Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościWiadomości

Biden wzywa obywateli USA do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy

 

Prezydent USA Biden zaostrzył ton konfliktu z Rosją, wzywając obywateli USA do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy . „Mamy tutaj do czynienia z jedną z największych armii na świecie” – powiedział Biden w wywiadzie, odnosząc się do akumulacji rosyjskich wojsk na granicy ze wschodnią Ukrainą. „To zupełnie inna sytuacja i sprawy mogą szybko zwariować”. Biden ostrzegł swojego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina przed krzywdzeniem obywateli USA. Ma nadzieję, że jeśli Putin jest „wystarczająco głupi”, by zaatakować Ukrainę, to jest „na tyle mądry, by nie robić niczego, co mogłoby negatywnie wpłynąć na obywateli amerykańskich”.

Jednak Biden powtórzył, że pod żadnym pozorem nie wyśle ​​wojsk amerykańskich na Ukrainę, nawet w celu ratowania obywateli USA w przypadku rosyjskiej inwazji. Rozpoczęłoby to „wojnę światową”, powiedział, powtarzając: „Jeśli Amerykanie i Rosjanie zaczną strzelać do siebie, jesteśmy w zupełnie innym świecie”.

Oświadczenia Bidena stanowią ponowną eskalację po tygodniach dyplomacji wahadłowej między Waszyngtonem, Moskwą, Kijowem i różnymi europejskimi stolicami.W styczniu rząd USA zalecił obywatelom samodzielne opuszczenie Ukrainy z powodu „nieprzewidywalnej” sytuacji na miejscu. W tym czasie nakazała również wyjazd krewnym amerykańskich dyplomatów z ukraińskiej stolicy Kijowa i ostrzegła swoich obywateli przed wyjazdami do Rosji.

Ponad 100 000 rosyjskich żołnierzy na granicy z Ukrainą

Według zachodnich źródeł, w ostatnich miesiącach Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą ponad 100 tys. żołnierzy. Na Ukrainie, podobnie jak na Zachodzie, podsyca to obawy przed możliwym atakiem na dużą skalę ze strony Rosji na sąsiedni kraj. Rosja odrzuca wszelkie plany ataku. Jednocześnie Kreml mówi, że czuje się zagrożony przez NATO.

Według Departamentu Obrony USA szef sztabu USA Mark Milley wezwał w czwartek swojego białoruskiego kolegi Wiktora Gulevicha, aby zmniejszyć ryzyko „błędnych ocen” na tle manewrów wojskowych w obwodzie brzeskim, w pobliżu granicy z Ukrainą. Według USA około 30 tys . żołnierzy z Rosji zostało przeniesionych na Białoruś.

Według rosyjskich informacji ćwiczenie ma na celu przygotowanie sił zbrojnych do odparcia „agresji zewnętrznej”. Jednak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Moskwę o wywieranie na jego kraj „presji psychologicznej”.

Rosja wysłała również sześć okrętów wojennych na ćwiczenia morskie na Morzu Czarnym i sąsiednim Morzu Azowskim. Kijów potępił obecność tych statków jako „bezprecedensową” próbę odcięcia Ukrainy od obu mórz.

Tymczasem armia amerykańska poinformowała w czwartek, że bombowce dalekiego zasięgu B-52 wylądowały w brytyjskiej bazie sił powietrznych Fairfield w Anglii wraz z personelem naziemnym. Powinni zatem wziąć udział w ćwiczeniach NATO, które są zaplanowane „od dawna”. Ponadto, według informacji z czwartku, cztery niszczyciele zostały wysłane w zeszłym miesiącu na ćwiczenia NATO w rejonie Szóstej Floty Stanów Zjednoczonych, która obejmuje również Morze Śródziemne.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Amerykańskie organy antymonopolowe pozywają miliardową transakcję Microsoftu

AktualnościWiadomościZarządzanie

Maria Valdes zostaje dyrektorem produktu w firmie Puma

AktualnościWiadomości

Powrót świątecznych spotkań

AktualnościWiadomości

Czy Polacy potrzebują adrenaliny?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: