Brak odpowiedniej kadry specjalistycznej pozostaje jedną z największych przeszkód w rozwoju gospodarczym Niemiec . Tak wynika z aktualnego barometru siły roboczej państwowej grupy bankowej KfW za I półrocze 2023 r.
W sektorze usług występują największe niedobory, szczególnie dotknięte regionalnie wschodnie Niemcy, z drugiej strony sytuacja jest korzystniejsza w Hesji, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary. To pokazuje, że duże firmy cierpią bardziej niż mniejsze. Ogólnie ponad 42 proc. badanych firm skarżyło się na brak wykwalifikowanych pracowników. Około trzech czwartych doradców prawnych i podatkowych zgłasza brak wykwalifikowanych pracowników.
Według badania KfW spowolnienie gospodarcze w wyniku kryzysu energetycznego i ukraińskiego tymczasowo złagodziło problem wykwalifikowanych pracowników. W dłuższej perspektywie wykazano jednak, że pomimo koronakryzysu i konsekwencji wojny ukraińskiej sytuacja jest znacznie bardziej napięta niż w 2021 roku. Wraz z postępującą cyfryzacją wymagania dotyczące wielu zawodów uległy zmianie. Wymagane umiejętności są o wiele bardziej rozległe niż te, których można by się nauczyć na czystym „szkoleniu informatycznym”. Tę rolę odgrywa doskonalenie umiejętności.
„Nawet jeśli odsetek firm, których działalność jest utrudniona przez niedobór wykwalifikowanych pracowników, zmniejszył się w wyniku spowolnienia gospodarczego, sytuacja pozostaje taka sama: niedobór wykwalifikowanych pracowników nadal hamuje dużą część gospodarki w Niemcy w wartościach bezwzględnych iw porównaniu historycznym”, powiedział główny ekonomista KfW, Fritzi Koehler-Geib (45).
Obecnie oczekuje się, że w ciągu roku gospodarka będzie stopniowo wychodzić z szoku cenowego. “Niedobór wykwalifikowanych pracowników prawdopodobnie ponownie wzrośnie pod koniec roku, jeśli ożywienie będzie kontynuowane” – podkreślił Köhler-Geib. Aby walczyć z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, przedsiębiorstwa muszą pilnie zwiększyć produktywność, zmobilizować osoby zdolne do zatrudnienia w Niemczech i promować ukierunkowaną imigrację . Barometr Pracy Wykwalifikowanej KfW jest publikowany dwa razy w roku, wczesnym latem i jesienią.