Artykuł miesiąca: Praca w IT nie tylko dla programistów. TOP 3 zawody z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją

AktualnościWiadomości

Tysiące fotografów narażonych na blokowanie zawartości aparatów i żądania okupu –ostrzegają analitycy Check Point Research

 

Nowoczesne aparaty fotograficzne są narażone na ataki złośliwego oprogramowania (ransomware) poprzez połączenia przez USB i sieci WiFi. Analizując poziom bezpieczeństwa lustrzanki Canon EOS 80D stwierdzono występowanie krytycznych luk w protokole PTP. Tysiące fotografów amatorów i profesjonalistów może być zagrożonych – alarmują analitycy firmy Check Point Research.

W nowoczesnych aparatach fotograficznych nie stosuje się filmu do wykonywania zdjęć. Międzynarodowe Stowarzyszenie Branży Obrazowania opracowało standardowy protokół noszący nazwę Picture Transfer Protocol (PTP) służący do przesyłania obrazów cyfrowych z aparatów do komputerów. Protokół ten początkowo koncentrował się na przesyłaniu fotografii, jednak z czasem dodano do niego dziesiątki różnych funkcji, od wykonywania zdjęć do aktualizacji oprogramowania firmowego aparatu. To otworzyło drogę dla hakerów do wykradania zawartości aparatów i żądania okupu.

Check Point Research przeprowadził badanie polegające na podjęciu prób dostępu do aparatów i wykorzystaniu luk w protokole do ich zainfekowania złośliwym oprogramowaniem. W badaniu, w którym użyto aparatu Canon EOS 80D DSLR posiadającego zarówno gniazdo USB, jak i moduł WiFi. W trakcie badań stwierdzono występowanie krytycznych luk w protokole PTP. Ze względu na fakt, iż jest to standardowy protokół wykorzystywany przez innych producentów aparatów, firma Check Point jest przekonana, że stwierdzone luki występują również w aparatach innych marek.

Problem może dotyczyć kilkudziesięciu milionów użytkowników aparatów na świecie. Według danych raportu CIPA japońskiej grupy przemysłowej (z członkami takimi jak Olympus, Canon i Nikon) w 2018 roku sprzedano ponad 18 mln aparatów różnego rodzaju, choć rynek aparatów wciąż spada ze względu na rosnącą popularność aparatów zainstalowanych w telefonach komórkowych.              – Każde “inteligentne” urządzenie, w tym aparaty DSLR, jest narażone na ataki – stwierdził Eyal Itkin, Ekspert ds. Bezpieczeństwa w firmie Check Point Software Technologies. – Aparaty nie łączą się z komputerami wyłącznie przez USB, ale poprzez sieci WiFi są w stanie łączyć się z urządzeniami znajdującymi się w ich otoczeniu. Z tego względu są bardziej narażone na ataki polegające na zainfekowaniu programem ransomware zarówno aparatów, jak i komputerów, do których są podłączone. W wyniku takiego ataku dostęp do zdjęć może być zablokowany do czasu, gdy użytkownik zapłaci okup.

Jest kilka rzeczy, które właściciele mogą zrobić, aby uniknąć zainfekowania złośliwym oprogramowaniem:

  1. Upewnić się, że aparat korzysta z najnowszej wersji programu firmware i zainstalować łatkę, jeśli jest dostępna.
  2. Wyłączenie WiFi aparatu, jeśli nie jest używane.
  3. Korzystając z WiFi najlepiej korzystać z aparatu jako punktu dostępu WiFi zamiast podłączać go do publicznej sieci WiFi.

Check Point Research poinformował firmę Canon o stwierdzonych lukach i podjął z nią współpracę w celu ich usunięcia. Firma Canon udostępniła opracowaną łatkę w ramach oficjalnego zalecenia w sprawie bezpieczeństwa opublikowanego w języku angielskim i japońskim.

 

Polecane artykuły
AktualnościPracaWiadomości

10 lat rekrutacji. Dekada, która zmieniła rynek pracy

AktualnościManager lotniczyWiadomości

Linie Emirates przedstawiają najlepsze trasy wycieczkowe na świecie

AktualnościWiadomościZdrowie

E-papierosy pod lupą naukowców

AktualnościInwestycjeWiadomości

Inwestowanie społecznościowe zdobywa w Polsce rosnącą popularność

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: