Check Point wykorzystuje sztuczna inteligencję do walki z oszustwami

AktualnościPodróżeSmaki życiaWiadomości

Wakacyjne wydatki Europejczyków

Wakacje to nie tylko odpoczynek i relaks. Niestety niemal zawsze oznaczają również większe wydatki. Jak wysokie są one tego lata? Kto będzie podróżował za granicę a kto stawia na krajowy wypoczynek? Na to i inne pytania odpowiada EUROPEAN SUMMER BAROMETER™, czyli najnowsze badanie Grupy Ferratum, które porównuje wakacyjne wydatki w 17 europejskich krajach.

Respondentami badania byli klienci Grupy Ferratum, pioniera w udzielaniu mobilnych pożyczek. Badanie objęło swoim zasięgiem 5685 gospodarstw domowych o dochodach typowych dla klasy średniej. Jego rezultaty wskazują, że tegoroczna sytuacja Europejczyków kształtuje się lepiej niż przed rokiem. Niemal 1/3 gospodarstw domowych planuje tego lata zwiększyć wydatki wakacyjne, a 41% deklaruje, że utrzyma je na poziomie sprzed roku. Z drugiej strony 28% badanych planuje wydać na wakacje mniej niż ubiegłego lata. Badanie dowiodło również zaskakujących różnic w wakacyjnych priorytetach i planach, jakie obserwuje się pomiędzy przedstawicielami poszczególnych krajów.

Przede wszystkim okazuje się, że udział wydatków na wyjazdy w domowym budżecie jest dość mocno zróżnicowany. Średnia kształtuje się na poziomie 47,2% rozporządzalnego dochodu. Jednak np. w krajach dawnego bloku wschodniego wydatki na wakacje pochłaniają większą część domowych finansów niż na zachodzie. Za wyjątkiem Hiszpanii, w grupie państw przekraczających średnią 47,2%, znajdują się wyłącznie kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Relatywnie najwięcej na wakacyjne wojaże wydadzą tego lata Estończycy (629 euro – 60,2% rozporządzalnego dochodu) i Łotysze (621 euro – 60,1%). Bardziej konserwatywne pod względem wydatków wakacyjnych okazują się kraje Europy Zachodniej. Na drugim końcu tabeli znajdują się bowiem Dania i Niemcy, gdzie wakacyjne wydatki nie przekroczą odpowiednio: 27% i 28% domowego budżetu. Podobny poziom planowanych wydatków obserwujemy także w krajach nordyckich i Wielkiej Brytanii.

Jednak nawet w obrębie Europy Zachodniej istnieją duże różnice w wysokości planowanych wydatków. O ile duńska rodzina klasy średniej planuje wydać na wakacje 27% rozporządzalnego dochodu gospodarstwa domowego, o tyle hiszpańska niemal dwa razy tyle – 55%. Ambitne plany wakacyjne mają także Szwedzi. Z odpowiedzi respondentów wynika, że szwedzka rodzina przeznaczy na nie średnio 1171 euro – 41,2% domowego budżetu.

Po kraju

Podróże krajowe to najczęstszy cel wydatków wykazanych przez Baro-metr. Europejczycy wydadzą na nie średnio 17% swojego wakacyjnego budżetu. Rekordzistami pod tym względem okazują się być Hiszpanie, którzy na podróże po własnym kraju przeznaczą 25% wszystkich wakacyjnych kosztów. Krajowe podróże dużą popularnością cieszyć się będą także na Litwie (21%), w Danii (20%), Szwecji, Finlandii i Bułgarii (po 19%).

Podróże zagraniczne w największym stopniu uszczuplą portfele Holendrów i Brytyjczyków. Tego lata wydadzą oni na zagraniczne wakacje po 17% wakacyjnego budżetu. Duńczycy i Szwedzi przeznaczą na ten cel 15%, Niemcy 13%, zaś Bułgarzy 12%.

Rozrywki i przyjemności takie jak clubbing, jedzenie w restauracjach czy spędzanie czasu na plaży – to druga największa grupa planowanych wydatków w 17 badanych krajach. Najchętniej czas będą spędzać w ten sposób Hiszpanie, deklarujący przeznaczenie na rozrywki tego typu aż 24% swoich wakacyjnych wydatków. Restauracje i kluby chętnie od-wiedzą także Duńczycy i Szwedzi (16%) oraz Polacy i Chorwaci, planujący przeznaczyć na ten cel 15% swoich wakacyjnych wydatków.

Bułgarzy uprawiają ogródek, a Polacy sport

Lato to jednak nie tylko podróże, restauracje i beztroska zabawa. Wyniki badania przeprowadzonego przez Ferratum Group wskazują, że wielu Europejczyków ma zgoła odmienne priorytety. Jako Europejczycy, 12% wszystkich wakacyjnych wydatków przeznaczymy tego lata na inwestycje związane z domem, ogrodem, a nawet własną garderobą. Bułgarzy (21% budżetu) i Łotysze (19%) skorzystają z dobrej pogody latem, by popracować w ogrodach i zająć się majsterkowaniem (DIY). Niemcy z kolei wykorzystają okazję, by przeznaczyć 14% swojego budżetu na modne w tym sezonie ubrania.

Co dość zaskakujące, wakacyjne festiwale i wydarzenia sportowe nie są zbyt popularne. Na tego typu wydarzenia przeznaczymy tylko 5-6% wakacyjnych wydatków. Choć oglądanie sportu nie jest priorytetem dla większości Europejczyków, to uprawianie go zdecydowanie figuruje wysoko na liście części z nich. Przynajmniej w Polsce. Niemal 1/10 wakacyjnych wydatków deklarowanych przez Polaków przeznaczona zostanie tego lata na rekreację sportową, taką jak piłka nożna czy pływanie. Reszta Europy nawet nie zbliża się do tego wyniku.

 

Polecane artykuły
AktualnościChinye-commerceWiadomości

Nowe pozycje z Chin na liście UNESCO

Aktualnoście-commerceWiadomości

Niemiecki eksport ponownie znacząco spada

Aktualnoście-commerceWiadomości

Nie martw się pokoleniem Z – czytają książki i wcześnie chodzą spać

Aktualnoście-commerceWiadomości

6 miejsc które poleca swoim klientom organizatorka luksusowych podróży

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *