Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

UBS chce jeszcze bardziej obniżyć koszty do 2026 roku

Największy szwajcarski bank UBS w wyniku integracji Credit Suisse chce obniżyć swoje koszty jeszcze bardziej niż wcześniej planowano. Oczekuje się, że do końca 2026 r. koszty brutto spadną o około 13 miliardów dolarów amerykańskich (12,1 miliarda euro) w porównaniu z 2022 r., jak ogłosił UBS podczas prezentacji swojego rocznego bilansu we wtorek w Zurychu. Do tej pory kierownictwo banku obiecywało redukcję o ponad 10 miliardów dolarów. Połączenie obu instytucji będzie kosztowne: zarząd banku oszacował łączne koszty integracji na 13 miliardów dolarów.

Awaryjne przejęcie Credit Suisse przyniosło UBS rekordowy zysk w 2023 roku. Konkluzja jest taka, że ​​jak ogłosił we wtorek UBS, największy szwajcarski bank zarobił 29 miliardów dolarów. Rok wcześniej instytucja finansowa – jeszcze przed przejęciem – osiągnęła zysk w wysokości 7,6 miliarda dolarów. Siłą napędową tej poprawy był zysk księgowy („złej firmy”) z pierwszej w historii fuzji dwóch banków o znaczeniu systemowym na całym świecie, ponieważ cena zakupu odpowiadała jedynie ułamkowi kapitału własnego Credit Suisse.

UBS ustabilizował Credit Suisse, wyjaśnił dyrektor generalny Sergio Ermotti (63). „W nadchodzącej kolejnej fazie integracji skupiamy się na restrukturyzacji i optymalizacji przejmowanego biznesu. Nasza ścieżka na najbliższe trzy lata nie zawsze będzie prosta, ale strategia jest jasna”.

UBS podtrzymuje wymóg skorygowanej stopy zwrotu z kapitału podstawowego Tier I na poziomie 15 procent i wskaźnika kosztów do dochodów na poziomie poniżej 70 (2023: 105,7) procent – ​​oznacza to, że bank musi wówczas wydać niecałe 70 centów na każde dolara dochodu. Dla porównania: Deutsche Bank postawił sobie za cel osiągnięcie do 2025 roku wskaźnika efektywności na poziomie poniżej 62,5 (2023: 75) procent.

Ponadto obecny szef Ermotti musi jeszcze rozwiązać kilka palących problemów – takich jak zapobieganie „Lex UBS” w postaci bardziej rygorystycznych przepisów kapitałowych i innych wymogów regulacyjnych  , co mogłoby utrudnić nowemu dużemu bankowi konkurowanie z USA instytucje.

W pierwszym kwartale wzrost aktywności klientów w porównaniu do poprzedniego kwartału powinien wspierać wyniki, podał bank. Do tego dochodzi pozytywny wpływ wyższych stóp procentowych, dzięki czemu zyski również powinny wzrosnąć.

Polecane artykuły
Aktualności

ForBet – Co roku intensywnie inwestujemy w technologie, aby utrzymać pozycję na konkurencyjnym rynku

AktualnościWiadomościZdrowie

Przemysłowe tomografy komputerowe — nowe standardy kontroli jakości w przemyśle

AktualnościChinyEnergiaWiadomości

Chiny instalują znacznie więcej modułów słonecznych

AktualnościWiadomości

Weight Watchers traci Oprah Winfrey – akcje gwałtownie spadają

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: