
„Dżihad” na pierwszym miejscu, potem ex aequo „terroryzm” i „uchodźcy” to pierwsze skojarzenia z Islamem w badaniu przeprowadzonym przez OBOAK na zlecenie Wydawnictwa Nowe Media na początku października br. Z badania wynika, że Polacy mają bardzo małą wiedzę na temat Islamu więc bazują na skojarzeniach z przekazów medialnych, rozmów ze znajomymi oraz na własnych doświadczeniach. Największą ciekawostką badań był fakt, że Barack Obama przez większość respondentów uważany jest za muzułmanina, gdy w rzeczywistości jest chrześcijaninem należącym do kościoła „The United Church of Christ”.
O badaniu
Badanie Ośrodka Opinii Adama Kowalskiego zostało przeprowadzone w październiku 2015 r. na zlecenie Wydawnictwa Nowe Media w związku z wydaniem książki Joela C. Rosenberga „Dwunasty IMAM”. Badanie przeprowadzone zostało za pomocą ankiety elektronicznej w 70 proc. wśród mieszkańców dużych miast, w 30 proc. mniejszych miast, miejscowości i wsi. Próba badania wyniosła 563 osoby – były to osoby w przedziale wiekowym 18-63.
Z badania wyłania się bardzo ponury obraz Islamu i muzułmanów. Aż 81 proc. respondentów na pytanie o skojarzenia z Islamem podaje „Dżihad”, po 63 proc. „terroryzm” oraz „uchodźców”, 44 proc. „religię monoteistyczną”. Przy odpowiedziach „pokojowe współistnienie”, „pokój i harmonia na świecie”, czy „poszanowanie praw człowieka” nie podpisał się nikt mimo znaczącej próby badania.
Co druga osoba biorąca udział w badaniu wskazała, że to Islam jest odpowiedzialny za niski poziom rozwoju gospodarczego niektórych krajów muzułmańskich, 25 proc. podało inne przyczyny, a kolejne 25 proc. wybrała odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Pytani o status społeczny kobiety w Islamie uważamy w 93 proc., że jest zdecydowanie niższy niż status mężczyzny. Najwięcej bo aż połowa respondentów wskazała, że wynika to z faktu, że mężczyzna może mieć kilka żon, 12 proc. jako powód wybrała fakt, że kobiecie przypada mniejszy spadek niż mężczyźnie.
7 proc. nie miało na ten temat zdania. Nikt nie wybrał wersji wyższego statusu kobiety w Islamie, który wynika z faktu, że Koran za grzech pierworodny obarcza winą wyłącznie Adama, nie wspominając imienia Ewy.
54 proc. Polaków uważa, że większość muzułmanów to Arabowie. 46 proc. jest odwrotnego zdania. Ciekawostką w tym pytaniu było brak osób niezdecydowanych. Nikt nie wybrał odpowiedzi „nie mam pojęcia”.
Aż 68 proc. respondentów spotkało osobiście wyznawcę Islamu. 64 proc. przyznaje, że nigdy nie czytała żadnej książki o Islamie. 33 proc. czytała natomiast ich kilka. Co ciekawe zaledwie 2 proc. respondentów przyznaje, że przeczytali jedną książkę o Islamie. Podobnie wynik wygląda dla wielu przeczytanych książek.
– Wyraźnie wzrasta zainteresowanie Polaków islamem, terroryzmem i ogólnie tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie – mówi Iwona Dreger, prezes Wydawnictwa Nowe Media. – Patrzymy na to, co dzieje się na świecie, widzimy zagrożenie, więc staramy się zrozumieć, skąd ono się bierze i czy jest sposób, by mu zapobiec.
– Dwunasty IMAM to bardzo aktualna powieść. Nie jest to żadne studium islamu, ale książka beletrystyczna, thriller polityczny. Mamy jednak nadzieję, że dając sporą dawkę przyjemności z czytania, dostarczy nam też pewnej wiedzy, skąd biorą się pewne postawy czy sposób myślenia ludzi ze Wschodu, z którymi tak ciężko jest nam się utożsamić – dodaje Iwona Dreger.
Książka Wydawnictwa Nowe Media właśnie trafiła do sprzedaży.
Barack Obama najbardziej rozpoznawalnym muzułmaninem na świecie
Najtrudniejszym pytaniem w badaniu okazało się rozpoznanie słynnych muzułmanów wśród sportowców, polityków i ludzi show biznesu – aż 56 proc. respondentów nie zaznaczyło nikogo z listy i pozostawiło odpowiedź na to pytanie puste. Autorzy badania celowo pozostawili taką możliwość, aby uniknąć odpowiedzi na „chybił trafił”. Wśród osób, które zdecydowały się rozpoznać kilka osób prym wiódł Barack Obama – obecny prezydent USA, którego wybrało aż 48 proc. respondentów, którzy zdecydowali się odpowiedzieć na to pytanie. Jest on tym samym najbardziej rozpoznawalnym muzułmaninem na świecie. Co ciekawe Barack Obama jest protestantem i należy do „The United Church of Christ”.