Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościFinanseWiadomości

Według wtajemniczonych EBC spodziewa się, że inflacja w 2024 r. wyniesie ponad 3 proc

Europejski Bank Centralny (EBC) widzi, że widmo inflacji w przyszłym roku jest dalekie od zażegnania i dlatego może w tym tygodniu zmierzać do dziesiątej z rzędu podwyżki stóp procentowych. Jak powiedziała agencji informacyjnej Reuters osoba mająca bezpośrednią wiedzę z wewnętrznych dyskusji władz monetarnych, zaktualizowane projekcje inflacji na nadchodzący rok, dostępne w związku z czwartkową decyzją w sprawie stóp procentowych, pokażą wartość ponad trzech procent.

Oznaczałoby to, że cel banku centralnego na poziomie 2,0 proc. zostałby wyraźnie nieosiągnięty. W czerwcu eksperci EBC przewidywali jedynie wartość 3,0 proc. Osoba mająca dostęp do informacji poufnych, która chciała pozostać anonimowa, powiedziała we wtorek, że czwartkowa decyzja w sprawie stóp procentowych będzie nadal bardzo zacięta. Nie złożono jeszcze żadnych formalnych propozycji dotyczących spotkania. Rzecznik EBC odmówił komentarza.

Gdyby w czwartek ponownie podnieść podstawową stopę procentową obowiązującą na rynku finansowym, tzw. stopę depozytową, o ćwierć punktu procentowego, wzrosłaby ona do 4,00 proc. Byłby to najwyższy poziom od początku unii walutowej w 1999 r. Oczekiwana przez ekspertów EBC rewizja w górę danych o inflacji za 2024 r. byłaby wodą na młyn tzw. jastrzębi, czyli zwolenników dalszego zainteresowania wzrost stawki. Liczby te będą prawdopodobnie interpretowane w ten sposób, że presja cenowa może okazać się silniejsza, niż początkowo sądziły władze monetarne.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Co motywuje wielu dyrektorów generalnych, takich jak Elon Musk?

AktualnościITTechnologieWiadomości

Chipowy gigant TSMC zaskakuje skokiem zysków

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie na najwyższym poziomie od pięciu lat

AktualnościFinanseWiadomości

Capital One przekaże 265 miliardów dolarów, aby zostać liderem kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły