Pokolenie AI wchodzi na rynek pracy

AktualnościWiadomościwojna Iran

Branża naftowa tłumi oczekiwania na spadek cen paliw

Ceny paliw reagują jedynie powoli na złagodzenie napięć na Bliskim Wschodzie. ADAC (Niemiecki Klub Samochodowy) nie zauważył jeszcze, aby niższe ceny ropy naftowej w poniedziałek zostały w „rozsądnym stopniu” uwzględnione. Klub motoryzacyjny nalega, aby stało się to jak najszybciej w interesie kierowców. 

W niedzielę średnia cena litra benzyny Super E10 w całym kraju wynosiła 1,877 euro. Cena pozostała praktycznie niezmieniona od środy zeszłego tygodnia, kiedy to wynosiła 1,871 euro. Ceny oleju napędowego kontynuowały trend spadkowy, a paliwo to kosztowało w niedzielę 1,829 euro, czyli o 2,3 centa mniej niż w środę.

Przy obecnych cenach, E10 jest tylko o 9,9 centa droższe niż w ostatnim dniu przed wybuchem wojny, a olej napędowy o 8,3 centa. W szczytowym momencie cena oleju napędowego wzrosła o ponad 70 centów za litr, a E10 o ponad 40 centów. Jednak obecne ceny są obniżane przez ulgę paliwową, w ramach której rząd federalny zwalnia z podatku w wysokości 16,7 centa za litr. Ulga ta wygasa z końcem miesiąca – wtedy ceny na stacjach benzynowych prawdopodobnie ponownie wzrosną.

Branża naftowa: Nie ma powrotu do dawnych poziomów cen

Branża naftowa przewiduje niższe ceny paliw w wyniku deeskalacji konfliktu irańskiego i spodziewanego otwarcia Cieśniny Ormuz, ale ostrzega, że ​​ceny prawdopodobnie pozostaną wyższe niż przed wojną. „Zakładam, że doprowadzi to teraz do spadku cen” – powiedział w poniedziałek RTL i NTV Christian Küchen , prezes Stowarzyszenia Paliw i Energii (en2x). Jednak powrót do poziomu cen sprzed wojny jest mało prawdopodobny w dającej się przewidzieć przyszłości ze względu na znaczne zniszczenia infrastruktury energetycznej w regionie Zatoki Perskiej. 

„Powrót do normalnego poziomu produkcji zajmie co najmniej miesiące, a może nawet lata” – powiedział Küchen. „Wciąż spodziewam się wyższych cen w porównaniu z poziomami sprzed kryzysu, ponieważ na rynkach światowych wciąż brakuje podaży”.

Prezydent USA Donald Trump (80) ogłosił w niedzielę wieczorem, że osiągnięto porozumienie ramowe z Iranem w sprawie zakończenia walk. Dodał, że zamknięcie Cieśniny Ormuz dla żeglugi zostanie zniesione, podobnie jak blokada morska irańskich portów przez USA. Irańscy urzędnicy mówili również o „natychmiastowym zakończeniu” działań wojennych.

Cieśnina Ormuz leży między Zatoką Omańską a Zatoką Perską. Iran w dużej mierze zablokował ten kluczowy szlak wodny, kluczowy dla światowego handlu ropą naftową, skroplonym gazem ziemnym i innymi towarami, po wybuchu wojny z USA i Izraelem pod koniec lutego. Stany Zjednoczone z kolei nałożyły blokadę morską na irańskie porty. W rezultacie ceny ropy gwałtownie wzrosły na całym świecie.
Polecane artykuły
AktualnościTechnologieWiadomości

Jak okiełznać koszty energii i wody w firmie? Praktyczny przewodnik po ekotransformacji dla mniejszych podmiotów

Aktualnościataki cyberCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Cyberprzestępcy celują w turystykę. Wzrost liczby ataków o 122%

AktualnościWiadomości

Japoński bank centralny podniósł kluczową stopę procentową do najwyższego poziomu od 31 lat

AktualnościWiadomości

Niemcy i Europa są uzależnione od dobrej woli rządu USA

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *