Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Biontech zwiększa cel produkcyjny do dwóch miliardów dawek szczepionek

 

Biontech, firma biotechnologiczna z siedzibą w  Moguncji , znacząco podwyższyła prognozy dotyczące produkcji szczepionki przeciwko Covid-19 na ten rok. Biontech zakłada teraz moce produkcyjne dwóch miliardów dawek szczepionek, ogłosił w poniedziałek szef firmy Uğur Şahin (55) w prezentacji na konferencji dla inwestorów.

Do tej pory firma Biontech i jej amerykański partner, firma Pfizer, przewidywali 1,3 miliarda dawek do końca roku. „Obecnie wierzymy, że do końca 2021 roku możemy potencjalnie dostarczyć łącznie prawie dwa miliardy dawek” – oświadczyła firma w prezentacji Şahin.

Nowy cel obejmuje pozwolenie na napełnienie z fiolki sześciu zamiast pięciu strzykawek. Biontech oferuje szczepionkę obficie napełnioną, aby w każdym przypadku była ona wystarczająca dla zamierzonych dawek. Ze względu na powszechne wezwania do szybszego rozpoczęcia kampanii szczepień, firma złożyła wniosek o wykorzystanie nadwyżki. Europejska Agencja Leków EMA natychmiast dała zielone światło na ten ostatni tydzień.

Umożliwia to firmie Biontech oferowanie większej liczby dawek szczepionek bez dostarczania większej liczby fiolek. Idealnie byłoby, gdyby podaż wzrosła o 20 procent, ale dodatkowa dawka nie zawsze jest możliwa wszędzie. Prezentacja nie zdradza, jak bardzo Biontech ceni wkład tego środka.

Zakład w Marburgu jako „główny punkt zwrotny”

Biontech opisuje rozpoczęcie produkcji w nowej fabryce w Marburgu jako „główny punkt zwrotny”, którego oczekuje się teraz pod koniec lutego. We wrześniu 2020 roku firma, ufundowana przez rząd federalny, przejęła fabrykę od firmy farmaceutycznej Novartis, która ma mieć moc produkcyjną 750 mln dawek, a następnie ją przebudowała.

Sojusz między Biontech i Pfizer wkrótce będzie miał sześć zakładów produkcyjnych: Pfizer do tej pory produkował szczepionkę w swoim belgijskim zakładzie w Puurs oraz w amerykańskich fabrykach w Andover (Massachusetts), Kalamazoo (Michigan) i St. Louis (Missouri). Biontech korzysta obecnie ze swojej siedziby w Moguncji. Şahin obiecuje, że procesy w już użytkowanych fabrykach będą stale ulepszane i rozszerzane.

Ponadto prognoza dwóch miliardów dawek zależy również od tego, czy uda się pozyskać kolejnych dostawców i producentów kontraktowych. Między innymi nanocząstki lipidowe powinny być pozyskiwane zewnętrznie jako surowiec do produkcji nośnika genetycznego mRNA i zdolności wypełniania.

W pełni zarezerwowane

Do 10 stycznia dostarczono 32,9 miliona dawek szczepionki Covid-19, która jest obecnie zatwierdzona w ponad 45 krajach. Do końca 2020 roku zostało wstępnie wyprodukowanych 50 milionów dawek, które są gotowe do wysyłki po zatwierdzeniu. „Ponieważ dostawa powinna odbywać się w miarę potrzeb, aby zapewnić prawidłowe przechowywanie, nie dostarczyliśmy jeszcze wszystkich gotowych puszek. Było to związane z zatwierdzeniami pod koniec grudnia” – wyjaśniła rzeczniczka Biontech. Harmonogramy dostaw zostały uzgodnione z krajami i UE.

 

Polecane artykuły
AktualnościHRWiadomości

Jakie kompetencje przywódcze są kluczowe w obecnych czasach?

AktualnościPracaWiadomości

Będzie trudniej w 2021 r. o podwyżkę wynagrodzenia

AktualnościWiadomości

Jak media społecznościowe są powiązane z wolnością wypowiedzi

AktualnościCovid-19WiadomościZdrowie

Jak uodpornić ponad miliard ludzi?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: