Na początku dogłębnych negocjacji badawczych w Berlinie 69 największych niemieckich korporacji wzywa nowy rząd federalny do masowej rozbudowy parków wiatrowych i słonecznych – i do szybszego niż wcześniej planowano stopniowego wycofywania węgla.
„Rozbudowa odnawialnych źródeł energii oraz niezbędnych sieci energetycznych musi […] zostać znacznie przyspieszona”, mówi apel podpisany między innymi przez Otto Group, Allianz , Rossmann, SAP , EnBW i Eon . „Do roku 2030 co najmniej 70 procent rosnącego niemieckiego zużycia energii elektrycznej musi być pokrywane przez odnawialne źródła energii.” Do tej pory było to mniej niż 50 procent. „Zainstalowana moc energii wiatrowej na lądzie i na morzu oraz fotowoltaiki musi w tym celu zostać prawie potrojona”.
W tym celu należałoby udostępnić wystarczającą przestrzeń dla nowych parków elektrowni i zmodernizować istniejące systemy, domagają się sygnatariusze w liście zainicjowanym przez inicjatywę przedsiębiorczości »Stiftung 2 Grad«. Ma on zostać opublikowany w poniedziałek i był wcześniej dostępny dla SPIEGEL. Wraz z innymi środkami, „warunki wstępne stopniowego wycofywania wytwarzania energii z węgla na długo przed 2038 r. […] mogą zostać stworzone w ukierunkowany sposób”, mówi.
Swoim apelem korporacje od samego początku próbują wpłynąć na politykę klimatyczną nowego rządu – i nakłonić często niezdecydowanych polityków do działania. Niemiecka gospodarka „pilnie potrzebuje kompleksowego i konkretnego programu działań w zakresie polityki klimatycznej”, czytamy w liście.
Aby osiągnąć cel ochrony klimatu na 2030 r. o 65 proc. mniej emisji gazów cieplarnianych niż w 1990 r., nowa koalicja musiałaby w pierwszych 100 dniach przedstawić „ofensywę wdrożeniową na rzecz neutralności klimatycznej” – a także „przyjazną dla klimatu reforma systemu podatków, opłat i alokacji „Wynieść”.
Wymagane są jasne warunki ramowe
Korporacje wywierają presję na polityków we własnym interesie. Chcą szybko uzyskać jasne warunki ramowe, zgodnie z którymi mogą dostosować swoje strategie. Wiele osób ma również nadzieję na nowy biznes, gdy gospodarka zostanie zrestrukturyzowana.
W liście czytamy między innymi: „Rozwój kluczowych technologii i infrastruktury w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej nie może być spowalniany przez długie i uciążliwe procedury planowania i zatwierdzania”.
Autorzy żądają „dalszego rozwoju i wzmocnienia cen CO 2 ”. W zamian jednak przedsiębiorstwa i konsumenci również musieliby zostać znacznie zwolnieni z kosztów energii elektrycznej. Ceny energii elektrycznej na europejskich rynkach hurtowych wzrosły ponad dwukrotnie od lata 2020 r. W związku z tym wiele zakładów energetycznych już podniosło swoje taryfy – lub planuje to zrobić wkrótce.
Koszty pozwoleń na emisje CO 2 w europejskim handlu uprawnieniami do emisji wzrosły nawet siedmiokrotnie w ciągu ostatnich czterech lat. Wiele przedsiębiorstw przemysłowych obawia się obecnie niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej w porównaniu z konkurentami spoza Europy.
Jest to prawdopodobnie jeden z powodów, dla których autorzy apelują do nowego rządu federalnego o zainicjowanie na światowym szczycie klimatycznym w Glasgow w listopadzie i podczas niemieckiej prezydencji G7 w 2022 r. „Klubu Pionierów Klimatu”, który „wzmocni międzynarodową konkurencyjność Niemieckie firmy, a tym samym również zapobieganie ucieczce emisji «. Ucieczka emisji oznacza, że firmy przenoszą swoją produkcję do krajów o łagodniejszych wymaganiach ze względu na wysokie koszty ochrony klimatu.
Apel prawie 70 wspierających niemieckich firm ze wszystkich sektorów będzie prawdopodobnie największym i najbardziej wszechstronnym apelem firm o ambitną ochronę klimatu, jaki kiedykolwiek istniał w Niemczech . Razem grupy generują globalną sprzedaż w wysokości około jednego biliona euro i zatrudniają ponad pięć milionów ludzi na całym świecie.