Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Tyle zarabiają zespoły Formuły 1

Najcenniejsza firma medialna świata, Liberty Media, nieźle zarabia na Formule 1. Korzysta na tym nie tylko firma, ale także dziesięć zespołów reprezentowanych obecnie w Formule 1. Zespoły wyścigowe muszą jednak podzielić się kawałkiem tortu, z którego oddaje się Liberty Media – ściśle regulowanym i opartym na sukcesach z poprzedniego sezonu.

Przedstawiamy Państwu drużyny w krótkich portretach na sezon 2024:

Wyścigi Oracle Red Bull
Red Bulla w Miami

Szacunkowa wartość zespołu w 2023 r. („Forbes”) : 2,6 miliarda dolarów

Szacunkowe przychody i zysk w 2023 r. („Forbes”) : 510 mln USD, EBITDA : 85 mln USD

Kierowcy: Max Verstappen i Sergio Perez

Kierowca testowy i rezerwowy: Liam Lawson

Kierownik zespołu: Jonathan Wheatley

Odpowiedzialny dyrektor zarządzający: Oliver Mintzlaff

Motocykl: Honda

Podwozie: Red Bull Racing

Lokalizacja: Wielka Brytania

Spółka dominująca Red Bull Technology Limited, zatrudniająca zaledwie 50 pracowników, odnotowała sprzedaż w wysokości 473,94 mln USD i zysk w wysokości 16,47 mln USD w 2022 r. Liczby obejmują również sprzedaż innych firm – dodał. Sam Red Bull Racing zarobił 341,69 mln dolarów, a zysk po opodatkowaniu wyniósł 2,46 mln dolarów. Większość dodatkowego dochodu w wysokości 50 milionów dolarów w porównaniu z rokiem poprzednim pochodzi ze zwiększonego funduszu nagród Formuły 1 oraz ze sponsoringu, ponieważ firma Oracle została sponsorem tytularnym na odpowiedni sezon. Red Bull otrzymał od Liberty Media 184 miliony dolarów na sezon 2024, w porównaniu z 169 milionami dolarów rok wcześniej. „Forbes” szacuje sprzedaż w 2023 roku na 510 milionów dolarów, a zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją na 85 milionów dolarów.

Mercedes AMG Petronas
Mercedes AMG Petronas w Miami

Szacunkowa wartość zespołu w 2023 r. („Forbes”) : 3,8 miliarda dolarów

Szacunkowe przychody i zysk w 2023 r.: 680,6 mln USD, zysk: 104 mln USD

Kierowcy testowi i rezerwowi: Mick Schumacher i Frederik Vesti

Szef zespołu: Toto Wolff

Kierownik zespołu: Ron Meadows

Przewodniczący rady nadzorczej: Markus Schäfer

Zarządzanie: Rob Thomas

Silnik: Mercedes

Podwozie: Mercedes AMG

Lokalizacja: Wielka Brytania

Zespół Mercedes AMG Petronas F1 uważany jest za najbardziej dochodowy zespół. Pomimo sezonu bez zwycięstw spółka Mercedes Benz Grand Prix Limited osiągnęła w roku finansowym 2023 rekordową sprzedaż na poziomie równowartości 680,6 mln dolarów. Żaden zespół w historii Formuły 1 nie był w stanie zarobić tak dużo. Jednak zysk spadł z 114 milionów dolarów do 104 milionów dolarów w porównaniu z rokiem poprzednim. W 2022 roku sprzedaż wyniosła 524 miliony dolarów. W sezonie 2024 Mercedes otrzymał od Liberty Media 179 mln dolarów, w 2023 roku Mercedes zajął drugie miejsce w rankingach budowlanych. Rok wcześniej zespół otrzymał 156 milionów dolarów.

Ferrari
Charles Leclerc w Ferrari w Miami

Szacunkowa wartość zespołu w 2023 r. („Forbes”) : 3,9 miliarda dolarów

Szacowane przychody i zysk w 2023 r. („Forbes”) : 680 mln USD, EBITDA: 115 mln USD

Kierowcy testowi i rezerwowi: Oliver Bearman i Robert Shwartzman

Lider zespołu: Scuderia Frederic Vasseur

Menedżer zespołu: Diego Ioverno

Przewodniczący: John Elkann

Silnik: Ferrari

Podwozie: Ferrari

Lokalizacja: Włochy

Ferrari nie podaje żadnych informacji na temat danych biznesowych zespołu Formuły 1. Według doniesień mediów w 2022 roku zespół osiągnął sprzedaż na poziomie 504 milionów dolarów.

Niedawno zespół otrzymał od Liberty Media 209 milionów dolarów na sezon 2024 – mimo że w klasyfikacji konstruktorów zajął dopiero trzecie miejsce. Jednak Ferrari co roku otrzymuje również premię, która wynosi od 70 do 95 milionów euro. Ferrari otrzymuje tę płatność ze względu na jego długotrwałe znaczenie dla Formuły 1. Dlatego też Ferrari jest liderem w zakresie płatności od Liberty Media. Umowa o wypłatę premii jest renegocjowana w regularnych odstępach czasu. Projekt przepisów z 2026 r. powinien nadal uwzględniać dodatkowe płatności na rzecz Ferrari, ale z ograniczeniem.

McLaren
McLarena w Miami

Szacunkowa wartość zespołu w 2023 r. („Forbes”) : 2,2 miliarda dolarów

Szacunkowe przychody i zysk w 2023 r. („Forbes”) : 490 mln USD, EBITDA: 58 mln USD

Kierowcy: Lando Norris i Oscar Piastri

Kierowcy testowi i rezerwowi: Ryo Hirakawa i Patricio O Ward

Lider zespołu: Andrea Stella

Menedżer zespołu: Paul James

Dyrektor generalny McLaren Racing: Zak Brown

Silnik: Mercedes-AMG

Podwozie: McLarena

Lokalizacja: Wielka Brytania

Suwerenny fundusz majątkowy Bahrajnu ma większość w zespole McLarena. Pod koniec 2023 roku ogłoszono, że fundusz całkowicie przejmie McLarena, co oznacza, że ​​udziały producenta samochodów w zespole Formuły 1 trafią także do państwowego funduszu majątkowego. Jest to jednak udział wynoszący 67 proc. Pozostałe 33 procent należy do amerykańskiej firmy inwestycyjnej MSP Sports Capital. Konsorcjum zaangażowało się w projekt w 2020 roku, wpłacając kwotę 185 milionów funtów (około 204 milionów euro) i w ten sposób odegrało dużą rolę w umożliwieniu zespołowi McLarena zbudowania własnego tunelu aerodynamicznego. Zak Brown powiedział, że zmiany po stronie akcjonariuszy nie będą miały wpływu na zespół Formuły 1. Jednocześnie podkreślił, że zespół jest „fiskalnie bardzo zdrowy”. W 2023 roku zespół po raz pierwszy od dłuższego czasu osiągnąłby zysk. Jednak dokładne liczby nie są jeszcze znane.

Aston Martin Aramco
Aston Martin w Imoli

Szacunkowa wartość zespołu w 2023 r. („Forbes”) : 1,375 miliarda dolarów

Szacunkowe przychody i zysk 2023 („Forbes”) : 290 mln USD, EBITDA: 32 mln USD

Kierowcy: Fernando Alonso i Lance Stroll

Kierowcy testowi i rezerwowi: Felipe Drugovich i Stoffel Vandoorne

Menedżer zespołu: Andy Stevenson

Właściciel: Lawrence Stroll

Dyrektor generalny Aston Martin: Martin Whitmarsh

Silnik: Mercedes

Podwozie: Aston Martin

Lokalizacja: Wielka Brytania

Dużo dzieje się także w zespole Aston Martina. Mówi się, że właściciel i kanadyjski miliarder Lawrence Stroll, który kiedyś dorobił się w branży modowej, zabiega o częściową sprzedaż. Część sprzedał już w listopadzie, teraz ma zostać wystawionych na sprzedaż kolejne 25 proc. jego akcji. Według Bloomberga nabywcą jest amerykański koncern Arctos, który był tam w zeszłym roku. W mediach pojawia się już wiele spekulacji na temat tego, czy syn Strolla pozostanie po sprzedaży w zespole kierowców.

Zespół BWT Alpine F1
BWT Alpine F1 w Miami

Szacunkowa wartość zespołu w 2023 r. („Forbes”) : 1,4 miliarda dolarów

Kierowcy: Pierre Gasly i Esteban Ocon

Kierowca testowy i rezerwowy: Jack Doohan

Kierownik zespołu: Bruno Famin

Menedżer zespołu: Julian Rouse

Dyrektor generalny Alpine: Philippe Krief / Dyrektor generalny Renault: Luca de Meo

Silnik: Renault

Podwozie: alpejskie

Lokalizacja: Wielka Brytania

Czasy są również niespokojne dla Team Alpine. Francuski zespół wyścigowy stał się rajem dla niektórych prominentnych inwestorów. Jednak na torze wyścigowym słabe wyniki obu kierowców wywołały zamieszanie. Zaraz po pierwszym weekendzie wyścigowym sezonu 2024 główny technik i szef aerodynamiki poddali się. W pierwszym wyścigu w Bahrajnie Ocon i Gasley dogonili pozostałych. Po remoncie samochodu Oconowi udało się dojechać w Miami na dziesiątej pozycji i zebrać pierwsze punkty.

Wejście amerykańskiego aktora Ryana Reynoldsa na inwestora wraz z firmą inwestycyjną Otro Capital wywołało zamieszanie w zeszłym roku. Później w tym roku dołączyły także inne gwiazdy, w tym: gwiazda NFL i partner Taylor Swift Travis Kelce i jego kolega z drużyny Kansas City Chiefs Patrick Mahomes, zawodowi piłkarze Alexander Arnold i Juan Mata, zawodowy golfista Rory Mcllroy i bokser wagi ciężkiej Anthony Joshua.

Williams F1
Williamsa w Miami

Szacunkowa wartość zespołu w 2023 r. („Forbes”) : 725 mln dolarów

Szacunkowa sprzedaż i zysk w 2023 r. („Forbes”) : 160 mln USD, EBITDA: minus 5 mln USD

Kierowcy: Logan Sargeant i Alexander Albon

Szef zespołu: James Vowles

Menedżer zespołu: Sven Smeets

Założyciele: Frank Williams i Patrick Head

Przewodniczący: Matthew Savage

Silnik: Mercedes AMG

Podwozie: Williams

Lokalizacja: Wielka Brytania

Zespół wyścigowy, który przez dziesięciolecia był firmą rodzinną, został w 2020 roku sprzedany amerykańskiej firmie inwestycyjnej Dorilton Capital. Nazwisko Williams powinno zostać zachowane w przyszłości. Zespołem przez lata kierował jego założyciel Frank Williams i jego córka. Mówiono, że cena zakupu w tamtym czasie wynosiła około 160 milionów dolarów. Od tego czasu wartość zespołu znacznie wzrosła i obecnie szacuje się ją na około 600 milionów dolarów.

W 2022 roku Williams odnotował sprzedaż na poziomie 179,63 mln dolarów. Straty szacuje się na 17,89 mln dolarów. W 2021 roku strata zespołu Williama była znacznie wyższa i wyniosła prawie 70 milionów dolarów.

To, czy Williams znalazł się w strefie zysków w 2023 r., będzie wiadomo dopiero, gdy liczby zostaną ujawnione pod koniec 2024 r. Można jednak przypuszczać, że zespół ponownie wylądował na minusie. Szef zespołu James Vowles w wywiadzie udzielonym na początku roku podkreślił, że większość zespołów traci pieniądze. W przypadku roku 2023 szef zespołu zapowiedział już, że straty prawdopodobnie wzrosną, ale jednocześnie wzrośnie sprzedaż.

Racing Bulls – aplikacja Visa Cash App RB F1 Team
Racing Bulls – aplikacja Visa Cash w Miami

Szacunkowa wartość zespołu w 2023 r. („Forbes”) : 1,125 miliarda dolarów

Szacunkowe przychody i zysk 2023 („Forbes”) : 260 mln USD , EBITDA: 20 mln USD

Kierowcy: Daniel Ricciardo i Yuki Tsunoda

Kierowca zastępczy: Liam Lawson

Szef zespołu: Laurent Mekies

Menedżer zespołu: Marco Perrone

Dyrektor generalny: Peter Bayer

Motocykl: Honda

Podwozie: AlphaTauri

Lokalizacja: Włochy

Zespół nazywał się kiedyś Alpha Tauri, ale od tego sezonu siostrzany zespół Red Bulla nosi nazwę Visa Cash App RB. W rzeczywistości gigant kart kredytowych Visa ogłosił, że przejmie zespół na początku 2024 roku. Prawa do nazwy zostały sprzedane dostawcy usług kart płatniczych i kredytowych w ramach długoterminowej umowy. Według doniesień prasowych Red Bull ma przekazać zespołowi prawie 50 milionów euro w 2022 roku. Dokładniejsze liczby nie są oficjalnie znane;

Należy się spodziewać, że zespół z nowym imiennikiem przeorganizuje się. Jednak marka modowa Alpha Tauri nadal będzie reprezentowana w Formule 1. Na początku 2024 roku Red Bull nawiązał współpracę ze światowym stowarzyszeniem sportów motorowych FIA w sprawie marki. Alpha Tauri będzie przez trzy lata oficjalnym partnerem odzieżowym stowarzyszenia skupionego wokół prezydenta FIA Mohammeda bin Sulayema. Jednak menedżer ds. mody i były szef Hugo Boss Bruno Sälzer opuścił firmę  .

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointWiadomości

Rafel RAT atakuje Androida. Na celowniku hakerów głównie nieaktualizowane systemy

AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: