Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościITWiadomości

TOP 5 narzędzi, które zrewolucjonizowały komunikację Polaków

 

Powiadomienia SMS, e-maile, Skype, Gadu Gadu, Facebook Messenger − przedstawiamy narzędzia, które zrewolucjonizowały sposób komunikacji Polaków. Sprawdź, czy wiesz skąd wzięły swój początek, od jak dawna możemy z nich korzystać i jakie funkcje miały ich pierwsze wersje.

E-mail

Zanim wysłano pierwszego SMS-a swoją premierę ponad 25 lat wcześniej − w 1965 roku − miał e-mail. Wtedy to Louis Pouzin, Glenda Schroeder i Pat Crisma wpadli na pomysł pozwalający na pozostawienie wiadomości innym użytkownikom tego samego komputera. Natomiast jako pierwszy maila z jednego komputera na drugi (w 1971 roku) przesłał Ray Tomlinson. On też jako pierwszy użył znaku @ [at; małpa], który, co ciekawe, w 2004 roku została dodany do alfabetu Morse’a.

A jak wyglądała historia e-maili w Polsce? Pierwsza wiadomość do Polski została wysłana w 1990 roku. E-maila otrzymał Andrzej Smereczyński, a jego treść brzmiała: „Panie Andrzeju miło mi powitać pana z Kopenhagi pozdrowienia dla wszystkich w CIUW”. Początkowo, aby założyć elektroniczne konto pocztowe należało udać się do Centrum Informatycznego UW i wypełnić odpowiedni formularz, gdyż każdy z użytkowników musiał być zweryfikowany. Darmowe konta e-mail (1996) jako pierwsza w Polsce udostępniła firma Polbox.

SMS

Pierwszego SMS-a na świecie wysłał w 1992 roku Neil Papworth, pracownik brytyjskiej sieci Vodafone, będącej współzałożycielem polskiej spółki Polkomtel, operatora sieci Plus.

Początkowo krótkimi wiadomościami mogli wymieniać się tylko użytkownicy tej samej sieci, a ich głównym zadaniem było informowanie klientów o awariach sieci czy zmianach w cenniku. 

Gadu Gadu (GG)

Choć bijącemu dawniej rekordy popularności w Polsce, komunikatorowi internetowemu Gadu Gadu (GG), debiut przypisuje się na 15 sierpnia 2000 roku, to jego historia zaczyna się wcześniej. I nie jest tu do końca mowa o ICQ stworzonym przez izraelskich programistów, od których inspiracje czerpał Łukasz Foltyn, twórca GG. Swój początek Gadu Gadu wzięło od SMS Express, narzędzia, które pozwalało na wysłanie z internetu SMS-ów prosto na telefony komórkowe. Dopiero później wraz z powiększającą się liczbą polskich użytkowników ICQ, pojawił się pomysł na rozwinięcie SMS Express, do którego dodano możliwość przesyłania wiadomości tekstowych w internecie.

Co ciekawe, numeracja legendy polskiego internetu zaczęła się od 3.0., a wszystko to właśnie za sprawą przekształcenia SMS Express w komunikator Gadu Gadu. Warto również przypomnieć, że Gadu Gadu było pierwszym komunikatorem na świecie, którego użyto na orbicie okołoziemskiej do publicznej dyskusji. Dzięki niemu w 2008 roku odbyła się rozmowa pomiędzy użytkownikami a kosmonautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Skype

Bez wątpienia kolejnym narzędziem, które zmieniło sposób komunikacji Polaków jest udostępniony po raz pierwszy w sierpniu 2003 roku Skype. Ten jeden z najpopularniejszych komunikatorów internetowych w Polsce i na świecie na dobre zapoczątkował erę darmowej telefonii internetowej. Już niespełna 3 lata od swojego debiutu (w kwietniu 2006) liczba zarejestrowanych użytkowników osiągnęła 100 milionów, natomiast w 2015 każdego dnia na Skype spędzano 3 miliardy minut. W ciągu niemal 13 lat za pomocą Skype’a łączono się z wielu nietypowych miejsc, m. in. z Mount Everest, dna Oceanu, Antarktydy czy Bieguna Południowego.

Co interesujące, zgodnie z danymi Megapanel PBI/Gemius w grudniu 2015 Skype znajdował się na pierwszym miejscu najczęściej uruchamianych programów na PC w Polsce. Komunikator w ciągu miesiąca został włączony przez 9,7 mln osób, a średni czas użytkowania wyniósł 61 h 35 min. Popularność tego rozwiązania potwierdza również raport Komunikacja SMS w Polsce 2014 przygotowany przez Platformę SerwerSMS.pl. Zgodnie z danymi, Skype znalazł się na drugim miejscu wśród najczęściej wykorzystywanych komunikatorów mobilnych przez użytkowników smartfonów.

Facebook Messenger

Znany na całym świecie serwis społecznościowy Facebook oficjalnej premiery doczekał się 4 lutego 2004. Jednak po raz pierwszy z komunikatora Facebook Messenger w postaci aplikacji na smartfona można było skorzystać dopiero 7 lat później − 9 sierpnia 2011. Jak podał na początku 2016 roku Facebook, z aplikacji pod koniec 2015 roku każdego miesiąca korzystało 800 milionów osób.

Początkowo aplikacja pozwalała m.in. na wysyłanie i odbieranie wiadomości, dodanie zdjęcia oraz oznaczenia miejsca, z którego została wysłana wiadomość. Obecnie funkcjonalności Facebook Messengera są zdecydowanie szersze. Za pomocą aplikacji można zrobić i przesyłać zdjęcia bez wychodzenia z niej, wykonywać połączenia głosowe i video w HD z dowolnego miejsca na świecie, nagrywać wiadomości głosowe czy przesyłać naklejki. To jednak nie jedyne opcje, które wpłynęły na popularność Facebook Messengera. Wpływ na tak dużą i ciągle rosnącą liczbę użytkowników ma również możliwość sprawdzenia, czy dana osoba odczytała wiadomość, a także czy jest obecnie online.

Z danych Global Web Index (GWI) ze stycznia 2016 wynika, że tylko w 12 krajach na 34 badanych Facebook Messenger jest numerem jeden wśród aplikacji przeznaczonych do wysyłania wiadomości. Jednak sytuacja ta ulega zmianie z każdym kwartałem. Jak informuje GWI Facebook Messanger  pozbawił w Polsce pierwszego miejsca znany już od ponad 13 lat Skype.

 

Polecane artykuły
AktualnościCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Polacy planują majówkę i urlop a cyberprzestępcy podszywają się pod Airbnb

AktualnościITWiadomości

Ultimatum Komisji Europejskiej dla Tiktok

AktualnościWiadomości

Mistral planuje pozyskać pięć miliardów dolarów

AktualnościWiadomości

Adidas zachwyca swoich akcjonariuszy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: