Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

W 2024 roku Niemcy będą rozwijać się tak szybko, jak Rosja

Według szacunków OECD w przyszłym roku gospodarka światowa będzie nadal słabnąć, a inflacja pozostanie wysoka. Oczekuje się, że światowa produkcja gospodarcza wzrośnie w tym roku o 3,0 procent, ale tylko o 2,7 procent w 2024, ogłosiła we wtorek organizacja krajów uprzemysłowionych pod przewodnictwem swojej głównej ekonomistki Clare Lombardelli (44). W 2022 roku było to jeszcze 3,3 proc. Prognozę na rok bieżący podwyższono o 0,3 pkt. proc., a na 2024 r. obniżono o 0,2 pkt.

Istotną przyczyną złych perspektyw są podwyżki stóp procentowych przez banki centralne w celu opanowania inflacji. Wysokie stopy procentowe zwykle prowadzą do mniejszej liczby inwestycji, ponieważ finansowanie staje się trudniejsze. Można to obecnie wyraźnie zaobserwować w branży budowlanej w Niemczech.
Duże kraje uprzemysłowione rozwijają się, Niemcy nie

Oprócz Niemiec jedynie Argentyna, która jest chronicznie zadłużona i uzależniona od międzynarodowej pomocy finansowej, prawdopodobnie skurczy się w tym roku. Natomiast wszystkie inne duże kraje uprzemysłowione rozwijają się, w tym Rosja , która objęta jest rozległymi sankcjami . Eksperci OECD szacują, że niemiecka gospodarka upadnie w tym roku o 0,2 proc. W czerwcu nadal uważano, że możliwa jest stagnacja. 

W 2024 r. powinien nastąpić wystarczający wzrost na poziomie 0,9 proc., mniej niż 1,2 proc. oczekiwane w czerwcu i taki sam wzrost, jaki Lombardelli przewiduje dla rosyjskiej gospodarki. Niemcy przez długi czas były szczególnie uzależnione od tanich dostaw energii z Rosji, które w dużej mierze zanikły od czasu wojny na Ukrainie.

Inflacja w Niemczech pozostaje wysoka, ożywienie w 2024 r

Zdaniem OECD banki centralne powinny utrzymać kurs do czasu pojawienia się wyraźnych oznak trwałego złagodzenia presji cenowej. Ale tego jeszcze nie można powiedzieć. Eksperci spodziewają się, że w tym roku inflacja w strefie euro wyniesie 5,5 proc., a w Niemczech 6,1 proc. W 2024 roku będzie to prawdopodobnie 3,0 proc. Europejski Bank Centralny celuje jednak w stopę 2 proc. jako optymalną dla gospodarki. Dla USA , które wcześniej rozpoczęły podwyżki stóp procentowych, oczekiwane są wartości na poziomie 3,8 i 2,6 proc.

Ceny energii nadal pozostają pod silnym wpływem cen energii, dlatego według OECD w ostatnich miesiącach sytuacja nieco się uspokoiła. Istnieją jednak ogromne różnice regionalne – wartości bliskie zera procent w Chinach , ponad 50 procent w Turcji , a nawet ponad 100 procent w Argentynie. Ponadto inflacja bazowa spada wolniej bez energii i żywności.
Chiny rosną wolniej

Chiny w dalszym ciągu notują znacząco powyżej średniej dynamikę wzrostu – na poziomie 5,1 proc. w 2023 r. i 4,6 proc. w 2024 r. Szacunki te zostały jednak znacznie zaniżone. Kluczowym ryzykiem dla światowej gospodarki jest, jak podkreśliło OECD, możliwie jeszcze większe spowolnienie w Chinach. „Wysokie zadłużenie i słaby sektor nieruchomości to istotne wyzwania”. Ponadto konsumpcja tam jedynie stopniowo się ożywia pomimo ponownego otwarcia gospodarki zgodnie z surową polityką koronną.

Stany Zjednoczone są natomiast ważnym filarem światowej gospodarki. Tutaj prognozy OECD zostały znacząco podniesione. Oczekuje się, że największa gospodarka świata wzrośnie o 2,2 proc. w 2023 r. i o 1,3 proc. w 2024 r. Ostatnio nastąpił zaskakująco dobry rozwój sytuacji w Brazylii, Indiach i Republice Południowej Afryki. Według OECD strefa euro wzrośnie w tym roku o 0,6 proc., za co odpowiadają Hiszpania i Francja . W 2024 roku w strefie euro powinien nastąpić wzrost o 1,1 proc.
IMK szacuje ryzyko recesji na 74 proc

Tymczasem ryzyko recesji dla Niemiec pozostaje wysokie. Prawdopodobieństwo tego wzrosło do 74 procent między wrześniem a listopadem, ogłosił we wtorek należący do związku związkowego Instytut Makroekonomii i Badań Ekonomicznych (IMK). Na początku sierpnia przez kolejne trzy miesiące wynosił jeszcze 71,5 proc. Wskaźnik działający zgodnie z systemem sygnalizacji świetlnej – skupiający dane o najważniejszych wskaźnikach gospodarczych – nadal świeci na czerwono, sygnalizując poważne ryzyko recesji. „Niemieckiej gospodarce w dalszym ciągu brakuje impulsów wzrostu” – stwierdził ekspert IMK Peter Hohlfeld . „Nadal wieje przeciwny wiatr z niemal wszystkich kierunków”.

Zdaniem instytutu fakt, że ryzyko recesji nie maleje, sugeruje, że oczekiwane ożywienie konsumpcyjne opóźnia się i prawdopodobnie rozpocznie się dopiero pod koniec roku. Podwyżki płac w II kwartale 2023 r. po raz pierwszy od ponad roku były w stanie zrekompensować utratę siły nabywczej spowodowaną inflacją. Ponieważ jednak inflacja cen jedynie spowalnia, dynamika płac realnych pozostaje niska. Zdaniem IMK nie następuje zatem jeszcze całkowite ożywienie spożycia prywatnego.
Prawdopodobnie pogorszy się sytuacja w branży budowlanej

Jednocześnie produkcja w branżach energochłonnych boryka się z utrzymującymi się wysokimi cenami energii, stwierdził Hohlfeld. Sytuacja w branży budowlanej prawdopodobnie ulegnie dalszemu pogorszeniu w związku z dalszą podwyżką stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC) i rosnącymi kosztami finansowania deweloperów. Branża eksportowa boryka się także ze słabym popytem zagranicznym, zwłaszcza z Chin i USA. „W tych okolicznościach produkcja przemysłu jako całość znajduje się obecnie w najlepszym razie w stagnacji” – stwierdził instytut

Według prognozy Bundesbanku kryzys gospodarczy będzie kontynuowany. „Produkcja gospodarcza prawdopodobnie nieznacznie się skurczy w trzecim kwartale 2023 r.” – czytamy w bieżącym raporcie miesięcznym. To ponownie wydłużyłoby fazę braku wzrostu w największej gospodarce Europy: produkt krajowy brutto skurczył się już pod koniec 2022 r. i na początku 2023 r., zanim wiosną osiągnął stagnację. W sierpniu Bundesbank szacował, że latem w gospodarce nastąpi znaczna stagnacja.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Robert Szustkowski udziela pierwszego wywiadu od lat. UE powinna powstrzymać media od szerzenia nieprawdy

AktualnościWiadomości

Do 2030 roku Volvo nie będzie producentem samochodów wyłącznie elektrycznych

AIAktualnościWiadomości

Współzałożyciel OpenAI zabezpiecza 1 miliard dolarów na super sztuczną inteligencję

AktualnościWiadomości

Pracownicy wolą bardziej elastyczne godziny pracy niż pracę w niepełnym wymiarze godzin

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły