W tegorocznej, 9. edycji konkursu Spojrzenia – Nagroda Deutsche Bank jury przyznało główną nagrodę Dominice Olszowy. Celem projektu Spojrzenia jest wsparcie rozwoju młodej sztuki polskiej oraz wyłonienie najciekawszych postaw artystycznych i promocja najlepszych twórców młodego pokolenia w Polsce i za granicą. Deutsche Bank Polska jest mecenasem tego wydarzenia od 2003 roku. Do 30 czerwca w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki można zobaczyć prace laureatki i 4 pozostałych finalistów.
Odbywający się co dwa lata konkurs Spojrzenia – Nagroda Deutsche Bank to bez wątpienia jedno z najważniejszych obecnie wydarzeń w polskiej sztuce współczesnej. Od samego początku mecenasem projektu jest Deutsche Bank. Założeniem konkursu jest promocja wyróżniających się młodych polskich twórców. W tym roku międzynarodowe jury uznało, że najbardziej interesującą artystką młodej polskiej sceny sztuki ostatnich dwóch lat jest Dominika Olszowy. Zwyciężczyni otrzymała nagrodę w wysokości 60 tys. zł. Jury 9. edycji konkursu w składzie: Marta Gendera, Katarzyna Józefowicz, Magda Kardasz, Magdalena Komornicka i Simon Rees, doceniło „konsekwencję [artystki] w rozwijaniu drogi twórczej i budowaniu własnego świata, odważne mieszanie środków artystycznego wyrazu i grę konwencją estetyczną”. W uzasadnieniu podkreślano również „rozpoznawalny, unikalny styl w jaki [artystka] łączy uniwersalne i osobiste tematy, a także aktywność na polskiej scenie sztuk wizualnych i teatru”. Dominika Olszowy przygotowała dwuelementową instalację zatytułowaną Stypa, która przypomina wizualizację snu z motywem uroczystości poświęconej pożegnaniu osoby zmarłej. Praca w formie instalacji i obrazu wideo przedstawia elementy przyjęcia.
Deutsche Bank Polska wspólnie z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki realizuje projekt Spojrzenia od 2003 roku. Ta niezwykle prestiżowa i ważna dla polskiego środowiska artystycznego nagroda pomaga młodym artystom rozwijać kariery, często stając się przepustką do największych galerii świata.
– Wspieranie sztuki współczesnej to jeden z filarów kultury korporacyjnej naszego banku. Od ponad 30 lat Deutsche Bank angażuje się we współpracę z muzeami, targami sztuki i instytucjami, nagradzając i promując wschodzące talenty – powiedział dr hab. Krzysztof Kalicki, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Deutsche Bank Polska – Nazwiska uczestników poprzednich edycji Spojrzeń – Pawła Althamera, Moniki Sosnowskiej, Janka Simona, Wojciecha Bąkowskiego czy Konrada Smoleńskiego należą w tej chwili do czołówki najwyżej cenionych artystów nowoczesnych.
Wystawa tegorocznej, dziewiątej edycji konkursu potrwa do końca czerwca. W galerii Zachęta można oglądać prace wszystkich finalistów: Stypę Dominiki Olszowy, a także prace Tomasza Kowalskiego, Gizeli Mickiewicz, Liliany Piskorskiej oraz grupy artystycznej Kem. Nad całością wystawy czuwa kurator Michał Jachuła. Do końca trwania wystawy widzowie mogą głosować na wybranego artystę plebiscycie nagrody publiczności.



