Grupa Airbus , borykająca się z dużymi stratami w biznesie satelitarnym, podała do wiadomości zapowiedzi zwolnień w działach obronności i przestrzeni kosmicznej. Jak firma ogłosiła w środowy wieczór, chodzi konkretnie o 2043 miejsca pracy, z czego dobra połowa w dziale kosmicznym i prawie 700 w Niemczech . Przedstawiając plany oszczędnościowe w połowie października, szef Airbusa Guillaume Faury (56 l.) mówił o likwidacji do 2500 stanowisk pracy.
Zasadniczo dotyczy to stanowisk wspierających zarządzanie, które nie są przypisane do konkretnego programu lub projektu. W sumie dotyczy to około 5 procent stanowisk w całym dziale. Tylko w dziale satelitów, który boryka się z nową konkurencją ze strony nowicjuszy, takich jak Starlink Elona Muska (53), dotkniętych jest 1128 stanowisk pracy, twierdzą źródła Reuters.
Airbus koncentruje się na rosnących oddziałach
Należy maksymalnie ograniczyć społeczne skutki zwolnień, a pracownicy powinni znaleźć nowe zatrudnienie także w innych, rozwijających się obszarach Airbusa, stwierdziły w październiku kręgi firmowe. Dział obronności i przestrzeni kosmicznej Airbusa zatrudnia prawie 35 000 pracowników w Niemczech i innych krajach europejskich. Airbus buduje satelity m.in. w Immenstaad nad Jeziorem Bodeńskim, w Tuluzie, Londynie i Monachium.
Chociaż interesy w zakresie samolotów wojskowych i bezpieczeństwa cybernetycznego przebiegają dobrze, w pierwszej połowie roku sektor kosmiczny musiał odnotować deprecjację w wysokości 989 mln euro . Powodem tego był brak silników, przez co grupa obniżyła także swoje roczne cele. Na działalność Airbusa wpływają również wysokie koszty systemów kosmicznych, w tym OneSat, a także opóźnienia i rosnące koszty obronności.
Ponadto branża telekomunikacyjna i nawigacyjna satelitarna znajduje się pod presją rosnącej konkurencji i nowych technologii. Grupa SpaceX Elona Muska w USA jest obecnie największym operatorem satelitarnym na świecie. Z drugiej strony rynek tradycyjnych satelitów geostacjonarnych pracujących na dużych wysokościach zmniejszył się w ostatnich latach o połowę.