Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

GospodarkaPrzemysł

Złe wiadomości ze świata dla polskich górników

 

Powróciło widmo zamykania kopalń i ogromnego kryzysu w przemyśle węglowym. Na zarządcach elektrowni i odpowiedzialnych  za  energetykę nie zrobił wrażenia  kryzys frackingowy w USA,  u nas bardziej znany pod nazwą łupków skalnych.

Jak przed trzema lata spadają ceny gazu w USA, ponieważ podaż tego surowca na rynek osiąga coraz to nowe rekordy. Paliwo to nie ma sobie równych jako surowiec służący do wytwarzania energii elektrycznej.  Jak powiedział szef firmy Peabody, Greg Boyce popyt na węgiel będzie nadal spadać o 5-6 % rocznie.
“Nie ma jednak żadnej elektrowni węglowej, która produkowałaby tak tani prąd jak elektrownia gazowa” –  powiedział Matt Preston analityk firmy Wood Mackenzie dla Financial Times.
USA nie jest jedynym regionem świata, gdzie węgiel ma bardzo ciężko. W Europie coraz częściej wykorzystuje się do produkcji prądu –  energię odnawialną zamiast tradycyjnych paliw. W odróżnieniu od kilka lat temu, nie ma potrzeby na przywóz ze Stanów Zjednoczonych. W Chinach notuje się też spadki konsumpcji węgla w przemyśle.  To wynik działania rządu CHRL, który próbuje zrobić wszystko, aby po zdławieniu zużycia węgla nareszcie powietrze było czyste.
Spadają ceny węgla. Przed dwoma lata cena tony węgla wynosiła w Europie 120 dolarów dzisiaj zaledwie połowę tej sumy. Bankrutują coraz to nowe konsorcja górnicze na świecie. Na dodatek spadają ceny rud żelaza. Rozpoczęte projekty dotyczące wydobycia węgla w Australii zostały zatrzymane.
Analityk Curt Woodworth  Nomura spodziewa się prawdziwej katastrofy w tej branży i powiada, że w najbliższych 18 miesiącach nastąpi lawina bankructw Stanach Zjednoczonych ale i w innych regionach świata.
I co na to JSW, Kompania Węglowa i wszyscy, którym się należy. Jak widać takie są trendy światowe, a na nie nie ma rady.


 

Polecane artykuły
AktualnościGospodarkaWiadomości

Rynki w strachu przed wirusem - Tygodniowy przegląd rynków towarowych

AktualnościGospodarkaWiadomości

Polskie firmy produkują 46,5 mln par butów rocznie

AktualnościGospodarkaWiadomości

Współpraca z firmami z Hongkongu pomoże polskim produktom zdobyć chiński rynek

AktualnościGospodarkaWiadomości

Spowolnienie gospodarcze jest już faktem

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: