Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościITWiadomości

Technologie chmurowe – co musisz wiedzieć o chmurze?

Chmura to pojęcie, które pojawia się coraz częściej zarówno w przedsiębiorstwach, jak i w normalnych rozmowach. Czym właściwie są technologie chmurowe i dlaczego warto z nich korzystać?

Czym jest chmura?

Mianem chmury określa się cyfrowe dostarczanie usług obliczeniowych wykorzystywanych przez podmiot końcowy do różnych celów. To oznacza, że chmurą można nazwać np. serwery czy bazy danych, ale również różnego rodzaju oprogramowanie dostarczane drogą online. Co za tym idzie, cała infrastruktura IT nie znajduje się w siedzibie Twojej firmy, ale w miejscu, gdzie osadzone są serwery firmy świadczącej tzw. usługi chmurowe. To rozwiązanie szczególnie korzystne dla Ciebie, jeśli z uwagi na rozmiar przedsiębiorstwa lub jego profil działalności nie chcesz tworzyć własnego działu IT: w takiej sytuacji nie musisz szukać ani przestrzeni, ani dodatkowych środków na wynagrodzenie specjalistów z tej dziedziny.

Rodzaje chmur

W zależności od tego, jakie dane są umieszczane w chmurze, można wyróżnić trzy jej podstawowe rodzaje:

– chmury prywatne – to rozwiązanie, w którym tylko i wyłącznie Ty korzystasz z zasobów danej bazy. W takiej sytuacji możesz liczyć na największe bezpieczeństwo, ale jednocześnie – musisz liczyć się z najwyższymi kosztami takiego rozwiązania;

– chmury publiczne – to rodzaj chmury, w której cała infrastruktura IT znajduje się u dostawcy usługi. Jednocześnie, bezpieczeństwo tego rozwiązania jest zdecydowanie niższe w porównaniu z chmurą prywatną, a z tej usługi korzysta wielu użytkowników jednocześnie. Uwaga: wydajność chmury zależy od wydajności Twojego internetu;

– chmury hybrydowe – to opcja bardzo często wybierana przez klientów. Daje możliwość połączenia obydwu powyższych typów chmury w jeden, oferując daleko idące możliwości dopasowania działania chmury do potrzeb klienta.

By dane były bezpieczne…

…zwróć uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa posiadane przez dostawcę usług. W innym przypadku może okazać się, że istotne dla funkcjonowania Twojej firmy dane lub – co gorsza – dane osobowe Twoich klientów wydostaną się i zostaną wykorzystane przez strony trzecie. Wśród rozwiązań, jakie powinny być oferowane, dobrze jest szukać m.in. ochrony przed atakami DDoD. Najlepszym rozwiązaniem jest zaś powierzyć obsługę cloud managed services sprawdzonej, doświadczonej firmie, która zapewni bezpieczeństwo danych.

Zalety korzystania z chmur

Rozwiązania chmurowe są zdecydowanie bardziej wydajne od tradycyjnych. Oprócz tego, w wielu przypadkach okazuje się, że technologie chmurowe są rozwiązaniem tańszym od tworzenia własnego działu IT, a dane są łatwo dostępne i odpowiednio zabezpieczone. Usługa ta umożliwia także łączenie siedzib przedsiębiorstwa znajdujących się w różnych miejscach świata, bez względu na to, jaka odległość je dzieli.

Korzystanie z technologii chmurowych ma wiele zalet. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko oszczędzisz pieniądze, ale również zyskasz sporo czasu, bowiem usługi te działają szybko i niezawodnie. To świetne rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorstw, bez względu na ich rozmiar!

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Światowy rynek dóbr luksusowych dynamicznie rośnie

AktualnościWiadomości

Przełomowa siła sztucznej inteligencji

AktualnościFinanseWiadomości

Barclays rozważa rozwiązanie umowy z tysiącami klientów

AktualnościWiadomości

Michelin zamyka fabryki opon w Niemczech

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: