Cyberataki w branżę turystyczną

AktualnościWiadomości

Boeing zawarł nową umowę z rządem USA w związku z katastrofami Maxa

Nowe porozumienie między Boeingiem a rządem USA ma oszczędzić firmie procesu sądowego w związku z dwoma śmiertelnymi katastrofami samolotów 737 Max. Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że w ramach umowy Boeing zainwestuje dodatkowe 1,1 miliarda dolarów. Szczegóły umowy są nadal ustalane na piśmie. Aby umowa weszła w życie, musi zostać zatwierdzona przez sędziego.

W wypadkach w październiku 2018 r. i marcu 2019 r. zginęło 346 osób. Głównym powodem było oprogramowanie wspomagające, które miało wspomagać pilotów, ale w pewnych okolicznościach zbyt mocno ingerowało w sterowanie. Pracownicy producenta samolotów oświadczyli, że specjalne szkolenie z obsługi oprogramowania okazało się zbędne, gdy typ samolotu uzyskał certyfikację od władz USA.

Wówczas firma uniknęła kary, obiecując między innymi wdrożenie środków zapobiegających oszustwom i programu etycznego. Firma zapłaciła również początkową karę pieniężną w wysokości 243,6 mln dolarów oraz 500 mln dolarów rodzinom ofiar.

Następnie w styczniu 2024 r. doszło do dramatycznego incydentu, kiedy podczas wznoszenia oderwał się fragment kadłuba niemal nowego Boeinga. Dzięki umiejętnościom pilotów i szczęśliwemu zbiegowi okoliczności nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Jednakże Departament Sprawiedliwości później uznał, że Boeing naruszył warunki umowy dotyczącej dwóch katastrof samolotów Max i wznowił postępowanie karne.

W lipcu 2024 r. Boeing przyznał się do winy w sprawie oszustwa wobec rządu USA przy certyfikacji samolotów. Otworzyło to drogę do nowego porozumienia, które między innymi obejmowało nową, wielomilionową karę pieniężną i ustanowienie nadzoru Departamentu Sprawiedliwości nad spółką. Rodziny ofiar katastrof ostro skrytykowały umowę i zażądały miliardowych kar pieniężnych oraz innych konsekwencji dla Boeinga. Jednak sędzia w Teksasie odrzucił wówczas nową umowę.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Cyberataki na branżę turystyczną: zbliżają się wakacje, zbliża się fala ataków cybernetycznych na podróże

AktualnościWiadomości

Studio filmowe dla biznesu – jakie usługi może zaoferować?

AktualnościWiadomości

Kiedy zbyt duży wysiłek obniża Twoją wydajność

AktualnościWiadomości

Airbus planuje dostarczyć w tym roku 820 samolotów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *