Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

39 milionów Amerykanów przynajmniej tymczasowo bez pracy

 

Na tym etapie pandemii liczba  wniosków o tzw. bezrobocie w Stanach Zjednoczonych nie rośnie już tak szybko. W zeszłym tygodniu 2,44 miliona obywateli złożyło wniosek o wsparcie państwa, podał w czwartek amerykański Departament Pracy.  Liczba ta stale spada i jest nieporównywalnie mniejsza niż na początku pandemii czyli 28 marca (6,86 miliona).

Nie ma jednak z czego się cieszyć bowiem całkowita liczba bezrobotnych  9 maja wyniosła 25,07 miliona, co oznacza wzrost o 2,52 miliona w porównaniu z poprzednim tygodniem, podał amerykański kanał informacyjny CNBC . Czterotygodniowa średnia krocząca również gwałtownie wzrosła – o 2,3 miliona do nieco ponad 22 milionów.

„Państwa otwierają się ponownie, ale rynek pracy jest wciąż napięty dla milionów ludzi w Ameryce” – powiedział Chris Rupkey, główny ekonomista MUFG Union Bank. Utrata dochodów i wydatków dla bezrobotnych znacznie spowolni ożywienie gospodarcze.

Statystyki dotyczące bezrobocia są dalekie od całego obrazu kryzysu na amerykańskim rynku pracy. Nie obejmują one  na przykład setek tysięcy samozatrudnionych i małych firm, które obecnie otrzymują wsparcie po raz pierwszy w czasie kryzysu w ramach programu tymczasowego – programu pomocy na wypadek bezrobocia pandemicznego.

Ten program daje wgląd w część populacji pracującej, która jest szczególnie dotknięta recesją, która została zaostrzona przez blokadę, ale nie pojawia się w żadnych innych statystykach, cytuje w „Wall Street Journal” Dante DeAntonio, ekonomista w Moody’s Analytics.

Oznacza to: Oprócz 25 milionów bezrobotnych, jak widać z obecnych statystyk, kolejne 2,23 miliona wniosków stanowią część tego programu wsparcia dla pandemii, a 167 727 – jako część programu pandemii dla bezrobotnych w nagłych wypadkach, według CNBC.

39 milionów Amerykanów przynajmniej tymczasowo bez pracy

Poza tymi programami prawie 39 milionów osób najemnych straciło pracę, przynajmniej tymczasowo, od czasu pandemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich dziewięciu tygodni, a to są liczby rekordowe w historii USA.

Pandemia  nagle zatrzymała na lata boom w największej gospodarce świata i wywołała masowe bezrobocie. W samym kwietniu zmniejszono 20,5 miliona miejsc pracy poza rolnictwem – najbardziej masywne ograniczenie od czasów Wielkiego Kryzysu w latach 30. XX wieku. Stopa bezrobocia wzrosła do 14,7 procent, najwyższego poziomu od II wojny światowej.

W rzeczywistości wskaźnik ten powinien był być znacznie wyższy w kwietniu. Ministerstwo poinformowało, że stopa bezrobocia byłaby o 7,5 miliona wyższa.

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (Fed) nie spodziewa się w najbliższym czasie  poprawy i uważa, że ​​w nadchodzących miesiącach możliwe będzie zwiększenie stopy bezrobocia o 20 procent a może i więcej.

z Reuters

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Polacy coraz chętniej wybierają diety pudełkowe

AktualnościWiadomości

10 USD lub 4500 USD - pytanie o cenę leku na Covid

AktualnościWiadomości

Polska Grupa Supermarketów wprowadza na rynek własną markę piwa

AktualnościWiadomości

Lotniska gotowe na przyjęcie pierwszych pasażerów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: