Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Wartości, pasja czy cele – co powinno przyświecać Twojej karierze?

Rada „Określ swoje wartości, podążaj za swoją pasją i znajdź swój cel” jest szczególnie popularna, gdy ludzie chcą się rozwijać zawodowo. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Co właściwie oznacza to zdanie i jak można się nim kierować? Aby tego dokonać, musimy najpierw rozpoznać i zrozumieć nasze wartości, pasję i cel. Musimy zadać sobie pytanie, wystawić na próbę nasze przekonania i motywację. Tylko wtedy możemy zyskać jasność co do tego, co jest dla nas naprawdę ważne.

Kiedy już to zrozumiesz, pierwszy krok został zrobiony. Kolejnym wyzwaniem jest zastosowanie swoich spostrzeżeń na temat wartości i celów przy kolejnym kroku w karierze. Czy powinieneś podążać za swoją pasją, czy za celem? Co się stanie, gdy Twoje wartości zderzą się z wymarzoną pracą? Na ile potrafisz pogodzić swoje pomysły i życzenia dotyczące kariery z rynkiem pracy? Aby odpowiedzieć na te pytania, powinieneś naprawdę zrozumieć pojęcia wartości, pasji i celów oraz zastanowić się, co to oznacza dla Ciebie i Twojej kariery.

Wartości

Potraktuj swoje wartości jako fundament swojego życia. Są podstawą Twojej pasji, Twoich celów oraz Twojego sensu i celu w życiu. Wartości definiują, co jest dla Ciebie ważne i dlatego mogą wpływać na Twoje cele i pasje. Możesz dowiedzieć się, jakie są Twoje wartości, zadając pytania typu „Co jest dla mnie ważne w życiu?” lub „Co jest dla mnie niepodlegające negocjacjom?” Udzielenie odpowiedzi na tego typu pytania zapewni Ci jasność co do Twoich wartości, pomoże Ci w podejmowaniu decyzji zawodowych lub pomoże Ci zrozumieć, kiedy jesteś sfrustrowany lub przytłoczony.

Zdefiniuj swoje wartości

Aby zdefiniować swoje wartości, możesz zacząć od spisania rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze w życiu. Może chodzi o przyjaciół, rodzinę, bezpieczeństwo finansowe, kreatywność, zrównoważony rozwój itp. – to zależy wyłącznie od Ciebie. Kiedy siadasz do tworzenia tej listy, najważniejszą rzeczą jest bycie ze sobą szczerym i skupienie się tylko na sobie. Staraj się nie martwić o to, jakie wartości sprawiają, że dobrze wyglądasz w oczach innych. Twoja lista jest właśnie dla Ciebie. Nie musisz ich nikomu pokazywać.

Po wypełnieniu listy słowami następnym krokiem jest zdefiniowanie tych słów. Nie chodzi o to, żeby zapisać podręcznikową definicję, ale o to, by określić, co dla Ciebie osobiście oznacza wartość i to słowo. Na przykład mogę zdefiniować wartość „szczęście” (radość z tego, co robię) inaczej niż ty byś to zdefiniował.

Niemniej jednak ważne jest, aby mieć świadomość swoich wartości i znać je na pamięć na każdym etapie życia. Oto mały test dla Ciebie: Gdybym obudził Cię w środku nocy i zapytał, jakie są Twoje wartości, czy mógłbyś je wymienić? Jeśli potrafisz to zrobić i zinternalizowałeś swoje wartości, prawdopodobnie potrafisz z nich skutecznie korzystać.

Zdefiniowanie swoich wartości wymaga ciężkiej pracy, ale to dopiero początek. Wartości nie powinny być tylko abstrakcyjnymi koncepcjami – powinny znajdować odzwierciedlenie w Twoich działaniach, decyzjach i zachowaniu każdego dnia. Kiedy Twoje wartości znajdują odzwierciedlenie w ich działaniach, stają się szczęśliwsi i bardziej autentyczni. Która kariera jest dla mnie odpowiednia? Czy chcę dostać się na sam szczyt? Jak sobie radzić z niepowodzeniami ? Właśnie o to chodzi w naszej letniej szkole menedżerskiej. Przez pięć dni w pięciu modułach dowiesz się, jak skutecznie się rozwijać i jaka ścieżka kariery jest dla Ciebie odpowiednia.

Spójrzmy na hipotetyczny przykład absolwentki college’u Valerie. Jedną z podstawowych wartości Valerie jest „wolność”. Dla niej wolność oznacza niezależność w swoich działaniach i decyzjach. Wolność nie podlega dla nich negocjacjom. Valerie zdaje sobie teraz sprawę, że podczas staży zawsze była nieszczęśliwa i nie stawiała sobie żadnych wyzwań, gdy jej przełożeni byli mikromenedżerami. Osoby wokół niej właśnie powiedziały jej, że tak właśnie jest na początku kariery – jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz przestrzegać zasad. Valerie była jednak pewna, że ​​istnieje stanowisko, na którym będzie miała swobodę rozwijania i wdrażania swoich pomysłów, nawet jeśli od początku nie miała całkowitej swobody w zakresie swoich zadań czy kariery. Aby znaleźć to stanowisko, Valerie rozpoczęła rozmowy kwalifikacyjne, w których pytała, w jaki sposób delegowano zadania, jak realizowano nowe pomysły i czy jest miejsce na rozwój. Na podstawie odpowiedzi udało jej się wykluczyć organizacje i liderów, którzy naruszaliby jej definicję wolności.
Pasja

Twoja pasja napędza Cię każdego dnia do robienia rzeczy zgodnych z Twoimi wartościami. Podstawą pasji jest silny, intensywnie emocjonalny popęd. Pasja to głębokie zainteresowanie i radość, jaką czerpiesz z określonej aktywności lub obszaru. Nawet w trudnych czasach pasja i emocje, które stanowią jej podstawę, mogą sprawić, że będą bardzo zaangażowani w działanie. Wielu artystów na przykład realizuje swoją pasję do sztuki, nawet jeśli nie osiągają jeszcze dzięki niej zabezpieczenia finansowego.

Pasja do czegoś pochodzi z wnętrza i jest napędzana przez Twoje osobiste zainteresowania i pragnienia. Działania, które Cię pasjonują, są wykonywane dlatego, że naprawdę je kochasz, a nie z powodu zewnętrznych nagród i oczekiwań. Kiedy coś Cię pasjonuje, samo dążenie do jakiejś aktywności lub zainteresowania staje się wewnętrzną nagrodą.

Mała gra myślowa: Czy są w Twoim życiu zajęcia, które dają Ci poczucie radości i spełnienia, całkowicie niezależne od nagród i presji zewnętrznej? Czy są rzeczy, które nadal chcieliby robić, nawet jeśli nikt o nich nie wie i nie widzi, co robią? To są rzeczy, którymi naprawdę się pasjonują.

Wykorzystaj swoją pasję

Wiedząc, co Cię ekscytuje, możesz udzielić wskazówek na wiele sposobów – od znalezienia nowej pracy, która Cię spełni, po równoważenie życia zawodowego i domowego.

Spójrzmy na hipotetyczny przykład Nishy. Odkąd pamięta, przyjaciele Nishy zawsze mogli porozmawiać z nią o swoich problemach. Nisha zawsze miała otwarte ucho dla każdego. Pomoc innym i kariera związana z ludźmi była sprawą bliską jej sercu. Kiedy nadszedł czas wyboru ścieżki kariery, Nisha wbrew woli rodziny zdecydowała się nie zajmować finansami, lecz szukać kariery, w której mogłaby wspierać innych. Studiowała psychologię i odkryła, że ​​praca jako terapeuta jest jej pasją. Świadomość swojej pasji Nisha pomogła jej w podjęciu decyzji o kierunku studiów i dała wskazówki, jaką pracę chce wykonywać.

Cel i cele 

Kiedy Twoje wartości i pasje się połączą, mogą pojawić się cele. Cele, które wyznaczasz w życiu, stanowią głębszy sens Twojego istnienia – nadają Ci sens i kierunek oraz wykraczają poza proste spełnienie przyjemności. Cele i wyznaczanie celów często dotyczą tego, w jaki sposób możesz przyczynić się do większego dobra lub poświęcić się sprawie większej niż ty sam. Aby znaleźć swój cel, powinieneś zadać sobie następujące pytania, np.: „Co według mnie jest prawdziwym powodem mojego istnienia?” lub „Jakie kwestie społeczne lub ekologiczne są dla mnie szczególnie ważne i w jaki sposób mogę wykorzystać swoje umiejętności, pasje i wykorzystać zasoby? Pomóc w rozwiązaniu problemów?” Nie spiesz się, odpowiadając na pytania. To ważne i przełomowe pytania, z odpowiedzią nie należy się spieszyć. W przeciwieństwie do pasji Twoje cele są prawdopodobnie bardziej wyjątkowe i wyraźnie określone. Cele (życiowe) nie są już tylko mglistą ideą, ale jasnymi i konkretnymi planami, które nadają Twojemu życiu kierunek i znaczenie.

Cele życiowe, które sobie wyznaczyłeś, mogą zostać wykorzystane jako swego rodzaju deklaracja misji życiowej. Na przykład celem danej osoby może być zmniejszenie ubóstwa w swojej społeczności poprzez wspieranie lokalnej gospodarki. Mając to na uwadze, możesz szukać pracy w banku lub innej instytucji finansowej, aby zmienić system od wewnątrz.

Podobnie jak Twoje wartości, Twoje cele kierują działaniem i mogą służyć jako stały punkt odniesienia przy podejmowaniu decyzji zawodowych. Wiedza o swoich celach i zamierzeniach może być pomocnym przewodnikiem w długoterminowym planowaniu i pomóc w zrozumieniu decyzji zawodowych w kontekście tego, co chcesz osiągnąć lub pozostawić po sobie dziedzictwo w życiu.

Aby wyjaśnić kompleks wyznaczania celów, spójrzmy na hipotetyczny przykład Paoli. Paola za jeden ze swoich celów postawiła sobie ułatwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do codziennych zajęć i miejsc. Do tego czasu Paola była niezadowolona ze swojej pracy i chciała zmienić kierunek. Aby to zrobić, najpierw uporała się ze swoimi pasjami i szybko przeszła do tematu natury. Jeśli chodzi o przyrodę, napotkała problem polegający na tym, że dostęp do parków narodowych często nie jest pozbawiony barier, dlatego Paola pomyślała o tym, od czego mogłaby zacząć. Mogłaby spróbować ubiegać się o pracę bezpośrednio w parku narodowym. Mogłaby pracować dla grup interesu lub rządu, aby mieć bezpośredni wpływ na politykę i finansowanie. Ewentualnie mogłaby pracować w firmie zajmującej się rozwojem infrastruktury dla osób niepełnosprawnych. Następnie przeanalizowała te trzy opcje w oparciu o swoje wartości – stabilność finansową i rodzinę – aby zobaczyć, która opcja będzie dla niej najbardziej odpowiednia.

Harmonia i napięcie pomiędzy wartościami, pasją i celem

Podsumowując, wartości są Twoim niepodlegającym negocjacjom fundamentem, pasja jest tym, co Cię ekscytuje i motywuje, Twoje cele są głębszym powodem Twojego istnienia. Zrównoważenie tych trzech ściśle powiązanych koncepcji zapewni Ci największą szansę na satysfakcjonujące życie i karierę.

Prawdopodobnie napotkasz wyzwania, próbując żyć zgodnie ze swoimi wartościami, realizować swoją pasję i znajdować swój cel. Trudno jest znaleźć idealną równowagę, czasami mogą nawet kolidować. Być może bezpieczeństwo finansowe jest bardzo ważną wartością w Twoim życiu, ale Twoją pasją jest muzyka. A może Twoja pasja i umiejętności się zderzają – może pasjonujesz się tworzeniem gier wideo, ale nie studiowałeś informatyki. Lub Twoje cele kolidują z rynkiem pracy, na przykład jeśli Twoim celem jest walka z ubóstwem, ale nie ma dostępnych miejsc pracy w sektorze non-profit.

Istnieją jednak kroki, które możesz podjąć, aby zbliżyć się do zrównoważenia wartości, pasji i celu. Na przykład księgowy, którego pasją jest muzyka, może podjąć pracę w firmie zajmującej się produkcją muzyczną i grać muzykę w weekendy. Jeśli jesteś sprzedawcą i chcesz tworzyć gry wideo, możesz podjąć pracę w sprzedaży gier wideo i rozwijać swoje umiejętności poprzez interakcję ze współpracownikami. Jeśli chcesz coś zmienić na świecie, ale cenisz także stabilność finansową, możesz rozważyć pracę, która zapewnia stabilność finansową i pozwala regularnie przekazywać datki na rzecz organizacji non-profit.

Ostatecznie „wartości”, „pasja” i „cele” to tylko słowa – stopień, w jakim wpływają one na Twoje życie, zależy od znaczenia, jakie im nadasz. Tylko Ty możesz dowiedzieć się, co i ile te słowa znaczą dla Ciebie i Twojej kariery.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

AktualnościTechnologieWiadomości

Kod kreskowy kończy 50 lat – sześć faktów na urodziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: