AI skraca czas cyberataków

AktualnościWiadomości

Szwecja walczy z Huawei

Prezes firmy  Ericsson próbował wywrzeć presję na szwedzką minister handlu Annę Hallberg. Szwedzka firma obawia się prowadzenia interesów w Chinach.

Nic dziwnego, że Börje Ekholm ma numer komórkowy szwedzkiej minister handlu Anny Hallberg. To, co mówi się, że Ekholm napisał do Hallberg w sposób niedyplomatyczny w ciągu ostatnich kilku tygodni, robi się coraz bardziej publiczne. Ekholm jest prezesem grupy  Ericsson, jednej z najważniejszych firm w Wielkiej Brytanii. SMS-y od ministra dotyczą wykluczenia chińskiej firmy Huawei z budowy sieci 5G w Szwecji i konsekwencji, jakich Ericsson najwyraźniej obawia się dla własnego biznesu – w końcu sama firma jest aktywna na chińskim rynku. i powiązana jest z chińskimi dostawcami.

Wiadomości tekstowe opublikowane przez szwedzki dziennik „Dagens Nyheter” stwarzają wrażenie, że należy wywierać nacisk na rząd, aby  on to zrewidował. Nawet groźby są łatwe do odczytania – z wiadomości wynika, że ​​tak jak obecnie wygląda, Szwecja jest naprawdę złym krajem, jeśli chodzi o pozycję dla macierzystej firmy Ericsson .

Decyzja z października

Jak poinformował „Dagens Nyheter”, wymiana SMS-ów rozpoczęła się pod koniec października. Niedługo wcześniej szwedzki urząd pocztowy PTS opublikował decyzję, która wywołała międzynarodowe poruszenie: wykluczyła chińskie firmy Huawei i ZTE z tworzenia sieci 5G w Szwecji i odniosła się do sprzeciwu wojska i tajnych służb Säpo wobec tych firm. Dopiero na początku ubiegłego roku Szwecja oświadczyła, że obawy dotyczące bezpieczeństwa mogą doprowadzić do wykluczenia wnioskodawcy. Agencje wojskowe i wywiadowcze argumentowały, że chińska partia państwowa i agencja wywiadowcza mogą wywierać presję na Huawei i wpływać na firmę. Chodziło o strach przed szpiegostwem i możliwym sabotażem. Huawei zaprzeczył zarzutom i podjął kroki prawne – a Pekin zareagował gwałtownie.

Po październikowej decyzji chińskie MSZ zagroziło „negatywnym wpływem na współpracę gospodarczą i handlową Chin ze Szwecją oraz działalność szwedzkich firm w Chinach”. Aby podkreślić zagrożenie, właściwy organ regulacyjny zapowiedział zaostrzenie kontroli zagranicznych firm telekomunikacyjnych. Oprócz Szwecji, Wielka Brytania, Australia i Stany Zjednoczone wykluczyły Huawei z możliwości założenia sieci 5G. Chiny traktują to jako wynik kampanii rządu amerykańskiego. Decyzja w Niemczech wciąż nie zapadła. W decyzji rządu podjętej na krótko przed świętami Bożego Narodzenia w sprawie wymogów bezpieczeństwa przy tworzeniu sieci żadna firma nie jest wykluczona.

Wyłączenie firmy Huawei nadal obowiązuje

I tak stosunki między Szwecją a Chinami są napięte. Że zagrożenia z Pekinu były również skierowane przeciwko Ericssonowi, nawet w sieci 5G zaangażowaną w Chinach jest oczywiste. Ambasador Chin w Szwecji nawet wyraźnie wspomniał, że decyzja ta wpłynie negatywnie na działalność Ericssona w Chinach. Niedługo potem rozpoczęła się wymiana zdań między Ekholmem a ministrem. Ekholm wskazał, że rozmawiali nawet z kancelariami prawnymi, aby znaleźć pomoc dla Huawei. Skrytykował decyzję władz i wezwał do interwencji rządu. Minister odpowiedziała w wiadomości, że stara się zrobić, co w jej mocy. Jednak w dzienniku „Dagens Nyheter” powiedział Hallberg, że nie nawiązał żadnego kontaktu z PTS. Rzecznik Ericssona potwierdził agencji Bloomberg, że doszło do wymiany zdań z ministrem.

Wyłączenie Huawei nadal obowiązuje. Ostatnio potwierdził to szwedzki sąd. Przetarg na częstotliwości dla sieci 5G w Szwecji, która została pierwotnie przełożony, powinna zostać  ponownie aktywowany w połowie stycznia – najprawdopodobniej bez udziału Chin.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Administracja Trumpa nasila działania mające na celu odebranie obywatelstwa naturalizowanym Amerykanom

AktualnościWiadomości

Dlaczego prezesi firm komentują kontrowersje polityczne?

AktualnościinnowacjeWiadomości

Dlaczego radykalne innowacje nie zyskują popularności na rynku

AktualnościWiadomości

UE najwyraźniej planuje nałożenie ceł na chińskie samochody hybrydowe

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *