Według wtajemniczonych Volkswagen prawdopodobnie zdecyduje się na wejście na tor Formuły 1 w przyszłym tygodniu po długich wewnętrznych zmaganiach. Według informacji menedżera magazynu, w najbliższy czwartek rada nadzorcza będzie dyskutować, czy Porsche i Audi dołączą do Formuły 1 w 2026 roku. Uważa się za prawdopodobne, że zarząd zgodzi się na ten plan, według źródeł w Radzie Nadzorczej. Jednak ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Zależy to raczej od zmian przepisów przez organizację nadrzędną FIA. Ponadto nie podjęto ostatecznych decyzji ze strony ewentualnych zespołów partnerskich z Porsche i Audi.
Podobne informacje otrzymały również agencja informacyjna Reuters i portal Business Insider. Volkswagen odmówił komentarza, podobnie jak dwie marki grupy. Kilka miesięcy temu menedżer magazynu obszernie informował o planach dwóch spółek zależnych Volkswagena dotyczących wejścia do Formuły 1.
Według insiderów grupy, zarząd grupy i rady nadzorcze Porsche i Audi już omówiły to z „dobrej woli”. Według informatora, filia VW z Ingolstadt chce, aby przejęcie McLarena kosztowało pół miliarda euro, donosi Reuters. Porsche chce nawiązać długoterminową współpracę z Red Bullem.
Niedawno, podczas prezentacji bilansu prawie dwa tygodnie temu, szef Porsche, Oliver Blume (53 l.), odpowiadał na pytania dziennikarzy, że producent samochodów sportowych analizuje wpis do Formuły 1. Oczywiście nadal istnieje potrzeba porady, ponieważ dominującym tematem jest wojna ukraińska. Decyzja przypada również w połowie przygotowań do IPO Porsche , do którego Volkswagen dąży pod koniec roku. Formuła 1 to jednak długoterminowe zobowiązanie, które nie rozpocznie się za kilka lat.
Światowe stowarzyszenie sportów motorowych FIA utorowało drogę do tego w grudniu, wprowadzając nowy zestaw zasad dotyczących bardziej przyjaznych dla środowiska napędów od 2026 r. Wtajemniczony powiedział, że Porsche chce nawiązać wyłączną dziesięcioletnią współpracę z Red Bullem od mistrza świata Maxa Verstappena (24 lata) i planuje na to „czystą trzycyfrową kwotę”. Audi chce za 500 mln euro przejąć brytyjskiego producenta luksusowych samochodów sportowych McLaren, do którego należy zespół wyścigowy o tej samej nazwie. Za zobowiązanie przypadałoby również około 70 milionów euro. Oświadczenie woli zostało już złożone do McLarena. Brytyjski producent samochodów sportowych początkowo nie mógł uzyskać komentarza.
Na szczycie porządku obrad rady nadzorczej Volkswagena w najbliższy czwartek znajdują się rozważania na temat skutków wojny na Ukrainie. Organ powinien być na bieżąco informowany o dostawach energii, surowcach i częściach dostawców, powiedziało dwóch wtajemniczonych.



