Artykuł miesiąca: Praca w IT nie tylko dla programistów. TOP 3 zawody z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją

AktualnościWiadomości

Badacze Check Point odkryli podatności, które pozwoliłyby hakerom przejąć konta graczy Fortnite, dane oraz wewnętrzną walutę gry

 

Badacze firmy Check Point® Software Technologies Ltd. ogłosili dziś szczegóły podatności, które mogłyby dotknąć każdego gracza ogromnie popularnej gry online, Fortnite. W Fortnite gra prawie 80 milionów graczy na całym świecie, a sama gra jest popularna na wszystkich platformach, Android, iOS, Windows PC, a także na konsolach takich jak Xbox One czy PlayStation 4. Jest ona źródłem zainteresowania nie tylko wśród graczy-amatorów, ale także wśród profesjonalistów, którzy streamują swoje sesje online oraz entuzjastów e-sportów.

Jeżeli podatność zostałaby wykorzystana, dałaby ona atakującemu pełny dostęp do konta użytkownika, do jego danych osobistych, a także pozwoliłaby na zakup wirtualnej waluty obowiązującej w grze korzystając z karty płatniczej gracza. Podatność pozwoliłaby także na poważne naruszenie prywatności: haker mógłby podsłuchiwać rozmowy w grze oraz wszystkie dźwięki otoczenia w domu ofiary czy innej lokalizacji gry. Jak dotąd gracze Fortnite byli atakowani za pomocą fałszywych stron internetowych, obiecujących generowanie ‘V-Bucków’ (waluty obowiązującej w grze, ale ta podatność mogła zostać wykorzystana bez podania przez gracza danych logowania.

Badacze opisali proces, w którym atakujący mógł uzyskać dostęp do konta użytkownika poprzez wykorzystanie podatności w procesie logowania. Na skutek trzech defektów znalezionych w infrastrukturze sieciowej Epic Games, badacze byli w stanie zademonstrować proces uwierzytelniania oparty na tokenie w połączeniu z systemami Single-Sign-On (SSO) takimi jak Facebook, Google i Xbox, za pomocą którego było możliwe przechwycenie danych logowania i przejęcie konta użytkownika.

Aby paść ofiarą tego ataku, gracz musi jedynie kliknąć na spreparowany link phishingowy, dla uśpienia czujności pochodzący z domeny Epic Games, lecz wysłany przez atakującego. Po kliknięciu w niego, token uwierzytelniający użytkownika mógł zostać przechwycony przez atakującego i to bez wpisywania danych logowania przez użytkownika. Według badaczy firmy Check Point, ta podatność pochodziła z defektów znalezionych w dwóch subdomenach Epic Games, które były podatne na złośliwe przekierowania, co pozwalało hakerom na przechwycenie tokenów uwierzytelniających korzystając ze skompromitowanej subdomeny.

Fortnite jest jedną z najpopularniejszych gier, w które grają głównie dzieci. Te defekty zabezpieczeń mogły doprowadzić do ogromnych naruszeń prywatności” – powiedział Oded Vanunu, szef działu badań podatności produktów firmy Check Point. – “Wraz z podatnościami, które ostatnio znaleźliśmy w systemach firmy produkującej drony DJI , pokazują one jak bardzo podatne na ataki są aplikacje w chmurze. Platformy tego typu stają się coraz częstszym celem hakerów, ponieważ przechowują ogromne ilości wrażliwych danych klientów. Wymuszenie dwustopniowego uwierzytelniania mogłoby zapobiec podatnościom na przejęcie kont.”

Check Point poinformowało Epic Games o podatności, która została już naprawiona. Check Point i Epic Games doradzają wszystkim użytkownikom zachować czujność w każdej sytuacji wymieniania informacji cyfrowych i stosować się do dobrych praktyk dotyczących cyberbezpieczeństwa przy komunikowaniu się z innymi użytkownikami online. Użytkownicy powinni również zawsze poddawać w wątpliwość uczciwość linków, które są udostępniane na forach i stronach internetowych.

Organizacje powinny przeprowadzać regularne i szczegółowe testy zabezpieczeń swojej infrastruktury IT, żeby upewnić się, że nie pozostawiono nieużywanych i przestarzałych subdomen, stron i punktów dostępu online.

W celu zminimalizowania ryzyka stania się ofiarą ataku z wykorzystaniem podatności takich jak opisana powyżej, użytkownicy powinni włączyć dwustopniowe uwierzytelnianie, które wymaga podania przez użytkownika kodu bezpieczeństwa wysyłanego na adres email przy każdej próbie logowania z nowego urządzenia. Ważne również jest, żeby rodzice uświadamiali dzieci w kwestii niebezpieczeństw internetowych i ostrzegli je przed hakerami, którzy zrobią wszystko w celu pozyskania danych osobowych i płatniczych, które mogą być przechowywane na koncie gracza.

Pełna analiza techniczna podatności dostępna jest na blogu Check Pointa.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Cyberprzestępcy starają się wykorzystać rosnącą popularność konferencji Zoom

AktualnościWiadomości

Sklepy przyszłości pojawią się szybciej, niż się nam wydaje – koronawirus zmieni handel detaliczny

AktualnościWiadomości

Czy czeka nas Armagedon w branży galerii handlowych?

AktualnościWiadomości

Jak zapewnić udaną współpracę zdalną?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: