Największy udział wszystkich źródeł energii, wynoszący 33 procent, miała energia wiatrowa. 73,4 miliarda kilowatogodzin w bardzo wietrznej połowie roku oznaczało wzrost o 11,9 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dzięki dodatkowo zainstalowanym systemom produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki wzrosła również o 8,3 proc. do 30,5 miliarda kilowatogodzin. Odpowiada to prawie 14 proc. całkowitej ilości energii elektrycznej.
Węgiel nadal ważny
Jednak znacznie więcej energii elektrycznej nadal pochodzi z elektrowni węglowych, których zamknięcie zaplanowano w perspektywie średnioterminowej. Wygenerowały one 45,9 miliarda kilowatogodzin, o dobrą czwartą (26,4 proc.) mniej niż rok wcześniej. To najniższa produkcja energii elektrycznej z węgla od rozpoczęcia oceny w 2018 r. Jednak węgiel nadal pozostaje drugim najważniejszym źródłem energii z udziałem na poziomie 20,9 proc. całości. Z gazu wytworzono 32,1 miliarda kilowatogodzin, co stanowiło 14,6% udziału w miksie elektroenergetycznym.
W pierwszej połowie roku Niemcy zaimportowały także o 23 procent więcej energii elektrycznej i wyeksportowały o 15 procent mniej. Daje to nadwyżkę w imporcie na poziomie 9,8 miliarda kilowatogodzin, podczas gdy w pierwszej połowie 2023 roku utrzymywała się jeszcze niewielka nadwyżka w eksporcie wynosząca 2 miliardy kilowatogodzin. Całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w Niemczech pozostało na niemal niezmienionym poziomie i wyniosło 229,9 miliardów kilowatogodzin. Krajowa produkcja energii elektrycznej spadła o 5,3 procent, do 220 miliardów kilowatogodzin.
Komunikat Destatis dotyczący produkcji energii elektrycznej I półrocze 2024 r