Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

UE i Chiny uzgadniają umowy inwestycyjne

 

Chiny  i UE zasadniczo zgodziły się na przyszłościową umowę inwestycyjną. Po siedmiu latach przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen (62 l.) I chińskie media państwowe ogłosiły w środę zakończenie negocjacji. Wcześniej przywódcy UE mieli von der Leyen i przewodniczącego Rady Charlesa Michela (45), a także kanclerz Angelę Merkel (66) na niemiecką prezydencję w Radzie UE i prezydenta Francji Emmanuela Macrona (43) za pośrednictwem wideo z głową państwa i partii Xi Jinpingiem (67). ) 

Porozumienie ma na celu poprawę dostępu do rynku dla firm europejskich w Chinach, zapewnienie uczciwej konkurencji i otwarcie nowych możliwości biznesowych. Jest to najbardziej kompleksowa jak dotąd próba reorganizacji stosunków gospodarczych UE z drugą co do wielkości gospodarką, która może wyprzedzić Stany Zjednoczone już w 2028 roku.  Przyszła administracja Stanów Zjednoczonych również wykazała pewne zastrzeżenia co do tego, że Europejczycy pójdą w to samodzielnie.

„Świat po pandemii potrzebuje silnych relacji między UE a Chinami” – napisała na Twitterze przewodniczący Komisji von der Leyen. „Ale to wymaga współpracy i zaufania – także w handlu i inwestycjach”. UE ma największy otwarty rynek na świecie. „Ale cenimy sobie wzajemność i uczciwą konkurencję”. Prezydent Chin powiedział, że umowa pokazuje „determinację Chin do dalszego otwierania się”.

Przełom nastąpił po tym, jak Chiny złożyły nowe obietnice w kwestii praw pracowniczych. Komunistyczni przywódcy obiecali podjąć „stałe i trwałe wysiłki” w celu ratyfikacji dwóch konwencji międzynarodowej organizacji pracy MOP przeciwko pracy przymusowej, jak widać na wewnętrznej informacji dla państw członkowskich UE, którą otrzymała dpa. Jednak krytycy widzieli w tym tylko „powierzchowne frazesy”.

Chiny są drugim najważniejszym partnerem handlowym Europy

Jako najbardziej zaludniony kraj na świecie, zamieszkały przez 1,4 miliarda ludzi, Chiny są ważnym partnerem handlowym i gospodarczym UE. W ubiegłym roku codziennie wymieniano między obiema stronami towary o wartości średnio 1,5 miliarda euro. Po USA Chiny są drugim najważniejszym partnerem handlowym Europejczyków. Dla UE zawarcie umowy jest także warunkiem podjęcia rozmów w sprawie umowy o wolnym handlu.

Porozumienie w zasadzie jest „pierwszym krokiem”, po którym nastąpią dalsze negocjacje w sprawie dokładnego tekstu prawnego umowy oraz „znaczące prace techniczne”, jak wynika z dokumentu skierowanego do członków UE. Komisja Europejska spodziewa się rozstrzygnięcia dopiero „na początku 2022 roku”. Porozumienie jest tylko pojedynczym instrumentem, ale „nie srebrną kulą do rozwiązania wszystkich problemów i wyzwań związanych z Chinami”.

Rząd federalny ocenił porozumienie jako duży sukces kanclerz pod koniec niemieckiej prezydencji w Radzie UE. Europejskie wartości zostały zakotwiczone w umowie inwestycyjnej – „na ile to możliwe” – powiedział rząd. „Nie rozwiązuje wszystkich krytycznych problemów, ale jest dużym krokiem naprzód”.

Dla głowy państwa i partii chińskiej jest to ważne symboliczne zwycięstwo na tle toczącej się wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi – podczas przekazania w Waszyngtonie wszystkich miejsc. Wybrany prezydent USA Joe Biden (78 l.) Chce trzymać się twardego kursu przeciwko Chinom i tworzyć sojusze z sojusznikami, takimi jak Europejczycy. Istnieją obawy, że Bruksela działa zbyt szybko i bez dalszych konsultacji z nową administracją USA.

Chiny idą na ustępstwa

„Te obawy są zrozumiałe, ale nieuzasadnione” – stwierdza wewnętrzny dokument UE. UE z zadowoleniem przyjmuje współpracę z USA wobec Chin, która powinna odbywać się „na różnych filarach”. Partnerzy handlowi Europy również skorzystali z większego dostępu do rynku, przejrzystości i lepszych warunków konkurencji w Chinach. W pracach Światowej Organizacji Handlu (WTO) powinno też pomóc większe otwarcie się na dotacje rządowe lub zobowiązania wobec przedsiębiorstw państwowych.

O umowę walczono do samego końca. Według środowisk unijnych pojawiły się nowe koncesje z Chin w usługach transportowych drogą morską lub lotniczą, w obszarach finansów, komputerów, badań i rozwoju, pojazdów z napędami alternatywnymi, telekomunikacji, usług w chmurze i funkcjonowania prywatnych szpitali.

Na początku porozumienia obie strony potwierdziły zamiar „stworzenia lepszego klimatu dla promocji i rozwoju handlu i inwestycji”. Porozumienie określałoby „niezbędne ustalenia dotyczące stopniowej i znaczącej liberalizacji inwestycji”.

W przypadku dotacji rządowych uzgodniono większy stopień „przejrzystości” oraz mechanizm wskazujący na negatywne skutki. Całkowicie wykluczono kontrowersyjny temat niekorzystnej sytuacji firm europejskich w zamówieniach publicznych w Chinach. Ochrona inwestycji również nie jest wliczona w cenę, ale jest negocjowana oddzielnie. Obie strony chcą zakończyć negocjacje w tej sprawie w ciągu dwóch lat od podpisania umowy inwestycyjnej.

Planowany mechanizm rozstrzygania sporów

Aby uregulować różnice między firmami, w projekcie tekstu przewidziano mechanizm konsultacji lub wreszcie panel trzech ekspertów, którzy mają podjąć próbę mediacji. Szczegółowo uregulowano również rozstrzyganie sporów między państwami za pośrednictwem komitetu arbitrażowego, któremu przewodniczy ekspert, który nie posiada obywatelstwa zaangażowanych stron. W tym celu należy sporządzić listy ekspertów.

Europejska Izba Handlowa w Chinach z zadowoleniem przyjęła umowę. „Z niecierpliwością czekamy na publikację szczegółów tego porozumienia politycznego i mamy nadzieję na zdecydowane i odważne zakończenie” – powiedział w Pekinie prezes Izby Jörg Wuttke. Zanim ostateczny tekst zostanie uzgodniony i ratyfikowany, należałoby prawdopodobnie pokonać „dodatkowe przeszkody”.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Australia uchwala kontrowersyjną ustawę medialną

AktualnościPracaWiadomości

323 tys. osób nie pracowało przez pandemię w czwartym kwartale 2020 r.

AktualnościFinanseWiadomości

Szef McKinsey, Kevin Sneader, stracił pracę

AktualnościITWiadomości

Wyzwania i szanse cyfrowej transformacji w ciągu ostatnich lat

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: