Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościITTechnologie

Bill i Melinda Gates rozwiedli się

 

Po 27 latach małżeństwa Bill Gates, założyciel Microsoftu i jego żona Melinda, rozejdą się w różne strony. Ale chcą razem kontynuować pracę nad wpływową Fundacją Gatesa.

Założyciel Microsoft  Bill Gates (65) i jego żona Melinda (56) rozwiedli się po 27 latach małżeństwa. Multimiliarder i jego żona poinformowali o tym na Twitterze. Planują odejść prywatnie, ale chcą razem kontynuować pracę we wpływowej Fundacji Gatesa. „Po dokładnym rozważeniu i wielu pracach nad naszym związkiem zdecydowaliśmy się zakończyć nasze małżeństwo” – napisali w poniedziałek (czasu lokalnego).

Bill Gates, który wraz ze zmarłym w 2018 r. Paulem Allenem, założyli w 1975 roku giganta IT – Microsoft. Gates jest uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Według magazynu Forbes majątek 65-latka szacuje się na ponad 120 miliardów dolarów, co stawia go na czwartym miejscu na globalnej liście superbogaczy.

„W ciągu ostatnich 27 lat wychowaliśmy troje niesamowitych dzieci i zbudowaliśmy fundację, która działa na całym świecie, umożliwiając ludziom prowadzenie zdrowego i produktywnego życia” – kontynuowali oboje. Mówiono, że razem będą kontynuować tę misję. „Ale już nie wierzymy, że jako para możemy razem wzrastać w tej kolejnej fazie życia”. W komunikacie para poprosiła również o „prywatność dla naszej rodziny, gdy zaczniemy odnajdywać swoją drogę w tym nowym życiu”.

W krótkim oświadczeniu Bill i Melinda Gates nie podali żadnych informacji na temat podziału majątku rodziny. Nawet w przypadku stosunkowo surowej umowy małżeńskiej 56-letnia Melinda French Gates prawdopodobnie zostanie multimiliarderką po rozwodzie. Para była wcześniej znana z tego, że nie upublicznia swojego życia prywatnego. Jeśli chcą to zachować, para powinna być zainteresowana polubowną ugodą. W przypadku pozwu wiele prywatnych informacji stałoby się publicznych.

Buffett jest jednym z największych zwolenników Gates Foundation

Rodzina Gatesów mieszkała wcześniej na rozległej posiadłości nad jeziorem w Seattle w północno-zachodnim stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych. Para ma troje dzieci – Jennifer Katharine (25), Rory John (21) i Phoebe Adele (18), które są pełnoletnie. Bill Gates regularnie przemawia w mediach, uczestniczy w forach dyskusyjnych lub prowadzi wykłady. Z drugiej strony Melinda Gates jest nieco mniej znana, ale wystąpiła także publicznie w roli współprzewodniczącej rady nadzorczej fundacji.

Fundacja Gatesów jest jednym z najważniejszych darczyńców w dziedzinie ochrony zdrowia i współpracy rozwojowej. Ze względu na zasięg swojej fundacji, para Gatesów – lub małżeństwo w separacji – jest celem zabiegów i wysłuchiwane jest przez prezydentów, szefów rządów i organizacji rozwojowych na całym świecie. „New York Times” zacytował oświadczenie fundacji, zgodnie z którym nie spodziewano by się tam żadnych zmian ze względu na separację małżonków. „Będą nadal współpracować przy formułowaniu i zatwierdzaniu strategii fundacji i wyznaczaniu kierunku organizacji” – powiedział.

Do 2019 roku Fundacja Billa i Melindy Gatesów twierdzi, że wydała już ponad 54 miliardy dolarów na projekty. Jednym z największych zwolenników fundacji jest legenda inwestycji Warren Buffett (90), który przekazał ponad 27 miliardów dolarów na kapitał organizacji w latach 2006-2019, jak podaje strona internetowa fundacji.

Gates wycofał się z firmy Microsoft w 2008 roku

Melinda Gates dorastała z trójką rodzeństwa w amerykańskim stanie Teksas. Według Gates Foundation najpierw studiowała informatykę i ekonomię, a później uzyskała dyplom z zarządzania (MBA). W pierwszej dekadzie swojej kariery pracowała w firmie Microsoft nad rozwojem produktów multimedialnych, o czym informuje strona internetowa fundacji.

Bill Gates dorastał w Seattle z dwiema siostrami, ojciec był prawnikiem, matka nauczycielką. Gates założył firmę Microsoft w wieku 19 lat i porzucił studia na elitarnym Uniwersytecie Harvarda. Rozwój firmy rozpoczął się w 1980 roku, kiedy Microsoft sprzedał system operacyjny MS-DOS producentowi IBM , prekursorowi tego, co później stało się Windowsem, który stał się znany na całym świecie w latach 90. W 2007 roku Gates otrzymał honorowy stopień naukowy na Uniwersytecie Harvarda, z którego zrezygnował. Gates zrezygnował ze swojej aktywnej roli w firmie Microsoft w 2008 roku, aby skupić się na pracy fundacji. W 2020 roku złożył również rezygnację z funkcji członka rady nadzorczej spółki.

W 2010 roku para Gatesów i Buffetta uruchomiła „ The Giving Pledge ”. Super bogaci sygnatariusze zobowiązali się przekazać co najmniej połowę swoich aktywów na cele charytatywne w ciągu swojego życia lub później – zgodnie z testamentem. Gates często podkreślał w wywiadach, że jego dzieci powinny odziedziczyć tylko niewielką część jego majątku, aby nie mogły spocząć na cudzych laurach. Ale dzieci nie muszą się martwić: nawet gdyby odziedziczyły tylko jeden procent ogromnej fortuny, natychmiast stałyby się miliarderami.

Oprac. Andrzej Mroziński

Polecane artykuły
AktualnościTechnologieWiadomości

Branża gier komputerowych największym beneficjentem pandemii

AktualnościWiadomości

Po utracie miliardów Ryanair jest optymistą

AktualnościHRWiadomości

HR potrzebuje empatii

AktualnościWiadomości

Podkarpacka Dolina Lotnicza przygotowuje się do mocnego odbicia po kryzysie

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: