Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościTechnologieWiadomości

Whatsapp zmienia zasady – użytkownicy uciekają do konkurencji

 

Na rynku komunikatorów internetowych panuje spory ruch. Konkurenci lidera rynkowego Whatsapp osiągnęli ponadprzeciętne wyniki od czasu zmiany w polityce prywatności serwisu. Szwajcarski dostawca komunikatorów, Threema, ogłosił, że dzienne liczby pobrań “wzrosły” od zeszłego piątku. „W sklepach z aplikacjami w Niemczech , Szwajcarii i Austrii Threema zajmuje pierwsze miejsce na liście przebojów aplikacji płatniczych” – powiedział rzecznik. Były podobne raporty z Telegram i Signal.

Szef Telegramu Paweł Durow (36 l.) Powiedział w środę na swojej platformie, że w pierwszym tygodniu stycznia Telegram przekroczył próg 500 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. „Potem nadal się rozwijaliśmy: tylko w ciągu ostatnich 72 godzin Telegram dodał 25 milionów nowych użytkowników. Nowi użytkownicy przybyli z całego świata – 38% z Azji, 27% z Europy, 21% z Ameryki Łacińskiej i 8% z Bliskiego Wschodu i Afryki ”. To znaczny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy codziennie rejestrowało się 1,5 mln nowych użytkowników.

Konkurent WhatsApp, Signal, również skorzystał z rekomendacji Elona Muska (49). Szef Tesli i SpaceX napisał w zeszły czwartek na Twitterze : „Użyj Sygnału”. Następnie serwer sygnałowy wielokrotnie nie rejestrował nowych klientów w ramach ataku. Ciekawostka z boku: w tym samym czasie akcje firmy biotechnologicznej Signal Advance wystrzeliły w górę, najwyraźniej dlatego, że inwestorzy myśleli, że Musk odnosi się do tej firmy w swoim tweecie. Kiedy ujawniono błąd, kurs akcji spadł równie szybko.

WhatsApp, z ponad dwoma miliardami użytkowników, jest najpopularniejszą usługą na świecie, za nim plasuje się komunikator Facebook (1,3 miliarda) i chiński serwis WeChat (1,1 miliarda).

Ostatnio kontrowersyjnie dyskutowano nad zmienioną polityką prywatności WhatsApp, która dotyczy również udostępniania danych firmie macierzystej Facebook. Nie ma jednak zmian w zmienionej dyrektywie mającej zastosowanie do UE i Wielkiej Brytanii, które miałyby wpływ na udostępnianie danych innym firmom należącym do Facebooka. Na całym świecie wygląda inaczej. Ponieważ inna polityka prywatności dotyczy reszty świata. Poza UE dane użytkowników WhatsApp są wysyłane do Facebooka w celach reklamowych lub w celu ulepszenia produktów – ale dzieje się tak od 2016 roku.

Trend, który ustanowił platformy internetowe, takie jak Twitter, Facebook i Google,  podejmują silniejsze działania przeciwko ekstremistom i historiom spiskowym, również przyczynił się do powstania Telegramu . Serwis krótkich wiadomości Parler, który jest szczególnie popularny w kręgach prawicowych populistów w USA , został już zablokowany w ich sklepach z aplikacjami przez dostawców takich jak Google czy Apple .

Telegram niewiele robi, aby zablokować fałszywe informacje, a nawet treści przestępcze z platformy. Jednak ten trend zapewnia również, że wielu użytkowników Telegrama czuje się niekomfortowo na platformie i migruje do Signal lub Threema.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Rosamund Pike nie wierzy w „tuning ciała”

AktualnościWiadomościZdrowie

Świadectwo szczepień UE jeszcze przed wakacjami

AktualnościWiadomości

„Współczesne niewolnictwo” na rynku umów krótkoterminowych

AktualnościHRWiadomości

Co się zmieniło w rekrutacji managerów w 2021

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: