Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Taylor Swift – światowy fenomen

Taylor Swift (34 l.) jest gwiazdą w USA. 34-letnia piosenkarka regularnie bije wszelkie rekordy. Właśnie w niedzielny wieczór zdobyła swoją czwartą nagrodę Grammy w kategorii najlepszy album za płytę „Midnights”. Minęła takie legendy muzyki, jak Paul Simon (82), Frank Sinatra i Stevie Wonder (73), z których każdy otrzymał w tej kategorii po trzy nagrody. Ale Swift porusza nie tylko listy przebojów, ceremonie wręczenia nagród, a ostatnio także świat futbolu, ale także gospodarkę kraju. 

Widać to już po samym gigantycznym zasięgu megagwiazdy: artystka ma na platformie Instagram około 279 milionów obserwujących. Swift niedawno znalazła się na piątym miejscu na liście najbardziej wpływowych kobiet świata magazynu Forbes. W 2023 roku magazyn Time przyznał jej tytuł Człowieka Roku. Majątek osobisty Swifta szacuje się na ponad miliard dolarów.

Po występach w USA, światowa gwiazda koncertuje w tym roku w Meksyku, Brazylii i Argentynie . Następnie wyruszamy do Japonii , Australii i Singapuru na łącznie 17 koncertów. Piosenkarka przyjedzie także do Niemiec na sześć koncertów. Jednak film towarzyszący trasie z góry wniósł do kasy sporo pieniędzy. W Ameryce Północnej wartość przedsprzedaży samego filmu muzycznego oszacowano na 100 milionów dolarów. Na sukcesie popowego artysty bezpośrednio czerpie wytwórnia Universal Music Group, z którą Swift ma kontrakt. Universal jest wiodącą wytwórnią płytową na świecie, a Swift jest jednym z najważniejszych generatorów przychodów, którego wartość rynkowa wynosi prawie 43 miliardy euro. Niedawno ukazało się tam ponowne nagranie „1989 (Taylor’s Version)”. W sumie wydano już cztery albumy. W kolejce mają zostać jeszcze dwa.

Teraz rosną nawet ceny biletów na mecze NFL jej przyjaciela i piłkarza Travisa Kelce (34 l.) . Zawodnik stanie na boisku podczas Super Bowl 11 lutego w Las Vegas. Wielu fanów Swift spodziewa się propozycji małżeństwa, jeśli wygra, i dlatego są gotowi zapłacić astronomiczne ceny za bilety. Według Apex Marketing Group światowa gwiazda zarobiła już dla NFL i zespołu niesamowite 331,5 miliona dolarów (około 305 milionów euro). Liczba widzów płci żeńskiej na meczach piłki nożnej wzrosła o dziewięć procent.

Dlatego ekonomiści już mówią o „Swiftonomice”. The Swifties – tak nazywają siebie ich fani – są uważani za niezwykle lojalnych, nie tylko w USA. W stolicy Argentyny, Buenos Aires, część z nich miesiącami czekała w namiotach przed stadionem, aby móc znaleźć się w pierwszym rzędzie. W ankiecie opublikowanej w 2023 roku około 53 procent dorosłych Amerykanów stwierdziło, że jest fanami Swifta. Podobnie jak sama artystka, większość jej fanów w USA pochodzi z przedmieść lub mieszka na obszarach wiejskich. Około połowa to kobiety i milenialsi, więc podobnie jak Swift urodzili się w latach 1981–1996. Około trzy czwarte jest białych. Dokument Netflix z 2020 r. o Swift „Miss Americana” ilustruje pozycję władzy piosenkarki. Swift, zgodnie z podtekstem, jest tak samo częścią Ameryki jak szarlotka, Coca-Cola, kowbojskie buty i cheerleaderek. Fakt, że jej obecny chłopak jest także piłkarzem, wydaje się niektórym niemal podejrzanym dopełnieniem tego stereotypu. To także nie ma żadnego wpływu na politykę. Republikanie obawiają się, że może wykorzystać swoją niepotwierdzoną jeszcze obecność na najważniejszym wydarzeniu sportowym roku za kilka dni do kampanii na rzecz Bidena.

Swift mógłby nawet wpłynąć na kampanię przed wyborami prezydenckimi. Gorące debaty toczą się wokół tego, czy gwiazda popu mogłaby ponownie wesprzeć Demokratę Joe Bidena (81 l.), tak jak zrobił to w 2020 r. I z jakim skutkiem. 81-latkowi, który na początku listopada chce ubiegać się o drugą kadencję w wyborach prezydenckich, przydałby się tylko impuls w postaci odrobiny popu i przepychu. Entuzjazm kandydata, który jest już w starszym wieku, jest ograniczony, nawet w jego własnej partii. Oceny popularności Bidena są kiepskie. A urzędujący urząd stracił ostatnio spore poparcie, szczególnie wśród młodych ludzi. Czy Taylor Swift i jej miliony młodszych fanów mogą być jego wybawieniem?

Od tego czasu Swift wielokrotnie zajmowała stanowisko polityczne i namawiała swoich fanów do głosowania. Z sukcesem. Tylko po jednym takim telefonie od Swifta na Instagramie we wrześniu ubiegłego roku w bardzo krótkim czasie naliczono 35 000 nowych rejestracji wyborców. Demokratyczny gubernator Kalifornii Gavin Newsom (56 l.) zachwycał się, że Swift jest „wyjątkowa” i że jej wpływ na młodych wyborców jest „niezwykle silny”.

Polecane artykuły
Aktualności

ForBet – Co roku intensywnie inwestujemy w technologie, aby utrzymać pozycję na konkurencyjnym rynku

AktualnościWiadomościZdrowie

Przemysłowe tomografy komputerowe — nowe standardy kontroli jakości w przemyśle

AktualnościChinyEnergiaWiadomości

Chiny instalują znacznie więcej modułów słonecznych

AktualnościWiadomości

Weight Watchers traci Oprah Winfrey – akcje gwałtownie spadają

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: