roku prawie niemożliwe dla wielu detalistów w strefach dla pieszych w centrach miast. Ponieważ pandemia i częściowa blokada nałożona w listopadzie zapewniają puste śródmieścia podczas normalnej gorączki zakupowej przed świętami. Według firmy Hystreet, która specjalizuje się w pomiarze ruchu klientów w centrach miast, liczba odwiedzających ulice handlowe znacznie spadła już w ostatnich tygodniach października.

80 proc. Spadek sprzedaży od początku listopada

A zamknięcie barów, restauracji, kin, teatrów i sal fitness na początku listopada spowodowało, że liczba odwiedzających jeszcze bardziej spadła. W pierwszych dniach zaostrzonych zasad, sklepy odnotowały spadek sprzedaży nawet o 80 procent – poinformował prezes Stowarzyszenia Handlu Tekstyliami (BTE) Steffen Jost. Dodatkowy pech dla branży: Czarny piątek 27 listopada, w którym zwykle odbywa się duży rabat, prawdopodobnie przejdzie w fazę częściowej blokady.

Kryzys uderza w już osłabiony przemysł. W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku Euler Hermes naliczył już osiem poważnych upadłości w branży modowej. W porównaniu z rokiem poprzednim to wzrost o około 166 proc. – podkreślił ubezpieczyciel – i to w okresie, gdy wskaźnik niewypłacalności w Niemczech spadał.

Branża od lat boryka się z głęboką zmianą strukturalną – rozwojem dyskontów tekstylnych, takich jak Primark, oraz triumfem sprzedaży detalicznej online. Jak podkreślił ubezpieczyciel kredytowy, wiele tradycyjnych przedsiębiorstw tekstylnych było już w tarapatach przed pandemią.

Strata w sprzedaży w wysokości dwunastu miliardów euro

Ten rok był wtedy dla branży rokiem czarnym jak smoła. Euler Hermes szacuje, że detaliści tekstylni stracą sprzedaż z powodu pandemii na około dwanaście miliardów euro – prawie jedną piątą rocznej sprzedaży. Kryzys koronacyjny zadziałał jak katalizator i bezlitośnie obnażył mocne i słabe strony poszczególnych firm.

Handel internetowy był głównym zwycięzcą kryzysu. A jego perspektywy są również dobre w 2021 roku, według Euler Hermes. Podstawa online jest obecnie szczególnie ważna dla sprzedawców detalicznych. „Każdy, kto dobrze przygotował się i zainwestował w zmianę strukturalną przed pandemią, mógł skorzystać na boomie internetowym w czasach Covid” – podkreślił branżowy ekspert. Każdy, kto przegapił ten trend, będzie miał w przyszłości problemy. „A więc nadal będą bankructwa”,  jest pewien Van het Hof.

Galeria Karstadt Kaufhof rozpoczyna „największą kampanię rabatową w historii”

W międzyczasie traderzy szukają sposobu, aby jak najlepiej wykorzystać trudną sytuację. Fakt, że odpowiedzi na wyzwania związane z pandemią są bardzo różne, pokazuje, jak bezprecedensowe są wyzwania. Na przykład szef Toma Tailora, Gernot Lenz, wyraźnie odrzucił duże kampanie rabatowe w czasopiśmie branżowym „Textilwirtschaft”: „W każdym razie nie będzie masowych obniżek” – zapowiedział.

Ostatnia duża sieć domów towarowych w Niemczech, Galeria Karstadt Kaufhof, podąża zupełnie inną drogą. Według własnych oświadczeń, po rozpoczęciu częściowej blokady, rozpoczął „największą akcję rabatową w swojej historii”.

 

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Rynek samochodowy nadal słabnie

AktualnościGiełdaWiadomości

Allianz zachwyca akcjonariuszy

AktualnościinnowacjeWiadomości

To najbardziej innowacyjne firmy średniej wielkości w Niemczech

AktualnościWiadomości

Były austriacki kanclerz Kurz wycofuje się z polityki

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: