Artykuł miesiąca: Kielecki Park Technologiczny łączy firmy ze startupami

AktualnościITTechnologie

Bill i Melinda Gates rozwiedli się

 

Po 27 latach małżeństwa Bill Gates, założyciel Microsoftu i jego żona Melinda, rozejdą się w różne strony. Ale chcą razem kontynuować pracę nad wpływową Fundacją Gatesa.

Założyciel Microsoft  Bill Gates (65) i jego żona Melinda (56) rozwiedli się po 27 latach małżeństwa. Multimiliarder i jego żona poinformowali o tym na Twitterze. Planują odejść prywatnie, ale chcą razem kontynuować pracę we wpływowej Fundacji Gatesa. „Po dokładnym rozważeniu i wielu pracach nad naszym związkiem zdecydowaliśmy się zakończyć nasze małżeństwo” – napisali w poniedziałek (czasu lokalnego).

Bill Gates, który wraz ze zmarłym w 2018 r. Paulem Allenem, założyli w 1975 roku giganta IT – Microsoft. Gates jest uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Według magazynu Forbes majątek 65-latka szacuje się na ponad 120 miliardów dolarów, co stawia go na czwartym miejscu na globalnej liście superbogaczy.

„W ciągu ostatnich 27 lat wychowaliśmy troje niesamowitych dzieci i zbudowaliśmy fundację, która działa na całym świecie, umożliwiając ludziom prowadzenie zdrowego i produktywnego życia” – kontynuowali oboje. Mówiono, że razem będą kontynuować tę misję. „Ale już nie wierzymy, że jako para możemy razem wzrastać w tej kolejnej fazie życia”. W komunikacie para poprosiła również o „prywatność dla naszej rodziny, gdy zaczniemy odnajdywać swoją drogę w tym nowym życiu”.

W krótkim oświadczeniu Bill i Melinda Gates nie podali żadnych informacji na temat podziału majątku rodziny. Nawet w przypadku stosunkowo surowej umowy małżeńskiej 56-letnia Melinda French Gates prawdopodobnie zostanie multimiliarderką po rozwodzie. Para była wcześniej znana z tego, że nie upublicznia swojego życia prywatnego. Jeśli chcą to zachować, para powinna być zainteresowana polubowną ugodą. W przypadku pozwu wiele prywatnych informacji stałoby się publicznych.

Buffett jest jednym z największych zwolenników Gates Foundation

Rodzina Gatesów mieszkała wcześniej na rozległej posiadłości nad jeziorem w Seattle w północno-zachodnim stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych. Para ma troje dzieci – Jennifer Katharine (25), Rory John (21) i Phoebe Adele (18), które są pełnoletnie. Bill Gates regularnie przemawia w mediach, uczestniczy w forach dyskusyjnych lub prowadzi wykłady. Z drugiej strony Melinda Gates jest nieco mniej znana, ale wystąpiła także publicznie w roli współprzewodniczącej rady nadzorczej fundacji.

Fundacja Gatesów jest jednym z najważniejszych darczyńców w dziedzinie ochrony zdrowia i współpracy rozwojowej. Ze względu na zasięg swojej fundacji, para Gatesów – lub małżeństwo w separacji – jest celem zabiegów i wysłuchiwane jest przez prezydentów, szefów rządów i organizacji rozwojowych na całym świecie. „New York Times” zacytował oświadczenie fundacji, zgodnie z którym nie spodziewano by się tam żadnych zmian ze względu na separację małżonków. „Będą nadal współpracować przy formułowaniu i zatwierdzaniu strategii fundacji i wyznaczaniu kierunku organizacji” – powiedział.

Do 2019 roku Fundacja Billa i Melindy Gatesów twierdzi, że wydała już ponad 54 miliardy dolarów na projekty. Jednym z największych zwolenników fundacji jest legenda inwestycji Warren Buffett (90), który przekazał ponad 27 miliardów dolarów na kapitał organizacji w latach 2006-2019, jak podaje strona internetowa fundacji.

Gates wycofał się z firmy Microsoft w 2008 roku

Melinda Gates dorastała z trójką rodzeństwa w amerykańskim stanie Teksas. Według Gates Foundation najpierw studiowała informatykę i ekonomię, a później uzyskała dyplom z zarządzania (MBA). W pierwszej dekadzie swojej kariery pracowała w firmie Microsoft nad rozwojem produktów multimedialnych, o czym informuje strona internetowa fundacji.

Bill Gates dorastał w Seattle z dwiema siostrami, ojciec był prawnikiem, matka nauczycielką. Gates założył firmę Microsoft w wieku 19 lat i porzucił studia na elitarnym Uniwersytecie Harvarda. Rozwój firmy rozpoczął się w 1980 roku, kiedy Microsoft sprzedał system operacyjny MS-DOS producentowi IBM , prekursorowi tego, co później stało się Windowsem, który stał się znany na całym świecie w latach 90. W 2007 roku Gates otrzymał honorowy stopień naukowy na Uniwersytecie Harvarda, z którego zrezygnował. Gates zrezygnował ze swojej aktywnej roli w firmie Microsoft w 2008 roku, aby skupić się na pracy fundacji. W 2020 roku złożył również rezygnację z funkcji członka rady nadzorczej spółki.

W 2010 roku para Gatesów i Buffetta uruchomiła „ The Giving Pledge ”. Super bogaci sygnatariusze zobowiązali się przekazać co najmniej połowę swoich aktywów na cele charytatywne w ciągu swojego życia lub później – zgodnie z testamentem. Gates często podkreślał w wywiadach, że jego dzieci powinny odziedziczyć tylko niewielką część jego majątku, aby nie mogły spocząć na cudzych laurach. Ale dzieci nie muszą się martwić: nawet gdyby odziedziczyły tylko jeden procent ogromnej fortuny, natychmiast stałyby się miliarderami.

Oprac. Andrzej Mroziński

Polecane artykuły
AktualnościITWiadomości

Dzień Edukacji Technologicznej: cyberbezpieczeństwo musi stać się elementem edukacji już od szkoły podstawowej!

AktualnościEkologiaWiadomości

Auta elektryczne sposobem na kryzys energetyczny

AktualnościWiadomości

W ten sposób Meta potajemnie wypycha swoich pracowników

AktualnościWiadomościwojna Ukraina

Putin ogranicza swobodę podróżowania

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: