Największy udział wszystkich źródeł energii, wynoszący 33 procent, miała energia wiatrowa. 73,4 miliarda kilowatogodzin w bardzo wietrznej połowie roku oznaczało wzrost o 11,9 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dzięki dodatkowo zainstalowanym systemom produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki wzrosła również o 8,3 proc. do 30,5 miliarda kilowatogodzin. Odpowiada to prawie 14 proc. całkowitej ilości energii elektrycznej.
Węgiel nadal ważny
Jednak znacznie więcej energii elektrycznej nadal pochodzi z elektrowni węglowych, których zamknięcie zaplanowano w perspektywie średnioterminowej. Wygenerowały one 45,9 miliarda kilowatogodzin, o dobrą czwartą (26,4 proc.) mniej niż rok wcześniej. To najniższa produkcja energii elektrycznej z węgla od rozpoczęcia oceny w 2018 r. Jednak węgiel nadal pozostaje drugim najważniejszym źródłem energii z udziałem na poziomie 20,9 proc. całości. Z gazu wytworzono 32,1 miliarda kilowatogodzin, co stanowiło 14,6% udziału w miksie elektroenergetycznym.
W pierwszej połowie roku Niemcy zaimportowały także o 23 procent więcej energii elektrycznej i wyeksportowały o 15 procent mniej. Daje to nadwyżkę w imporcie na poziomie 9,8 miliarda kilowatogodzin, podczas gdy w pierwszej połowie 2023 roku utrzymywała się jeszcze niewielka nadwyżka w eksporcie wynosząca 2 miliardy kilowatogodzin. Całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w Niemczech pozostało na niemal niezmienionym poziomie i wyniosło 229,9 miliardów kilowatogodzin. Krajowa produkcja energii elektrycznej spadła o 5,3 procent, do 220 miliardów kilowatogodzin.
Komunikat Destatis dotyczący produkcji energii elektrycznej I półrocze 2024 r
I do trust all the ideas youve presented in your post They are really convincing and will definitely work Nonetheless the posts are too short for newbies May just you please lengthen them a bit from next time Thank you for the post