W Warszawie odbyły się  Targi China Homelife

AktualnościWiadomości

Facebook coraz śmielej podchodzi do płatności mobilnych

Facebook dąży do coraz bardziej spójnej strategii wokół płatności cyfrowych, tworząc Facebook Financial, który będzie obsługiwał wszystkie projekty związane z płatnościami, w tym Facebook Pay dostępny we wszystkich aplikacjach giganta. Nową dywizją pokieruje doświadczony szef Facebooka David Marcus, który był odpowiedzialny za Messengera, zanim zajął się działaniami firmy w zakresie blockchainu i kryptowaluty Libra.

Facebook Pay umożliwia wysyłanie pieniędzy znajomym czy rodzinie lub kupowanie towarów za pośrednictwem Facebooka. W Stanach Zjednoczonych można go już używać na Facebooku, Messengerze i Instagramie, chociaż w innych częściach świata nadal jest w dużej mierze ograniczony do podstawowej aplikacji Facebooka.

Od początku pandemii Facebook zintensyfikował promocję swojego ecommercowego projektu,  przyspieszył pracę nad rozwojem platformy, aby umożliwić małym firmom sprzedaż online, a klientom łatwe zakupy. Co więcej, zaledwie w tym miesiącu Facebook ujawnił swoje nowe przedsięwzięcie – Commerce Accelerator, który ma na celu rekrutację start-upów do rozwoju ecommercu na platformie Zuckerberga.

Zatrzymanie użytkowników aplikacji Facebooka nową funkcją płatności jest naturalnym etapem rozwoju giganta – twierdzi Paweł Działak, CEO Tpay, marki Krajowego Integratora Płatności. Dodaje, że jest to trend zyskujący na popularność, aby pod własną marką tworzyć elektroniczny portfel lub centrum finansów dla swoich użytkowników i we współpracy z integratorem płatności udostępnić najpopularniejsze instrumenty płatnicze i możliwość wygodnej płatność jednym lub dwoma kliknięciami w aplikacji. Takie rozwiązania mają już najwięksi producenci urządzeń elektronicznych na świecie a teraz obserwujemy ich wdrażanie przez nowe sektory rynku i globalnych liderów. Zapewne w przypadku Facebooka pomoże to nie tylko w osiągnięciu wyższych wyników reklamowych, ale również w szybszym rozwoju np. marketplace’u. Skumulowanie funkcji sprzedawcy i płatnika może wydawać się atrakcyjnym rozwiązaniem dla użytkownika, ale może generować też większe ryzyko związane z przechowywaniem wszystkich danych w jednym centralnym ośrodku.

Według Jakuba Lebudy, dyrektora zarządzającego Clipatize, agencji specjalizującej się w online marketingu dla marek B2B i high-tech, nadrzędnym celem Facebooka jest nieustanny rozwój platformy w kierunku środowiska zaspokajającego coraz szersze potrzeby użytkowników. Na ten moment są to zarówno potrzeby klientów końcowych, ale także marek, np: funkcja rekrutacji czy ecommerce, które są konsekwentnie rozwijane już od kilku lat. Facebook doprowadza tym samym do sytuacji, w której użytkownicy spędzają w aplikacji coraz więcej czasu. Dotyczy to zarówno Facebooka jak i Instagramu i Messengera. Z kolei, więcej aktywności, pozostawia dodatkowe ślady cyfrowe, które wyrażają preferencje, zainteresowania i oczekiwania użytkowników. Wszystkie dane, w tym ich wzorce zachowań zakupowych, będą pozwalały na jeszcze lepsze dostosowanie dostarczanych treści oraz reklam, a w efekcie medium to stanie się jeszcze bardziej wartościowe w oczach reklamodawców oraz sprzedawców w ecommerce.

Podczas rozmowy z MarketWatch, Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka, powiedział, przyznał, że płatności przez Messengera i WhatsApp szybko rosną. Dzięki wspólnej platformie, Facebook będzie w stanie udostępnić taką funkcję w jeszcze większej liczbie miejsc na świecie. Jego zdaniem będzie to nowy trend rozwoju branży.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Ranking inwestycji mieszkaniowych Piaseczno i okolice 2026

AktualnościWiadomości

Oglądalność Mistrzostw Świata w USA gwałtownie rośnie

AktualnościWiadomościwojna Iran

USA i Iran mają umowę na papierze. Na morzu Cieśnina Ormuz jest „chaotyczna”

AktualnościWiadomości

Chiny rozszerzają kontrolę eksportu japońskich firm

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *