Twórca ChatGPT, OpenAI, najwyraźniej chce zebrać od inwestorów 6,5 miliarda dolarów (prawie 6 miliardów euro). Firma AI powinna być wyceniana łącznie na 150 miliardów dolarów – podała agencja informacyjna Bloomberg, powołując się na poinformowane osoby. OpenAI negocjuje także z bankami linię kredytową w wysokości 5 miliardów dolarów.
W zeszłym roku firmę dyrektora generalnego Sama Altmana (39 l.) wyceniono na 29 miliardów dolarów, ale w lutym 2024 roku w ostatniej rundzie finansowania wyceniono firmę AI na około 80 miliardów dolarów. Jeszcze pod koniec sierpnia OpenAI miało podobno celować w wycenę na poziomie 100 miliardów dolarów . Wartość ta teraz ponownie znacznie wzrosła.
Ogólna ocena takich rund finansowania zależy od tego, jaką część spółki inwestorzy dostaną za swoje pieniądze. Do tej pory firma AI zebrała pieniądze przede wszystkim od giganta oprogramowania Microsoft , który podobno zainwestował ponad 10 miliardów dolarów. Według doniesień mediów, oprócz Microsoftu, w nowym zastrzyku gotówki udział chcą także Apple i specjalistka od chipów AI Nvidii. Na jej czele stoi inwestor finansowy Thrive Capital. Josh Kushner (39 l.), potomek dynastii Kushnerów i życiowy partner modelki Karlie Kloss (32 l.), stoi za spółką venture capital . Jego bratem jest Jared Kushner (43 l.), zięć i były doradca byłego prezydenta USA Donalda Trumpa (78 l.). Oświadczenia wspomnianych przedsiębiorstw początkowo nie były dostępne.
Wartości z zakresu trzycyfrowego miliarda są niezwykle nietypowe dla start-upu. Przed pierwszą ofertą publiczną w 2012 r. Facebook był kiedyś wyceniany na około 100 miliardów dolarów. Wartość kosmicznej firmy SpaceX Elona Muska (53) szacowana jest obecnie na ponad 200 miliardów euro . Inne start-upy nie były w stanie utrzymać wysokich liczb: na przykład firma fintech Stripe była kiedyś wyceniana na 95 miliardów dolarów , ale w ostatniej rundzie w lipcu tego roku jej wartość spadła do 70 miliardów dolarów.
Szkolenie modeli AI i ich działanie w ogromnych centrach danych kosztuje miliardy. Nadal nie jest jasne, czy firma będzie w stanie się utrzymać. Niemniej jednak OpenAI już teraz stoi w obliczu ostrej konkurencji ze strony innych dostawców, którzy chcą się prześcigać coraz lepszymi modelami AI. Giganci technologiczni, tacy jak Google i grupa Meta na Facebooku, również inwestują miliardy w takie oprogramowanie. Jednocześnie najważniejsi inwestują pieniądze w start-upy. Anthropic, jeden z najsilniejszych konkurentów OpenAI, posiadający chatbota Claude, pozyskał kilka miliardów, między innymi od Google i Amazon.