Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Szwajcaria zrywa umowę ramową z UE

 

Po siedmiu latach negocjacji Szwajcaria wypowiedziała dwustronną umowę ramową z UE. Szwajcaria anulowała planowaną umowę ramową z UE w sprawie stosunków dwustronnych. Nie było porozumienia w kluczowych punktach, powiedział prezydent Szwajcarii Guy Parmelin w Bernie. „Rada Federalna stwierdziła, że ​​rozmowy z UE w trzech obszarach nie doprowadziły do ​​niezbędnych rozwiązań. Dlatego Rada Federalna zdecydowała się zakończyć negocjacje” – powiedział Parmelin.

Projekt umowy, który był przedmiotem dyskusji od końca 2018 r., nie stanowił zatem większości. Umowy dwustronne między UE a Szwajcarią pozostają w mocy. Jednak Komisja Europejska ostrzega: bez tej umowy ramowej nie będzie dalszych umów, a starsze umowy mogą nie być aktualizowane.

„Szwajcaria pozostaje wiarygodnym partnerem dla Unii Europejskiej” – zapewnił minister spraw zagranicznych Ignazio Cassis. Szwajcaria oczekuje, że obecne traktaty dwustronne będą nadal stosowane i będą kontynuowane rozmowy w sprawie nowych traktatów. Szwajcaria zaoferowała także „dialog polityczny” z UE w celu dalszego rozwoju współpracy. Jednocześnie Cassis obiecał prowadzić kampanię w parlamencie o wypłatę wcześniej wstrzymanej składki Szwajcarii na wsparcie nowych członków UE. Jest to 1,3 miliarda franków (1,2 miliarda euro). Ponadto Szwajcaria chce jednostronnie dostosować prawo UE w niektórych obszarach, aby uniknąć przeszkód handlowych, powiedziała minister sprawiedliwości Karin Keller-Suter.

Umowa ramowa jest negocjowana od 2014 roku i powinna między innymi regulować automatyczne aktualizacje i określać sposób rozstrzygania sporów. Jednak w Szwajcarii pojawiły się nowe przepisy, których związki zawodowe, konstytucjonaliści i prawicowy wiceprezes nie chciały zaakceptować. Zajmowała się m.in. przepisami dotyczącymi pomocy państwa, środkami ochrony wysokich szwajcarskich wynagrodzeń oraz dostępem obywateli UE do szwajcarskich funduszy zabezpieczenia społecznego. .

Szwajcaria jest zaangażowana w wiele projektów europejskich poprzez umowy dwustronne. Ma również dostęp do rynku wewnętrznego UE iw zamian zapewnia swobodny przepływ osób. Według danych UE w Szwajcarii mieszka 1,4 mln obywateli UE, a dobre 340 000 obywateli UE codziennie dojeżdża do Szwajcarii. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Szwajcarii mieszka 67 000 Austriaków. W UE mieszka 400 000 Szwajcarów.

UE jest najważniejszym partnerem handlowym Szwajcarii. W 2002 r. Zawarła porozumienie o swobodnym przepływie osób z Brukselą w celu uzyskania szerokiego dostępu do europejskiego rynku wewnętrznego. Handel z UE stanowi 60 procent produktu krajowego brutto Szwajcarii, a za Stanami Zjednoczonymi nieco poniżej dwunastu procent. Z kolei Szwajcaria jest czwartym co do wielkości partnerem handlowym UE po USA, Chinach i Wielkiej Brytanii.

Oprac. Andrzej Mroziński

 

 

 

Polecane artykuły
AktualnościCovid-19Wiadomości

Jak pandemia zmieniła sposób spędzania wolnego czasu

Aktualnościhome officeWiadomości

Powrót do pracy z biura po długiej przerwie – jak nie stracić efektywności?

AktualnościWiadomości

Ceny surowców to ryzyko biznesowe numer 1

AktualnościFinanseWiadomości

W rok z lokat wyparowało 80 miliardów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: