Delikatny powrót najlepiej rozpocząć na kilka tygodni przed wakacjami. „Pilne prace należy wykonać przed wakacjami” – zaleca Walter. Bardzo rygorystyczne terminy mogą zapewnić niezbędną motywację. Nawet jeśli projekt mógłby zostać ukończony zaraz po wakacjach, presja czasu, którą tworzysz, jest tego warta. Ponieważ często ponowne przeczytanie po wakacjach zajmuje dwa razy więcej czasu. A w najgorszym przypadku „zagrażająca” praca pozostaje podświadomie zawsze obecna podczas wakacji.
Powrót z wakacji bezstresowy
Walter przestrzega jednak przed niepotrzebnym perfekcjonizmem. Ściąganie wszystkiego ze stołu może skutkować niepotrzebnym stresem, który należy zredukować na początku wakacji, ostrzega trener. Jego rada: wcześnie ustal priorytety naprawdę ważnych zadań i zaplanuj bufory czasowe, aby wyrównać sprint przed wakacjami.
Współpracownicy, którzy Cię reprezentują podczas wakacji, również korzystają z dobrego planowania. Dla Waltera zastępstwo jest w rzeczywistości najważniejszym czynnikiem stresującym podczas wakacji i bezpośrednio po nich . „Możesz zaoszczędzić mnóstwo pracy i kłopotów, dobrze współpracując z kolegami” – stwierdził. Dla niego oznacza to: terminowe i kompleksowe informowanie przedstawiciela o ważnych zadaniach, terminach i terminach. Taka rozmowa jest również wskazana z przełożonym.
Jeśli jednak masz ochotę automatycznie przekazywać przychodzące e-maile bezpośrednio do swojego przedstawiciela podczas wakacji, zachowaj ostrożność. Przesłanie wiadomości e-mail jest zwykle uznawane za przetwarzanie danych osobowych – ostrzega prawnik Jan Aufterbeck. Istnieją w tym zakresie rygorystyczne przepisy, zwłaszcza w ramach ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Zdaniem prawnika każdy, kto chce przesyłać dalej e-maile, potrzebuje zgody nadawcy.
Posprzątaj biurko po przerwie
Niektóre firmy faktycznie pozwalają urlopowiczom na sprawdzanie tabula rasa w swojej skrzynce odbiorczej. Daimler wprowadził program „Poczta na wakacje” w 2014 roku. Dzięki temu pracownicy mogą usuwać wiadomości e-mail z systemu podczas ich nieobecności. „Nadawcy otrzymują automatyczne powiadomienie, że powinni skontaktować się z przedstawicielem” – wyjaśnia rzeczniczka Mercedes-Benz. „Kiedy pracownicy wracają z wakacji, zaczynają od czystego biurka”.
Zdaniem rzeczniczki firmy, to, czy pracownik skorzysta z oferty, nie jest odnotowywane centralnie. Według Aufterbecka nikt, kogo firma nie oferuje takiego programu, pod żadnym pozorem nie powinien usuwać nieprzeczytanych e-maili. Zdaniem prawnika dotyczy to również sytuacji, gdy masa wiadomości wiąże się ze znacznym dodatkowym wysiłkiem. Nie ma „granic rozsądku” przy przetwarzaniu gór cyfrowych listów.
Zapobiegnij obawom, że coś przegapisz
Dlatego Walter uważa, że droga środka jest uzasadniona. Wielu psychologów i prawników nalega, aby jak najściślej oddzielać wakacje od pracy. Przecież prawo do odpoczynku jest zapisane w prawie. „Tak, na wakacjach należy się wyłączyć i nie być dostępnym dla szefa ani współpracowników” – podkreśla Walter. Ale niektórzy ludzie mogliby po prostu lepiej wyzdrowieć, gdyby utrzymywali przypadkowy kontakt .
Zdaniem konsultanta ds. zarządzania nie powinno to oznaczać ciągłej dostępności pod telefonem. Ale może się opłacić codzienne przeglądanie wiadomości przez kilka minut. „Dzięki temu nie musisz się martwić, że coś przegapisz, a pod koniec wakacji nie będziesz przytłoczony mnóstwem e-maili” – mówi.
Jednakże te prace przygotowawcze zapewniają równowagę. Ponieważ jeśli pojawią się nieprzewidziane problemy, mogą szybko zniweczyć relaksujący efekt wakacji. „Przede wszystkim warto wsłuchać się w swoje odczucia, czy i w jakim stopniu kontakt z biurem jest dla mnie korzystny w czasie wakacji” – mówi Walter. Wariant, także dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą: Najważniejsi klienci otrzymują na wakacje osobny adres e-mail, który jest przekierowywany na ich prywatną skrzynkę pocztową. Według Waltera, gdy wracasz do pracy bez stresu, często zapominasz o śnie. Jego rada: Wróć do rytmu snu w tygodniu pracy przynajmniej kilka dni wcześniej.