Cana frachtu z Chin

AktualnościChinyWiadomości

10. Spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych ds. Współpracy Lancang – Mekong w Yunnanie

15 sierpnia 2025 r. w Anning, w prowincji Yunnan, odbyło się X Spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych ds. Współpracy Lancang-Mekong. Współprzewodniczącymi spotkania byli: Wang Yi, członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh i minister spraw zagranicznych, oraz Maris Sangiampongsa, minister spraw zagranicznych Tajlandii.

Wang Yi powiedział, że współpraca Lancang-Mekong jest nowym mechanizmem współpracy regionalnej, opartym na zasadach wspólnego omawiania, dyskutować, budowania i dzielenia się przez kraje położone w dorzeczu rzeki.Po 10 latach konsekwentnej pracy mechanizm ten rozwinął się i przyniósł znaczące efekty, wchodząc na szybką ścieżkę wszechstronnego rozwoju i stając się najbardziej dynamicznym oraz perspektywicznym formatem współpracy w regionie.

Stojąc w nowym punkcie wyjścia, Wang Yi wezwał wszystkie strony do wspólnego tworzenia „Współpracy Lancang-Mekong w wersji 2.0” – opartej na solidarności i partnerstwie, otwartości i korzyściach dla wszystkich, zielonych innowacjach, pokoju i bezpieczeństwie – oraz otwarcia nowej złotej dekady współpracy Lancang-Mekong.

Wang Yi przedstawił cztery propozycje:

– Wzmocnić konstrukcję najwyższego poziomu i ustabilizować „koło sterowe” rozwoju mechanizmu.

– Postawić na innowacje i rozwój, włączając „blok przyspieszenia” pragmatycznej współpracy.

– Pogłębić współpracę organów ścigania, zapinając „pas bezpieczeństwa” harmonii i stabilności.

– Zacieśnić wymianę międzyludzką , dodając „wzmacniacz” dobrosąsiedztwa i przyjaźni.

Wszystkie strony uczestniczące w spotkaniu wysoko ocenili osiągnięcia Współpracy Lancang-Mekong w ciągu ostatnich dekady oraz podkreśliły kluczową rolę Chin w promowaniu dobrosąsiedzkich relacji i współpracy regionalnej.

Podczas obrad opublikowano trzy dokumenty:

– “Sprawozdanie z postępów we wdrażaniu w 2024 r. pięcioletniego planu działania na rzecz współpracy między Lancang-Mekong (2023-2027)”,

– “Wykaz projektów wspieranych przez Specjalny Fundusz Współpracy Lancang-Mekong w 2025 r. “,

– “Postępy, wyzwania i ścieżki wzmacniania nietradycyjnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa w ramach mechanizmu współpracy Lancang-Mekong”.

 

Polecane artykuły
AIAktualnościataki cyberCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Meta AI działała na rzecz cyberprzestępców. Utracono dostęp do dziesiątek kont przez błąd strukturalny

AktualnościWiadomości

Tablice reklamowe w praktyce — skuteczny nośnik reklamy zewnętrznej

AktualnościWiadomości

SpaceX Elona Muska najwyraźniej celuje w cenę 135 dolarów za akcję

AktualnościWiadomości

Merz ostrzega przed pesymizmem: „Nie ma powodu do pesymizmu”

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *