Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomościZdrowie

Brak ruchu i nadwaga bolączką Europejczyków. Polacy z bólami kręgosłupa w poszukiwaniu rehabilitacji

Mieszkańcy Europy za mało się ruszają. W Polsce jedynie 4 proc. dorosłych przynaje się do regularnej aktywności ruchowej. Brak ruchu i wzrost masy ciała przyczynia się do tego, że coraz więcej Polaków odczuwa bóle kręgosłupa – podkreślają eksperci Columna Medica, specjalistycznego ośrodka rehabilitacji, położonego obok Łodzi.

Ból kręgosłupa odczuwa już 86 procent społeczeństwa, z czego u 13 procent ankietowanych dolegliwości te dodatkowo nasiliły się w czasie pandemii – wynika z badania przeprowadzonego w 2021 roku dla Benefit Systems.Obciążenie nadprogramowymi kilogramami często prowadzi do nieprawidłowej postawy ciała – zamiast wyprostowanych pleców, zaczynamy przyjmować pochyloną, zgarbioną pozycję. Z czasem nie tylko kręgosłup nie daje rady, ale i kolana czy inne stawy. Wówczas wizyta u ortopedy pozostaje już tylko kwestią czasu – wyjaśnia ekspert z leżącej w bliskim sąsiedztwie Łodzi kliniki Columna Medica.

 Eksperci są zgodni – aby bóle kręgosłupa nie stały się przewlekłe, warto zadbać o kondycję i powrót do formy oraz o właściwą pozycję ciała w czasie wykonywania pracy. Nieprawidłowa pozycja podczas pracy powoduje, że kręgosłup poddawany jest dużym obciążeniom, które z czasem mogą powodować ból pleców.

                                                              Prof. Dariusz Jaskólski, Columna Medica

Dziś, problemy z kręgosłupem to najczęstszy powód wizyty Polaków u lekarza rodzinnego. Narzekają na ból pleców, szyi, stawów, ale po pomoc często zgłaszają się dopiero w momencie, gdy nie mogą już normalnie funkcjonować. – Rehabilitacja nie tylko przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych kręgosłupa, ma także pewne znaczenie profilaktyczne. Fachowe porady i regularne ćwiczenia umożliwiają wyrobienie właściwych nawyków zapobiegając nawrotowi choroby i postępowi zmian, które pozostawione same sobie mogą prowadzić do obniżenia jakości życia, a nawet do niepełnosprawności – Ostrzega Prof. Dariusz Jaskólski, neurochirurg i Konsultant Wojewódzki, konsultujący Pacjentów w Columna Medica.

Według raportu OECD I WHO „Step Up! Tackling the Burden of Insufficient Physical Activity in Europe” ponad połowa Europejczyków zaprzestała lub ograniczyła aktywność ruchową w 2022 roku. Najbardziej aktywni pozostają Finowie, Szwedzi i Duńczycy. A brak aktywności to nie tylko korzyści zdrowotne, ale finansowe – podkreślają autorzy raportu.

Wyniki są niepokojące. Co trzecia dorosła osoba nie zapewnia sobie odpowiedniej dawki ruchu, czyli zaleconego przez WHO minimum: 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Niestety, w Polsce odsetek obywateli przestrzegających zaleceń WHO w tej kwestii jest nadal jednym z najniższych w UE. 65 proc. polskich respondentów przyznało, że nigdy nie uprawia sportu. 

Na skalę problemów z kręgosłupem wskazują nie tylko lekarze, lecz coroczne dane raportu GUS o stanie zdrowia ludności. Wynika z nich, że blisko 30 proc. Polaków skarży się na bóle dolnej partii pleców. Ponad 20 proc. zmaga się z bólami szyi, około 16 proc. ma bóle środkowej partii pleców oraz podobna liczba zmaga się z chorobą zwyrodnieniową stawów…

– Tymczasem większość pacjentów, zmagających się z problemami ortopedycznymi (kręgosłup, stawy obwodowe) czeka z wizytą u fizjoterapeuty niemalże do końca. Mało kto poprosi o pomoc wcześniej, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Jedynie osoby regularnie uprawiające sport mają większą świadomość swojego ciała mówi Damian Danielski, fizjoterapeuta – szef zespołu medycznego Columna Medica.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Robert Szustkowski udziela pierwszego wywiadu od lat. UE powinna powstrzymać media od szerzenia nieprawdy

AktualnościWiadomości

Do 2030 roku Volvo nie będzie producentem samochodów wyłącznie elektrycznych

AIAktualnościWiadomości

Współzałożyciel OpenAI zabezpiecza 1 miliard dolarów na super sztuczną inteligencję

AktualnościWiadomości

Pracownicy wolą bardziej elastyczne godziny pracy niż pracę w niepełnym wymiarze godzin

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły